1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sınav değişti sonuç değişmedi
Sınav değişti sonuç değişmedi

Sınav değişti sonuç değişmedi

MEB tarafından PİSA’ya alternatif olarak geliştirilen Yerli Pisa’nın(ABİDE) ilk sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı. 8. sınıf öğrencilerine yapılan değerlendirme sınavının sonuçları PİSA ile aynı çıktı

A+A-

Ufuk KENDİRCİ
Eğitimdeki tablo değişmedi. MEB, PİSA(Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçlarındaki başarısızlık üzerine kendisinin geliştirdiği Yerli Pisa ABİDE’nin (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) ilk sonuçlarını geçtiğimiz hafta yayınladı. 8. sınıf öğrencileriyle yapılan değerlendirme sınavından çıkan sonuç ise PİSA’dan farklı olmadı. Eğitim Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer ve Türk Eğitim-Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata konu ile ilgili eğitim sistemimizdeki başarısızlık ve çözüm önerileri noktasında değerlendirmede bulundular.
SORUNLAR TEKRAR ORTAYA ÇIKTI
Nazif Karlıer, “Eğitim sistemimizdeki sorunlar tekrar ortaya çıktı. Bu hususta bizim eğitimimizde daha fazla gayret göstermemiz gerektiğini anlıyoruz. Rapor sonuçlarının değişmesi için çocuklarımızın daha fazla kitap okuması gerekiyor. Ders kitaplarının haricinde çocuklarımızın ufkunu geliştirecek kitaplar da oluşturmalıyız. Ayrıca çocuklarımızın arkadaş gruplarına özen göstermeliyiz. Bazen arkadaş çevresi çocuğun gelişmesine katkı sağlarken bazen de aksine onun eğitimine olumsuz etki oluşturabilir. Öğretmenlerimize de bu konuda sorumluluk düşüyor. Ders dışı faaliyetler planlanabilir. Not kaygısı olmadan öğrencinin yalnızca öğrenme ve uygulama kapasitesini geliştirme noktasında öğretmenler katkı sağlayabilir” diye konuştu. 
nazif-karlier-002.jpg
2-4 SORU ORTALAMASI VAR
Değerlendirme sınavının adının önemli olmadığını belirten Türk Eğitim-Sen Konya 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata, rapor sonucuna sistem ve müfredatta yapılan değişikliklerin neden olduğunu belirtti. Başkan Ata, “Rapor sonucu açıkçası bizleri şaşırtmadı. Eğitim müfredatı, idareciler ve sınav sisteminde yapılan sürekli değişimler nedeniyle eğitim alanındaki başarısızlık kaçınılmazdı. Eğitim yöneticileri de durumun farkında. Bu anlamda STK’ların çözüm önerileri konusundaki yaklaşımları dikkate alınması gerekiyor. ABİDE ise PİSA’ya alternatif olarak oluşturuldu. Eğitimdeki durumu bir de biz değerlendirelim yaklaşımı vardı. Rapora baktığımızda özellikle matematik ve fen bilgisindeki başarısızlık apaçık ortada. 2-4 soru ortalama yapılmış. Ancak bu başarısızlığın kısa vadede ortaya çıktığını söylemek yanıltıcı olur. Bu sınav geçmiş yıllarda yapılan eksik ve yanlış uygulamaların yıllar içerisindeki karşılığıdır. Ülkemizde maalesef sınav ve müfredat ile çok oynanıyor. Sınavın adı PİSA veya ABİDE önemli değil. Geçici çözüm çalışmaları veya görmezden gelme hali başarısızlık getirir” dedi.
35184.jpg
SONUÇLAR İYİ DEĞİL
ABİDE raporuna göre öğrencilerin yüzde 26.4’ü matematik, yüzde 17.9’u fende en alt düzeyde çıktı. 81 il 495 ilçedeki bin 299 okuldan 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapılan araştırmada Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler olmak üzere 4 dersten çoktan seçmeli ve açık uçlu sorular yer aldı. Her dersten 51 soru yöneltildi. Buna göre matematik testinde öğrencilerin yüzde 89'unun orta ve daha alt yeterlilik seviyesinde olduğu anlaşıldı. Aynı araştırmaya göre öğrencilerin fen bilgisinde yüzde 85'inin, sosyal bilgilerde yüzde 73'ünün, Türkçe'de ise yüzde 71'inin orta ve daha alt seviyede olduğu belirlendiği açıklandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.