1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sığınmacılar dönmek istemiyor
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sığınmacılar dönmek istemiyor

A+A-

Türkiye tam bir sığınmacı ülkesi haline geldi. Özellikle Suriye’deki olaylar bu rakamı büyüttü. Suriyeli sığınmacı yaklaşık 4 milyon civarında.
Diğer ülkelerden gelen sığınmacılar ile bu rakam yine yaklaşık 6 milyonu buluyor. Türk halkı bu insanları bir şekilde beslemektedir ve Türkiye sığınmacı cenneti haline gelmiştir.Ancak özellikle Suriyeli sığınmacıların yoğunlukta olan yerlerde de asayişe müessir her türlü olayların tırmandığı da görülüyor.
Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılarla ilgili yapılan bir araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Sığınmacıların büyük bir çoğunluğu savaş bitse bile ülkelerine dönmek istemezken, sığınmacıların 10 binin üzerinde şirket kurduğu da tespit edilen bilgiler arasında yer almaktadır.
Suriye’de 2011’de başlayan iç savaşın ardından milyonlarca sığınmacı Türkiye’ye giriş yaptı. Her geçen yıl sayıları daha da artan Suriyelilerin bir kısmı, Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçiş yaparken büyük bir çoğunluğu Türkiye’de kaldı. Ege denizinde boğulanların sayısı da az değildir.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın Türkiye’de yaşayan Suriyelilere yönelik yaptığı araştırmanın detayları dikkat çekti. Suriyeliler savaş bitse bile ülkelerine dönmeyi düşünmüyorlar. Araştırma sonucuna göre, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin yüzde 72’si ülkelerine dönmek istemezken, 10 binin üzerinde şirket kuran sığınmacılar, girişimlerinin başarılı olduğu gerekçesiyle dönmek istemediğini belirtiyor.
Suriyeli sığınmacılar sorunu son birkaç yıldır Türkiye’nin önemli gündemlerinden birisi oldu. Avrupa’nın Türkiye’nin omuzlarına yüklediği sığınmacı sorunu hem sosyolojik olarak hem de maddi olarak Türkiye’nin yıpranmasına yol açıyor. Her geçen gün daha da büyüyen bu yük ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz dolayısıyla daha da alevlenmiş durumda. Türk vatandaşları Suriyelilerin artık ülkelerine dönmesini ve  hükümetten de artık bu yönde politikalar geliştirilmesini istiyor. Ancak bu konuda muhalefet ve halk farklı, iktidar farklı düşünmektedir.
Ülkemizin gerçekleri göz önüne alınırsa, halkın büyük bölümü açlık sınırı altında yaşamlarını sürdürürken, sığınmacılara kucak açmak elbette insanidir ama, önce kendi ülkemiz insanını düşünmeliyiz.
TEPAV’ın Türkiye’deki Suriyeli girişimcilere ve onların bünyesinde çalışan Suriyelilere yönelik yaptığı anket raporu, ülkemizde bulunan Suriyelilerin savaş bittikten sonra bile Türkiye'de kalmak istediklerini ancak artık 'geçici' olarak değerlendirilmek istemediklerini gösteriyor. Ankete katılan Suriyeli girişimcilerin yüzde 72'si, savaş bittiğinde bile Suriye'ye dönmek istemediklerini, Türkiye'deki girişimlerinin başarılı olduğunu söylüyor.
Araştırmanın dikkat çeken bir diğer önemli detayı ise ülkedeki ekonomik darboğaz dolayısıyla işletmeler birer birer kapanırken Suriyeli sığınmacıların 10 binden fazla şirket kurmuş olmaları. Araştırma şirketinin yayınladığı rakamlara göre 250 bin Suriyeli bu şirketler tarafından sağlanan istihdamın avantajlarından yararlanıyor.  
 +++   
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitireyim.
Cahilin bol olduğu memleketlerde şeytana gerek yoktur.
****
AHISKA TÜRKLERİNİN 75 YILLIK SÜRGÜNÜ
Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği, 14 Kasım 1944'te Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşayan onbinlerce Ahıskalı Türk’ü "sınır güvenliğini tehdit ettikleri" gerekçesiyle sürgün etti. Trenlere bindirilen ve günlerce yolculuk eden Ahıskalı Türkler Sovyet Birliğinde dört bir tarafa parçalanarak dağıtıldılar, tabi sürgün sırasında sağ kalabilenleri.
ABD, Türkiye, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin sorunları 74 yılda çözülemedi.
Yıllar geçmesine rağmen acıları hastalıkları ölümleri zülümleri unutulamayan, aileleri parçalayan bu sürgünü kınıyorum, sürgün esnasında vefat eden binlerce Ahıska Türk'ünü rahmet ve minnetle anıyorum...

ahiska-turkleri.jpg

Bu yazı toplam 598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.