1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Sıladan Haber Mi Var?
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Sıladan Haber Mi Var?

A+A-

“ESKİDEN VEFA VARDI, VEDA NEDİR BİLMEZDİK. HATIRLAMAK ARAYIP SORMAK, GÖNÜL ALMAK VARDI. BİR DE GÖNÜLDEN SEVMEK!””
Eskiden diye söze başlamak belki özlemi ifade eder. İşte böylesi levha olacak sözler insanı hüzünlendiriyor.
Evet, böylesi levha olacak sözler duvarda yahut masalarımızın süsleri değil yüreğimizde olmalı duvarda yazı olarak olmasının kıymeti harbiyesi var mıdır?
Bizden önce yaşayan büyüklerimiz Hadisi Şerif ışığında söyledikleri; “ Sılayı Rahim yapmak ömrü uzatır.”
Bu ifadenin asıl kaynağı; Enes İbni Malik’den; Resûlüllah(sav) şöyle buyurdu;
--- Kim rızkının bol olmasını ve ömrünün uzamasını severse, sılayı Rahim Yapsın!
**
Sılayı rahim yapmak, sıla sözü türkülerde levhalarda kalmamalı değil mi?
Sıla derken teyzemin kaynatası Rahmetli 1. Dünya ve İstiklal Savaşı Gazisi namı diğer Ezzali, Aziz Ali Kaplan Amcayı hatırladım.
Rahmetli senenin belli ayında muhakkak bütün hısım akrabasını yurdun neresinde olursa olursa ziyaret ederdi.
Yalnız Çumra’da değil İl,ilçe, köy demeksizin her tarafa ulaşırdı. Ziyaret ettiği akrabası kendisinden büyük olmuş küçük olmuş hesap etmez ziyaret ederdi. Onlarca yıl yaptığı askerliğin disiplini içinde yaşayışına dikkat ederdi.
Haki takım diktirir yaz kış onu giyerdi. Kışın bu elbisenin keçeden diktiği yeleği giyerdi. Havalar sıcak olduğu keçe yeleği çıkarırdı.
Bizim köyde halk arasında yazın geldiğini Ezzali Amcanın kıyafetinden anlarız. Derlerdi.
--- Ezzali Amcanın sırtından keçe yeleği çıkınca yaz gelir, keçe yeleği giyince kış gelir. Diye anlatılırmış. Ezzali Amcamızın yaşayışı ile hem dikkat çekermiş.
Biz tekrar konumuza dönelim mi?
Evet, Sıla; “ulaşmak”,“ kavuşmak” manasına gelen “vusul” kökünden mastardır.
Rahim; kelime olarak rahmetten gelir. Rahmet “acımak”, “şefkat duymak ” manalarını taşır.
Akrabalık, hısımlık, yakınlık, kuvvet, karabet gibi farklı kelimelerle dile getirilen beşeri yakınlığı ifade eder. (Fîrûzâbâdî, İbnü'l-Esir)
Bir nesneyi bir nesneye ulaştırmak bitiştirmek ve eklemek manasındadır. (Okyanus)
Sılayı rahim: Hısım akrabayı ziyaret emek ve onlarla görüşmek ve mektuplaşmak; alakayı devam ettirmek akrabanın kusurlarını affetmekdir.
“Sözgelimi iş ve ikamet yerimiz akrabalardan uzaklarda ise zaman zaman ziyaretlerine gitmek, mektup yazıp telefon etmek; yakında ise arada sırada görüşmek, yardımımıza muhtaçsa yardım etmek, hastaysa ziyaret etmek, bir meselesi varsa ilgilenmek; sürurunda tebrik, üzüntüsünde teselli ve taziyede bulunmak, hal hatır sormak, selam vermek vs. hepsi sıla-i rahme dâhildir.
Sılayı rahim öncelikle akrabalara karşı talep edilmiş ise de, komşulara, arkadaşlara, meslektaşlara, iş arkadaşlarına, din kardeşlerine ve her çeşit tanıdıklara karşı da vazife ve borç kılınmıştır.
Sözgelimi, karşılaştığımız bir mümine, tanımasak bile verilen bir selâm, yaşlı bir kimseye yer gösterme, otobüste yer verme, düşen bir çocuğu kaldırma, soran kimseye adres tarif etme, sosyal münasebetlerde güler yüzlü, tatlı sözlü olma, hayırhah ve yardımsever tavrı takınma vs. hepsi birer sıla-i rahim'dir.
Şu halde sıla-i rahmi, bu sayılanlardan sadece biri olarak anlamak büyük bir eksiklik olur. Âlimler sılayı rahmin dereceleri olduğunu, en yüksek derecesinin nikâh düşmeyecek derecedeki yakın akrabalar arasında bulunduğunu, buna riayetin farz olduğunu söylerler.
Bu görüşe göre amca, dayı çocukları arasında farz olmaz. En aşağı derecesini de selamlaşma olarak ifade eden olmuştur. Bazı âlimler, miras babında zevi'l-erhâm (yakın akraba) denen bütün akrabaya farz olduğuna hükmetmiştir.” (Kimya-yı Saadet)
Rahim (akrabalık) Allah’ın (cc) isimlerinden bir isimdir
Rahim (akrabalık) arşta güzel bir dille şöyle konuşur:
“Allah’ım! Benimle ilgi kuranla ilgilen, benden uzaklaşandan sen de uzaklaş.” Bunun üzerine Cenabı Hak (cc):
“Ben Rahman ve Rahim’im. Rahimi (akrabalığı) ismimden aldım. Kim ona bağlanırsa, onunla ilgilenirim. Kim onu terk ederse, ben de onu yüzüstü bırakırım.” buyurdu. (Bezzar)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.