1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sınav Öğrencileri Geleceğe Hazırlıyor
Sınav Öğrencileri Geleceğe Hazırlıyor

Sınav Öğrencileri Geleceğe Hazırlıyor

Meram Özel Sınav Anadolu Lisesi, Selçuklu Sınav Temel Lise ve Merkez Sınav Temel Lise olarak orta öğretimde 3 kurumda binin üstünde bir öğrenciye hizmet veren Sınav Eğitim Kurumları, Ana Okulu İlk Okul ve Orta Okul projeleri ile yatırımlarına devam ediyor

A+A-
Öğrencilere kaliteli bir eğitim veren ve geleceğe hazırlayan Sınav Eğitim Kurumları, yeni eğitim ve öğretim yılına hazır. Konya Sınav Eğitim Kurumları Müdürü Muhammed Yavuz Gürbüzer, eğitimin öneminden bahsederek, “Eğitim; bireyin ve toplumun gelişmesini sağlayan, ekonomik kalkınmayı destekleyen, millî ve manevî değerlerimizi koruyup geliştirerek gelecek nesillere aktaran; olmazsa olmaz, vazgeçilemez ve ertelenemez bir süreçtir” dedi. Konya Sınav Eğitim Kurumları Müdürü Muhammed Yavuz Gürbüzer ile kaliteli eğitim nasıl yapılır? Öğrencileri geleceğe hazırlamak noktasında gerekli donanımların nasıl olması gerektiği hakkında röportaj yaptık.

Konya Sınav Eğitim Kurumları olarak hedefleriniz nelerdir?
Konya Sınav Eğitim Kurumları olarak hedefimizi büyük tutarak, "Büyük Milletimize" yakışır nitelikte çağdaş eğitim anlayışıyla uluslararası standartlarda, bir kurum olmak, aynı zamanda Yeniliğe açık, akademik eğitimin yanında etkin bir öğretiminin yapıldığı; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle zenginleştirilmiş programıyla, hem öz değerlerimize bağlı hem de evrensel normları benimseyen ufku geniş, özgüveni yüksek, "Dünya Vatandaşı" seçkin bireyler yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda çalışan Sınav Koleji'ne çocuklarımız her gün severek, isteyerek, keyifle gelmekte; derslerini yaparak, yaşayarak, zevkle öğrenmektedirler. Bugünün mutlu ve başarılı çocuklarının, yarının üretken ve saygın bireyleri olacağına inancımız tamdır.

BÜYÜK DÜŞÜN HEDEFİNİ YÜKSEK TUT

Eğitim Kurumlarınızın öğrencilerin temel eğitim ihtiyaçlarını karşılıyor mu?
Eğitim sistemimizde büyük bir değişim yaşanıyor. Sistemin en önemli aktörü okullardır. Böylece iyi bir eğitim almak, iyi bir üniversite kazanmak isteyen öğrenci kaliteli bir okulda zaman kaybetmeyecektir. Yüksek başarının tek adresi okullar olacaktır. Yeni süreçte okullardan veli ve öğrencinin beklentisi büyüktür. Bu beklentiyi ancak Türkiye çapında deneyim sahibi, sistemli, güçlü "Marka" kuruluşlar karşılayabilir. 25 yıllık birikimiyle eğitim sektörünün "Amiral Gemisi", Sınav Liseleri ile bu beklentileri cevaplamaya öncülük ediyor.

Sınav Koleji olarak Türkiye’de ortak programda mı hareket ediyorsunuz? Sınav Eğitim Kurumlarına olan talepler nasıl?
Özel okullar arasında YGS-LYS Türkiye birinciliği dâhil Sınav Kolejini yıllardır zirvede tutan birikimi ile Sınav Liseleri bütün kurumlarımızda TAM GÜN olarak aynı hafta eğitime başlanıyor, aynı program izleniyor, aynı konular işleniyor, aynı sorular çözülüyor, aynı ödevler yapılıyor ve aynı sınavlar uygulanıyor. Her yerde "Sınav Kalitesi" ve "Yüksek Hedef" gözetiliyor. Sınav Liseleri gibi güçlü okullara gözde Anadolu ve Fen Liselerinin öğrencileri başta olmak üzere yoğun bir talep var. Bu nedenle MEB, Devlet okullarından geçişi kısıtlamak için okullarımızın sınıf düzeyinde kontenjanını sınırlamıştır. Velilerimize kayıt için erken davranmalarını öneriyoruz. Unutmayın! Sınav Liseleri büyük düşünüp hedefini yüksek tutanlar için güçlü bir akademik eğitimden, sınavlara hazırlıktan sosyal ve sportif aktiviteler ile "dolu dolu bir özel okul “dur.

SEÇKİN ÖĞRETMEN KADROSU

Eğitim – öğretimde ki başarınızı neye borçlusunuz?
Eğitim-öğretim alanındaki başarısını güçlü öğretmen kadrosuna borçlu olan Sınav Eğitim Kurumları’nda,  öğretmenlik mesleğine adanmış,  başarılı, özverili,  liderlik yeteneği güçlü, yeniliğe ve teknolojiye açık, alanında en iyisi, mesleki hâkimiyeti olan ve genel kültürü yüksek, iletişim kurabilme, kriz çözebilme ve gerektiğinde öz eleştirel olabilen,  öğrencilerinin bireysel özelliklerini analiz edebilen öğretmenler görev yapmaktadır. Öğretmenlerimiz, her öğrenciyi büyük bir sorumlulukla yakından takip ediyor, onlarla hakkaniyet çerçevesinde “Ayrıştırmadan-Yarıştırmadan” ilgileniyor, sürekli empati kurarak onları anlıyorlar.

