1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sigara zamları tütüne yaradı
Sigara zamları tütüne yaradı

Sigara zamları tütüne yaradı

Son aylarda sigaraya gelen zamlarla birlikte, tütüne olan ilgi arttı. Tütünshoplarda tütün satışlarının yüzde 45’e yakın arttığı kaydedildi

A+A-

Sigara fiyatlarının artmasıyla birlikte sigara bağımlıları alternatiflere yöneldi. En büyük alternatif ise tütün. Normal bir sigaraya göre çok daha makul olan tütüne talep son yapılan zamla birlikte yüzde kırk oranında arttı.Tütüne talebin artmasında bir diğer etkense piyasada kaçak sigaranın bulunmaması. Kaçak sigaranın piyasadan el çektirilmesinin olumlu olduğunu ve vatandaşın cazip olduğu için tütüne yöneldiğini belirten Tütün Shop sahibi İbrahim Cahit, “Sigara bağımlıları ekonomik olarak tütün daha cazip geldiği için tütüne yöneldiler.”dedi.

ZAM SONRASI TÜTÜN TÜKETİMİ ARTTI
Sigaraya yapılan zammın sigara tiryakisi ve bağımlısı olan vatandaşı aşırı zorladığını belirten Cahit,“Yapılan zammın ardından vatandaş alternatiflere yöneldi. Kaçak sigaranın piyasadan el çektirilmesi tek alternatif olan tütüne ilgiyi artırdı. Kaçak sigaranın piyasada bulunmaması olumlu bir durum ve Türkiye’de üretilen tütünün kullanımı bu gelişmelerle yüzde kırk oranında arttı.”dedi. Tütünün normal sigaraya göre üç kat daha ucuz olduğunu ve bu durumun sigara tüketicisini cezbettiğini söyleyen Cahit,“Ekonomik olarak tütün vatandaşı zorlamıyor. Sigara gibi yüksek maliyeti olmadığı için rahatlıkla alıyorlar. Bu durum hem vatandaşa yarıyor hem de bizlere.”ifadelerini kullandı.

KALİTELİ TÜTÜN ÇOK ÖNEMLİ
Tütün üretiminin büyük çoğunluğunun Adıyaman’da gerçekleştiğini belirten Cahit,“ Ülke genelinde başka yerlerde de üretim yapılsa da en fazla Adıyaman’da üretiliyor. Buradan gelen tütünün kalitesi çok önemli. Sigara kullanan vatandaş iyi tütün içmek istiyor. Burada görev tütün satıcısına düşüyor. Vatandaşı memnun etmek gerekiyor. Bu yüzden en iyi tütüne ulaşıp kullanıcıya ulaştırmak gerekiyor. Müşteri bu şekilde hem ucuz hem de kaliteli sigara içiyor.”dedi. Tekel tütünlerine de vatandaşın talebi olduğunu söyleyen Cahit, vatandaşın sigara almak yerine tekel tütünlerini tercih ettiğini belirtti. Cahit,“ Vatandaşın memnuniyeti için mümkün olduğu kadar kaliteli ürünleri tercih ediyorum. Müşterime beğenmedikleri takdirde değişim garantisi veriyorum. Bu nedenle herkesimden müşterim var. Vatandaş memnun kaldığında tek yerden alıyor.”dedi.

ÜRETİM YASAL SATIŞ YASAK
Tütün üretiminin yasal olduğunu fakat satışının yasak olduğunu belirten Cahit,“Çiftçiler tütünü yasal olarak üretebiliyorlar fakat satışını yapamıyorlar. Bunun düzenlemesi yapılmalı. Aynı şey filtreler içinde geçerli. Bandrollü filtre üretilirken tütünün satışı yasak olarak belirleniyor. Bu durum tütün sorununun yaşanmasına ve kaliteli tütüne ulaşımı zorlaştırıyor. Vatandaş tütün ucuz olduğu için bu sorunların giderilmesini istiyor.”dedi. Sorunların çözümünün hem vatandaşa hem de ticari faaliyet gösterenlere olumlu yansıyacağını söyleyen Cahit,“Benim iş yerim sayesinde beş aile geçimini sağlıyor. Bu önemli bir katkı ekonomik açıdan.’’şeklinde konuştu.

SURİYELİLERDEN NARGİLEYE YOĞUN İLGİ
Konya’nın nargile kültürü olan bir şehir olduğunu ve nargile tüketiminin çok fazla olduğunu söyleyen Cahit, “Nargile Konya’nın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Vatandaşların en büyük hobileri arasında olan nargile tüketimi ortalama aynı seviyelerde ilerlerken Suriyeli mültecilerin Konya’ya yerleşmelerinin ardından çok fazla arttı. Nerdeyse her Suriyeli evinde nargile bulunuyor. Bunu gelen müşteri hacminden anlayabiliyorum. Nargile Suriyeliler içinde bir kültür olduğu için bu kadar yoğun talep var.”ifadelerini kullandı. Nargile fiyatlarının her kesime hitap ettiğini aktaran Cahit, yirmi liradan iki yüz seksen liraya kadar nargile çeşitlerinin olduğunu ve bunun vatandaşın alımını kolaylaştırdığını sözlerine ekledi./Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.