1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sigorta yapan yok dert yanan çok!
Sigorta yapan yok dert yanan çok!

Sigorta yapan yok dert yanan çok!

KTO 66. Mesleki Komite Başkanı Rafet Bircan, Son yıllarda çiftçilerin doğal afetlerden çok zarar gördüğünü ve zamanında sigortasını yaptırmayanların mağdur olduğunu belirti.

A+A-

KTO 66. Mesleki Komite Başkanı Rafet Bircan, Son yıllarda çiftçilerin doğal afetlerden çok zarar gördüğünü ve zamanında sigortasını yaptırmayanların mağdur olduğunu belirterek, "Üreticilerimiz, mağdur olmamak için sigorta son kabul sürelerine dikkat etmeli, bu süreyi kaçırmamalıdır" dedi.

Son yıllarda tarımla uğraşan çiftçilere verilen destek, devlet tarafından arttırılmaya ve çiftçilerin zarar etmemeleri için her yol denenmekte. Tarım sigortalarında devlet arazisini sigortalatan çiftçinin giderlerinin yüzde 50 hatta yüzde 60’a varan ödemeleri kendisi karşılıyor. Buna rağmen çiftçilerin tarım sigortasına yönelmemesi ise düşündürücü. Tarım Sigortası hakkında bilgi veren KTO 66. Mesleki Komite Başkanı Rafet Bircan, Tarım Sigortaları Havuzu(Tarsim), çiftçilerimizin, mahsullerini, meyvelerini sigorta yaptırabildikleri bir havuzdur diyerek, “Çiftçilerimiz meyve ve mahsullerini Tarsim ile sigortaladıkları takdirde ücretin yarısını devlet kendisi ödüyor. Bu yüzden vatandaşlarımız en kısa zamanda sigortalarını yaptırarak oluşabilecek bir sorunda devletten zararlarını karşılamaları gerekiyor” dedi.

ÇİFTÇİLER SİGORTAYA OLUMLU BAKMIYOR

Çiftçilerin tarım sigortasına bakışlarının olumlu olmadığını belirten Bircan, “Sigorta ücretinin yarısını devletin karşılamasına rağmen vatandaşlarımız tarım sigortalarına istenilen ilgiyi göstermiyor. Türkiye’de tarım sigortası yapılan arazi alanı yüzde 10’u bulmaz” dedi. Bircan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ancak riskin çok yüksek olduğu ilçelerimiz var ve burada tarım sigortalarına ilgi biraz daha fazla. Maalesef riskin az olduğu yerlerde, devletin sigorta masrafının yarısını ödemesine rağmen çok fazla bir rağbet göremiyoruz. Nasıl ki Türkiye için bir deprem haritamız varsa, dolu yağışlarına göre de haritalarımız var. Riskin çok olduğu yerler ile riskin az olduğu yerler arasında sigortada ödetilen rakamlar buna göre değişiyor. Sigorta ücretleri çok yüksek bir rakam değildir. Bu yüzden çiftçilerimizin mahsullerini, meyvelerini ve diğer tarla ürünlerini riske atmamalarını özellikle tavsiye ederim. Çünkü ne kadar ürünü varsa her türlü zarara karşı sigortaladıkları zaman ne kadar prim ödeyeceklerini öğrendiklerinde şaşıracaklardır. Üstelik çıkan ücretin yarısını devlet karşılayacaktır.”

SON TARİH 28 ŞUBAT

Kuraklık ve don için sigorta yaptıracak olan çiftçilerin son tarih olan 28 Şubat’ı kaçırmamaları gerektiğini vurgulayan Bircan, sigorta yaptırmayan çiftçinin oluşabilecek bir zararda devlete borç erteleme için gitmesinin doğru olmayacağını söyledi. Kuraklığın bu yıl sigorta kapsamına alındığını da belirten Bircan, şunları söyledi: “Bu sene sigorta kapsamına kuraklığı da aldılar. Kurak ve meyvelerde dona karşı sigortalama tarihi 28 Şubatta sona eriyor. Dolu ya karşı sigortalama tarihi ise 15 Nisan’da son bulacak. Ana teminatlar dolu, ve yangın olarak belirlenmiştir. Buna göre vatandaşlar hareket etmeliler.”

TARLA ÜRÜNLERİNE RAĞBET VAR

Tarım sigortalarında en fazla rağbetin tarla ürünlerine olduğunu söyleyen Bircan, “Meyvecilik Konya’da pek gelişmedi. Sadece bazı ilçelerimizde var ve onlarda sigortalarını yaptırıyor. Ağırlıklı olarak tarla ürünleri yaptırılıyor. Sigorta ücretinin yüzde ellisini devlet ödemesine rağmen, yaptıran oranına bakıldığında çok düşük bir oran çıkıyor karşımıza” dedi. Vatandaşın sigortaya olumlu bakması için riskin olması gerektiğini belirten Bircan, “Risk az olduğu için vatandaş sigorta yaptırmıyor. Risk bölgesinde bulunan yerlerde sigorta yaptırılıyor. Karapınar, Yunak, Cihanbeyli ve Kulu gibi ilçelerde sigorta yaptırma oranı yüksek” diye konuştu. Geçmiş yıllarda yangından hasar verildiğini belirten Bircan, En çok ödenen hasarın ise şu ana kadar yangın ve doludan olduğunu bildirdi.

SİGORTA ÜCRETLERİ DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Sigorta ücretlerinin çok düşük olduğunu ve devletin yüzde ellisini karşılamasına rağmen çiftçilerin sigorta yaptırmadıklarını belirten Bircan, riskli bölgelerin daha yüksek ücretli olduğunu riski az olan yerlerin ise daha makul fiyatlarda olduğunu kaydetti. Bircan, “Karapınar’da 100 bin liralık bir mahsule yaklaşık 3 bin liralık prim veriliyor ve bunun yarısını devlet karşılıyor. Buna rağmen vatandaşlar sigorta yaptırmak yerine zarar görmeyi tercih ediyor. Buna saygılıyız ama devletin sunduğu böylesi güzel imkanlardan faydalanılması gerektiğini düşünüyorum” sözlerini dile getirdi.

Mesut ERCÜMEN-Hakimiyet.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.