1. YAZARLAR

  2. Celal Arslan

  3. Silaha karşı kalem
Celal Arslan

Celal Arslan

Yazarın Tüm Yazıları >

Silaha karşı kalem

A+A-

İnsanoğlu ilk çağlardan günümüze kadar, her zaman güçlü ve üstün olmak için, silahşorlarını ve kalemşorlarını kullanmış, her dönemde üstünlük çabası içinde, birbirlerini yönetme arzusu içine girmişlerdir. 
Kendilerini daima bir kavimden, bir ırktan üstün gören milletler, silahlanmayı tercih etmiş, bütçesinin büyük bir bölümünü bu amaç için harcamıştır. 
Diğer taraftan Kur'an-ı Kerim'in 96. Alak suresinde 1. ayetinde;
"Oku, Yaradan Rabbi'nin adıyla oku"
..cümlesi, İnsanoğluna İlmin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. 
Kadim kitapları ve büyük düşünürlerin yazılarını okuyanlar, kendi kavram ve anlayışları ile sosyal ve ticari alanda zaman zaman başarılar elde etmiş, ancak geniş bir coğrafyada etkili olamamıştır. 
Çok daha güzel bir Dünya mümkün olacakken, hep üstün olma, güç elde etme ve birbirleri üzerinde egemenlik kurma arzusu bunu engellemiştir.
Günümüzde en fakir ülkelerde dahi eşit hak ve hürriyet süregider, refah içinde yaşam mümkün olabilirdi. 
Ancak havanın, denizlerin, nehirlerin kirletildiği, ormanların ve binlerce hayvan türünün yok olduğu, adeta yaşanmaz hale gelen Dünyamız, başka bir tablo arz etmektedir. İnsanlık yaptığı yanlışın halâ farkına varıp, geri dönebilir, yeni nesiller için daha güzel, müreffeh bir dünya bırakabilir. 
Bu anlamda her birimize sorumluluk düşmektedir. Dünyanın neresinde olursak olalım, Hz. Mevlana’nın;
"Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşırlar"
..sözlerine mazhar olarak önce kendimizden başlayarak, düşüncelerimizi, duygu ve davranışlarımızı, gözden geçirip, bütün zıtlıkları birleştirip, sağlam bir karakter ile insanlara örnek olalım. 
Çünkü hayatımızda diğer insanlarla her daim bir sevgi bağı vardır. Sevgi bu yüzden evreni bir arada tutan en temel yasadır. 
Sevginin dışında kalan tüm bağlar, eninde sonunda kopmak zorundadır.
İnsanların dünyevi bilinçlerinde yer almış şiddet anlayışı ve çatışmalara yol açan birçok şeyi, sevginin gücü ile zıtlıktan, birlikteliğin mükemmelliğine dönüştürelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar