1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Sinema Kulübü Film Çeker
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Sinema Kulübü Film Çeker

A+A-
Dün ve bugün  bazı haber sitelerde “Milli eğitimi ayağa kaldıran görüntüler” adı ile bir haber yer aldı. İşin garibi haber virgülüne dokunmadan aynen tekrarlanmış. Halbuki adı geçen okula bir telefon açılsa işin rengi değişecek.

Habere göre Konya’da bir özel okulun (niyeyse hiçbir site okulun ismini vermiyor!!!) sinema kulübü bir film çekiyor. Filmde Uyuşturucu ile mücadele anlatılıyor. Polislerin (polis rolündeki öğrencilerin) uyuşturucu çetesi ile yaptıkları mücadeleyi “şiddet, silahlı mücadele “ gibi garip kavramlarla olumsuzlaştırmaya çalışan haber de okuyucuya bir de yanlış haber sunuluyor.”Okulun sitesinden kaldırılan video”. Bu  haber yanlış, çünkü o video elan okulun sitesinde duruyor. (http://ingilizce.konyabasakkoleji.k12.tr/) Okulun sitesinde filmin 2010 yılında Osmaniye’de “Anadolu halk bilimleri derneği 5. Kısa film Festivalinde “ özendirme ödülü kazandığı bilgisi de mevcut.

Haberi okuduktan sonra siteye girip filmi seyrettim. Liseli gençlerin amatörce yaptıkları bir film. Zaten haberde filmle ilgili detaylarda verilmiş olduğundan ben onları tekrarlamayacağım. Filmde uyuşturucu kötüleniyor ve uyuşturucu ile polisin yaptığı mücadele anlatılıyor. Bir sinema kulübü için yapılması gereken bir işi yapıyor yani. Tiyatro kulübü tiyatro oynar, Sivil savunma kulübü yangın deprem tatbikatı yapar. Sinema kulübü de tabii ki film çeker. Yine doğal olarak tüm filmlerde olduğu bu küçük filmde de aksiyon kavga dövüş var. Mecbur olacak çünkü konu kötülükle mücadele yani  polisiye. Siz hiç kavganın, dövüşün, silahın, mücadelenin olmadığı bir filme rastladınız mı? Bazı okullarda ve sokaklarda gençler, öğrenciler gerçek anlamda kavga edip gerçek anlamda sigara (ve Allah korusun bali uyuşturucu ) çekerken bu gençler bunların kötülüğünü anlatmak için film yapmışlar. Yani çok güzel bir sosyal etkinliği yerine getirmişler. Bunu olumlu bir haber olarak yapmak normalde yanlışmış gibi sunmak çok zor.

Haberi okuyan vatandaşların bazı yorumlarına baktım ilginç ve uyarcı yorumlar ağırlıkta. Bir yorumcu; “Bir oklun sinema kulübü film çekmeyecekte ne çekecek? “ derken başka bir yorumcu; “Aferin çocuklara!  Ülkemizde bazı gençler uyuşturucu kullanırken bu gençler  uyuşturucu ile  en etkin sanatlardan biri olan sinema ile uyuşturucunun zararlarını anlatmışlar…” demiş.

Bu habere göre öğrenciler ne tiyatro yapmalı ne de şiir, resim gibi güzel sanatlarla uğraşmalı.

Bir iletişimci arkadaş ise; “Bu haberlerin çocuklarının başarısını gösteren bir belge olduğunu, çünkü sinema gibi bir sanatın ancak seyirci ile var olabileceğini, şu anda birçok yapımcının ve sinema şirketlerinin çektikleri filmlerin böyle bir çok sitede haber yapılmasını istediğini fakat bunu çoğunun başaramadığını, halbuki  bu filmin haberinin bir çok sitede alıntılanmasının ve çokça tıklanmasının kulüp öğrencilerinin hedefi 12 den vurduklarının bir belgesidir” dedi.

Hasılı kelam Başak Lisesi sinema kulübü öğrencileri iyi niyetle yanlışları dile getiren bir film yapmış. Kendilerini kutlamak gerek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.