Öğrencileri ilgi alanlarına nasıl yönlendiriyorsunuz?
Sınav Liselerinde, öğrencilerle daha fazla birebir zaman geçirilmekte, her öğrencinin farklı öğrenme stiline göre öğretim metodu uygulanmaktadır. Birebir ilgi ve yüksek sosyal etkileşimle öğrencinin ilgi alanlarına uygun yönlendirme yapılmaktadır. Mentör öğretmenlik sisteminin uygulandığı Sınav Liselerinde,  öğrencinin derslerdeki gelişimi, motivasyonu ve devamlılığı izlenerek, öğretmenleri, ailesi ve arkadaşlarıyla ilişkilerine ve sosyal yaşamına katkı sağlanmaktadır. Öğrencinin sorunlar karşısında kendi çözümlerini üretmesi, kendini yeni koşullara göre yapılandırmasına da imkân tanınmaktadır.

Veliler ve öğrencilerin öğretmenlerle olan ilişkisinin sağlıklı yürütülmesi için neler yapıyorsunuz?
Sosyal, duygusal, akademik ve gelişimsel rehberlik anlayışının benimsendiği Sınav Liselerinde, ulusal ve uluslararası geçerli, güvenilir test ve envanter ile birlikte öğrencilerin arkadaş ilişkileri, veli ve öğretmen iletişiminin sağlıklı yürütülmesi için danışmanlık hizmeti verilmektedir. Öğrencinin, derslere katılım, sınav performans izlenmesi ve günlük okula devam durumu konusunda düzenli olarak veli bilgilendirmesi yapılmaktadır. Sınav K12.net uygulamasıyla öğrencinin kazanım tabanlı eksik konularının tespiti, eksiklerin giderilmesi ve gerekli bireysel -grup çalışma programının oluşturulduğu Sınav Liselerinde, ulusal sınavlarda, test tekniği, zaman yönetimi, kaygı yönetimi gibi önemli konularda da danışmanlık ve destek verilmektedir. Eğitim-öğretim süreçlerinin tümüne yayılan rehberlik çalışmalarıyla öğrenci-öğretmen-veli koordinasyonu başarıyla sağlanıyor.

Öğrenciyi hem hayata hem sınava hazırlamak için derslerden başka ne tür aktiviteler yapıyorsunuz?
Sınav Liselerinde yoğun programı yetiştirmek ve öğrencileri en iyi şekilde hazırlayabilmek için okuldaki ders ve etütlerin yanında bireysel çalışmalara/ödevlere önem verilir. Öğrencinin bireysel çalışmalarını planlamak amacıyla, haftalık ders programından hareketle her dersin ödev günü ve miktarı ödev çizelgesinde belirlenir. Haftalık ders programında ilgili dersin ilk saati mutlaka ödev kontrolü için ayrılır. Ödevlerini yapmayan öğrencilerin ödevleri miktarı artırılarak ek çalışma saatinde tamamlatılır.

Okulunuz öğrenci için ne kadar güvenli ve tedbirli?
Eğitim-öğretim için en uygun atmosferin sağlandığı Sınav Liselerinde, öğrencilerin evden ayrılıp-eve döndükleri süre boyunca maksimum güvenlik oluşturulmuştur. Okul içi ve çevresinde profesyonel anlayışla hizmet veren güvenlik birimince kontrolün yanı sıra kamera sistemiyle 24 saat kesintisiz kayıt yapılmaktadır. Dersliğe ve etkinliğe özgü güvenli donanınım, materyal araç ve gereçlerin yer aldığı Sınav Liselerinde, okul alanları, mobilyaları, araç ve gereçlerini içine alan güvenlik konseptine sahiptir.

Öğrencilere eğitim verirken toplumsal değerleri de aşılıyor musunuz?
Sevgi, saygı, adalet, dayanışma, yardımseverlik, fedakarlık, hoşgörü, dürüstlük, farklılıklara saygılı olmak gibi toplumsal değerleri kurumsal felsefesinin merkezine yerleştiren Sınav Liselerinde;  “THE Okul” kapsamında takip/sorumluluk, hakkaniyet/dürüstlük, empati /duygudaşlık kültürü oluşturmaya dönük yaklaşım esas alınmıştır. İyi insan iyi vatandaş’ yetiştirme hedefiyle oluşturulan değer merkezli okul kültüründe, zararlı alışkanlıklar, şiddete yönelim, marka bağımlılığı, aile ve topluma yabancılaşma gibi olumsuz tutum ve davranışlara karşı engelleyici ve önleyici tedbirler bulunmaktadır. Eğitim sisteminde aktarılması gereken değerlerin ve değer  sistemlerinin belirlenmesi için değer eğitimiyle ilgili düzenli olarak literatür taraması yapılmaktadır. Okulumuzca benimsenen değerler ve bu değerlerin eğitimiyle öğrencilerimiz kendilerine ve topluma yararlı bireyler olarak yaşama hazırlanıyorlar. Bu eğitimle temel insani değerleri psikolojik, bilişsel ve sosyal gelişimlerine uygun olarak kazanmaları sağlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.