1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Şimdi Dua Zamanı
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Şimdi Dua Zamanı

A+A-

Mü’min olan herkes şuna en içten ve en samimi olarak inanır;” Allah (cc) birdir, tektir bilgisine, gücüne, kudretine sınır yoktur. Dünyada, Evrende, Âlemde, Arşta, Kürste ve Ahirette… Ne varsa O’nundur (cc). O, (cc)ezeli ve ebedidir. Hiçbir hadise, hiçbir vakıa, hiçbir olay büyük küçük fark etmez, O’nun izni dışında gerçekleşmez. Her şeyin yaratıcısı O’dur. Mü’minler, İster fert olarak, ister aile veya bir grup, isterse millet, devlet veya ümmet olarak başımıza gelen her şeyin O’nun bilgisi dâhilinde olduğunu bilirler ve ona göre hareket ederler.

15 Temmuzdaki son meşum hadise Türkiye’de yaşayan herkesin düşüncelerini alt üst etti, vicdanlar kanadı, kalpler sarsıldı. Düşünce kalıplarımız berhava oldu… Yaşananlara hala inanmak istemiyoruz. Cumhurbaşkanımızdan başka herkes büyük şaşkınlık yaşıyor. Mü’min olan herkes şunu bilir, bizim inancımız bizlere en zor anlarda bile nasıl davranmamız gerektiğini bildirmiştir. Bu zor günlerde de mü‘minim diyen herkes öfkesine kapılmadan, öfkesinin, kinin, korkusunun esiri olmadan, Allah’a güvenerek adımlarını atmak zorundadır. Çünkü bizler her hal ve şartta mü’mince davranmakla mükellefiz. Mümin tavrının nasıl olacağını da Kurandan, sünnetten ve İslam tarihinden biliriz. Bu cümleden olmak üzere ülkemizde, bu gün yaşadığımız olağanüstü hadiseler karşısında Müslümanlar, mümin tavırlarını asla unutmamalılar.

Bu uğursuz girişime karşı en yiğit ve en cesur cevabı Başkomutanımız ve asil milletimiz verdi. Sadece onlar mı Hayır. Allah’ın lütfu inayeti ile cesur polislerimiz, vatansever askerlerimiz, hakşinas medyamız, adil STK’ larımız… Kısaca milletin yüzde 90’ nı doğru zamanda doğru yerde durdu. Muhteşem başlayıp harika devam eden bu destanın mükemmel sonuçlanması için fert, millet, devlet özellikle de yargı olarak çok dikkatli davranmalıyız. Kurunun yanında yaşları yakmamalıyız. Çünkü Allah böyle emreder, Kuran böyle buyurur, insanlık vicdanı bunu gerektirir.
Bakın Ebedi hakikatler kaynağı olan Kitabımız Kuran da Allah’ımız ne buyurur;
“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır” (Maide 8)

- Peygamberimiz (sav) ise :
“…Verdiği hükümlerde, ailesinin ve halkın yönetiminde adaletli davranan yöneticiler, kıyamet gününde Allah Teâlâ’nın yanında nurdan yüksek koltuklar üzerinde otururlar. (Müslim, İmâre 18)”
Böyle zor zamanlarda kim ne yaparsa yapsın bizler, fert olarak bilmediğimiz konularda susmalı, bildiklerimiz konusunda da dinimizin emrettiği gibi davranmalıyız. Bu gibi anlarda müminin en önemli eylem duadır. Çünkü peygamberimiz buyurur ;”

“Dua mü'minin silahı, dinin direği, göklerin ve yerin nurudur…”
Bu ayet ve hadislerden çıkaracağımız en büyük sonuç “ mümin adil, sabırlı, öfkesine hakim olmak zorunda. Mümin böyle anlarda her zamankinden daha fazla rabbine dönüp dua etmek mecburiyetinde. Bizlerde öyle yapalım.
Cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın. Bakanlarımızın… Son konuşmalarında sık sık (mealen) “…intikam duygusuyla hareket etmeyeceğiz, öfkemizin esiri olmayacağız, her halükarda adaletle davranacağız…” gibi sözleri çok güzel. Bu özgürlük destanının hoş bir hatime ile biteceğine en büyük delil.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.