1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sigarayla ‘İstiklal Harbi’ndeki gibi mücadele etmeliyiz
Sigarayla ‘İstiklal Harbi’ndeki gibi mücadele etmeliyiz

Sigarayla ‘İstiklal Harbi’ndeki gibi mücadele etmeliyiz

Sigaranın günümüzün en önemli sorunlardan bir tanesi olduğunu belirten Anıt Hastanesi Başhekimi Kutsi Öncü, sigarayla ‘İstiklal Harbindeki’ gibi bir mücadelenin yürütülmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Türkiye en çok sigara tüketen ülkeler arasında yerini korurken alınan önlemler çok fazla işe yaramıyor. Türkiye dünyada, Konya’da Türkiye’de sigara bağımlılığı konusunda ön sıralarda yer alıyor. Konya’da sigara bağımlılığına ciddi önlemler alınması gerektiğine vurgu yapan Konya Anıt Hastanesi Başhekimi Kutsi Öncü Konya’da çok yoğun bir sigara tüketimi olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin en önemli sorunlarında birini sigara tüketimi oluşturduğunu kaydeden Öncü, sigaranın insanın biyolojik yapısı üzerindeki sağlığı etkileyici tüm zararların en az 100 katı olduğuna dikkati çekti. Öncü, “Bugün hava borularının tıkandığı alveol dediğimiz, hava keselerinin kapandığı solunum zorluğu ile karşımıza çıkan KOAH hastalarının yüzde 95’i sigara içenlerdir. Akciğer kanserlerinin yüzde 95’i sigara içenlerdir. Felçlerin inmelerin yüzde 85’i sigara içenlerdir. Kalp hastalılarının, damar tıkanıklığı hastalıklarının neredeyse yüzde 95’ini sigara içenler oluşturur. Ama bu şu anlama gelmiyor. Sigara içenlerin yüzde 95’i kanser oluyor değil. KOAH’ların ve kanserlerin yüzde 95’i sigara içenlerdir. Çok ciddi bir şekilde korelasyon var.” diye konuştu.

img_7828.jpg

İNSANLARA SUNULMUŞ KEYİFLİ BİR ZEHİRDİR

Kutsi Öncü, sigaranın insanlara sunulmuş keyifli bir zehir olduğunun altını çizdi. Sigaranın yavaş yavaş öldürdüğünü ve yavaş yavaş süründürdüğünü söyleyen Öncü, sigaranın kimliğinde 4 temel karakter yazdığını belirtti. Öncü sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fiziksel bir kirleticidir, biyolojik bir zehirdir, sosyal bulaşıcı bir hastalıktır, ekonomik sömürü aracının görünün yüzüdür. Okul, sokak, hastane, yollara bakın her yerde sigara izmariti vardır. Bütün sigara içenlerin hikayelerine bakın mutlaka bir arkadaş faktörü ya da aile faktörü vardır.”

Temiz havanın önemi anlatılırken önce bireysel anlamda temiz havadan bahsedilmesi gerektiğini söyleyen Öncü, bireysel anlamda temiz havanın sigara olduğunu belirtti. Öncü, “Bireyin, kendi havasını, akciğerinin içerisine aldığı, sigara içerisindeki 4 bine yakın zehri, karbondioksit, karbonmonoksit, hidrojen sülfür gibi gazları aldığı zaman bireyin havası kirleniyor. Çocukları sigara konusunda bireysel olarak eğitmemiz lazım. Anne baba, akrabalar çocuğu etkilemeli. Onlar içiyorsa çocuk onu öğrenecek ve kaydedecek. Aile içinde öncelikle temiz hava olmalı.” ifadelerini kullandı.

EN FAZLA SİGARA ÜRETEN AMERİKA, EN AZ TÜKETEN DE AMERİKA

Dünyada en fazla sigara üreten ülkenin Amerika olduğunu dile getiren Öncü, buna karşılık en az tüketenin de Amerika olduğunu vurguladı. Öncü, geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerinse en fazla sigara tüketen ülkeler olduğuna dikkat çekti. ‘Sigara sömürü sektörünün aracıdır’ diyen Öncü, “Sigara tüketimi medeniyetin ve kalkınmışlığın bir ölçüsüdür. Avrupa’da sigara tüketimi yüzde 8’lerde bizde 15 yaş ile 65 yaş arası nüfusun yüzde 52’sinde. Her yıl sigaraya 6 milyar dolar döviz ödüyoruz. Korkunç bir rakam. Avrasya Tüneli 4 küsür milyar dolar. Her yıl bir buçuk Avrasya Tüneli’ni sigaraya veriyoruz. Yapacağımız Çanakkale Köprüsü 4 küsür milyar dolar olacak aşağı yukarı 12 katrilyon falan. Bir buçuk Çanakkale Köprüsü’nü her yıl sigaraya veriyoruz. Ve Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin yüzde 70’ini sigara masraflarına ödüyoruz. Yanılmıyorsam 110 katrilyon civarında sağlığa para ayırdık şimdi bunun yüzde 70’ni sigaranın ortaya çıkardığı hastalıklara veriyoruz.” ifadeleriyle konunun önemini anlattı.

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞININ TEMELİ SİGARADIR

Son olarak sigarayla ciddi mücadele verilmesi gerektiğini ve uyuşturucu bağımlılıklarının ilk adımını sigaranın oluşturduğuna dikkati çeken Öncü, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Hiçbir uyuşturucu bağımlısı yoktur ki sigara kullanmadan uyuşturucuya bulaşmış olsun. Aileler, okul idarecileri, devlet, sivil toplum kuruluşları herkes sigara bizim İstiklal Harbinde yaptığımız bir mücadele gibi mücadele yapmamız lazım. Çünkü bizi Amerika ve onun uydukları sigarayla sömürüyor. Tütün ektiğimiz tarlalara başka şeyler ekelim, başka şeyler üretelim niye sigara üretiyoruz. Devletin yaptığı çalışmaları yetersiz buluyorum. 3 temel dersin ilkokuldan başlayıp üniversitelere kadar okutulmalı. Bunlar sağlıklı yaşam, tutumluluk ve adabı muaşeret yani ahlak kuralları dersidir. Animasyonlarla, tiyatrolarla eğitip öğretilmesi lazım. Haftada bir gün okul bahçesini temizleme günü vardı eskiden bunlar yapılmıyor artık. Sosyal barışı anlatmamız lazım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.