1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Şimşek, “Ekonomide gelecekle ilgili umutlu beklentilerimizi koruyoruz”
Şimşek, “Ekonomide gelecekle ilgili umutlu beklentilerimizi koruyoruz”

Şimşek, “Ekonomide gelecekle ilgili umutlu beklentilerimizi koruyoruz”

Müstakil Sanayici Ve İşadamlari Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Satın Alma Müdürleri Endeksi Verileri, 23 İli Kapsayan Yatırım Destek Programını Ve 2016 Yılı Ağustos Ayı İhracat Verilerini Değerlendirdi.

A+A-

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Satın Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verileri, 23 ili kapsayan yatırım destek programını ve 2016 yılı Ağustos ayı ihracat verilerini değerlendirdi.
İlk olarak İstanbul’da açıklanan Ağustos ayı SAMEKS verilerini değerlendiren MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, hem sanayi hem hizmet sektöründeki işletmelerin girdi alımlarını artırmasının, gelecekle ilgili umutlu beklentileri koruduğunu vurguladı. Başkan Şimşek, “Ağustos ayında Sanayi Endeksi bir önceki aya göre 4,3 puan artarak 52,0 seviyesine yükselirken, Hizmet Endeksi de bir önceki aya göre 6,6 puan artarak 49,6 değerine yükselmiştir. Buna bağlı olarak, SAMEKS Bileşik Endeksi Ağustos ayında 50,3 puanlık değeriyle, yeniden 50 referans puanını üzerinde yer alarak Ağustos ayında ekonomik aktivitenin hareketli olduğunu göstermiştir. Sanayi sektöründe, Temmuz ayında yaşanan sert düşüşün ardından Yeni Siparişlerin Ağustos ayında 8,1 puan artarak yeniden 50 referans puanının üzerinde yer alması, sektöre dair Satın Alım, Üretim ve İstihdam artışını desteklemiştir. Nihai mal stokunda gözlenen 1,5 puanlık azalma, yeni siparişlerin önemli bir kısmının mevcut stoklardan karşılandığına işaret etmektedir. 2016 yılının ilk yarısında 52,6 puanlık ortalamasıyla Türkiye ekonomisindeki canlılığa işaret eden SAMEKS, 15 Temmuz darbe girişiminin de etkisiyle, yılın 3. çeyreğine 50 referans puanının altında başlamıştı. Ağustos 2016 dönemi itibariyle yeninden 50 referans puanının üzerinde gerçekleşen SAMEKS ve Türkiye ekonomisinde son açıklanan temel makroekonomik göstergeler, 26 çeyrektir süregelen pozitif büyüme sürecinin devam ettiğini göstermektedir ki buda darbenin ülke ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin çok hızlı bir şekilde düzelme eğilimine girdiğini göstermektedir” dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Konya’nın Ağustos ayı ihracat rakamlarının iş dünyası açısından sürpriz olmadığını vurgulayan Şimşek, “Konya’mız geçen ay içerisinde 115,5 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. Ülkemizde yaşanan olumsuzluklara rağmen ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.32 bir önceki aya göre ise yüzde 49 oranında artmıştır. Ağustos ayı itibariyle 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki kaybı telafi etmiş olduk. Önümüzdeki aylardan itibaren daha hızlı bir ihracat artışına hakim olacağımıza inanmaktayız. Açıklanan rakamlar özel sektörümüzün Ülke ve Kentimizin ihracatına katkısı ortadadır. Her şeye rağmen üreten, istihdama büyük katkı sağlayan ve dünyanın dört bir tarafına açılamaya devam eden Konyalı ihracatçılarımızı tebrik ediyorum. Gerek ülkemizin, gerekse de kentimizin 2023 yılı için önüne koyduğu ihracat hedeflerine katkı sağlamak amacıyla alternatif pazar arayışlarını sürdüreceğiz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ağustos ayına dair enflasyon oranındaki düşüş beklentilerimizin üzerinde olmuştur. Ağustos ayında daha yüksek beklediğimiz enflasyon rakamları, sürpriz yapmış oldu. Bu düşüşle birlikte piyasamız rahat nefes alacağına inanmaktayız. Son olarak Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın hafta sonunda Diyarbakır’da açıkladığı ve 23 ili kapsayan yatırım destek paketiyle terörle mücadelede en önemli faktör olacaktır. Bölgeye yapılacak yatırımın etkisi de ülke genelinde hissedilecektir. Program ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya her bir yatırımın istihdama da ciddi katkısı olacaktır. Teşvik paketi, terörün kaybettirdiklerini geri kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.