1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Sınıfta Kaldık!
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınıfta Kaldık!

A+A-

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Hayırlı olsun vatana, millete ve tüm insanlığa…
Yeni bir deneme-yanılma laboratuarlarında heba edeceğiz bir kuşağı daha.
Son iki yüz yıldır eğitimde irtifa kaybedip durduk. Oradan buradan aldıklarımızla, diretilen dayatılanlarla, yamalı eğitim politikalarıyla, ‘biz yaptık oldu’larla kaç kuşağı kurban verdik…
Ne zaman aslımıza, düştüğümüz yere dönmeyi akıl edeceğiz?
Yeryüzündeki bütün eğitim sistemlerini denedikten sonra mı aklımız başımıza gelecek?
Daha denemediğimiz kaç milletin eğitim politikası kaldı?
Kaf dağındaki muasır medeniyetler safsatasıyla daha ne kadar kandıracağız körpe dimağları?
Başımızı ellerimizin arasına alıp “Biz nerede hata yaptık?” diye kendimizi sorgulamamız gerekirken ha bire taklit taktikleriyle oyalanıp duruyoruz. Biz oylanıyoruz ama zaman geçip gidiyor ve devran dönüyor… Atı (ç)alan Üsküdar’ı birkaç asır önce geçip gitti ve şimdi bizim başımıza çorap örüyor.
Geriye dönüp baktığımızda bütün anabilim dallarının temellerini insanlığa hizmet eden Müslüman ecdadımızın attığına şahit oluyoruz…
9. yüzyılda Ebû Mûsa Câbir bin Hayyân, Kimya dışında Eczacılık, Metalürji, Astroloji, Felsefe, Fizik ve Müzik gibi geniş alanda 400 ü aşan eser bırakıyor ve bunlardan ancak 20 kadar eseri bugüne ulaşmıştır. Abdülhamid İbn Türk, matematikçidir. Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el-Harezmi, matematik, gökbilim ve coğrafya alanlarında çalışmış bir bilim adamıdır. Ebu el-Abbas Ahmed bin Muhammed bin Kesir el-Fergani, Batı'da Alfraganus olarak da bilinen ünlü astronomlardan biridir. Kindi, astronom ve astrologdur. Ortaçağ Avrupası'nda "Alkindus" adıyla tanınan, ilk İslam filozofudur. İmam Buhari, muhaddistir. Ahmed bin Musa, sistem mühendisliği ve sibernetik ilminin öncülerindendir ve aynı zamanda matematik ve astronomi alanında eserler veren Müslüman bilim adamıdır. Abbas Kasım İbn Firnas, İslâm bilgini, simyacı, berberi gökbilimci ve şairdir.
10. yüzyılda İbn-i Hurdazbih, coğrafyacıdır. El-Battani, astronom, astrolog ve matematikçidir. Ebu Zeyd el-Belhî, çok yönlü bir Müslüman bilim adamı; coğrafyacı, matematikçi, hekim ve psikologdur. Farabi, ünlü filozof ve bilim adamlığının yanında aynı zamanda gökbilimci, mantıkçı ve müzisyendir. Ebu'l Vefa el-Buzcani, matematikçi ve astronomdur. El-Razi, simyacı, kimyager, hekim ve filozoftur. Ahmed bin Musa, sistem mühendisliği ve sibernetik ilminin öncülerinden olup aynı zamanda matematik ve astronomi alanında eserler veren müslüman bilim adamıdır. Abdurrahman el-Sufi Farisi, gökbilimcidır. İbn Havkal, yazar, coğrafyacı ve tarihçidir. İbn Fadlan, din bilgini ve gezginidir.
11. yüzyılda Ali bin İsa, astronomi, coğrafya ve özellikle optik alanında çalışmalar yapmış Müslüman bilim insanıdır. El-Karaji, Matematikçi bir mühendistir. İbn-i Sina, felsefe ve tıp alimidir. İbn-i Heysem, fizikçi, matematikçi ve filozoftur. Bîrûnî, Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınır. Ebu Seid Gardezi, coğrafyacı ve tarihçidir. El-Mısri, doktor, fizikçi ve astronomdur. Yusuf Has Hacib, Türk-İslam tarihi ve kültürü açısından son derece önemli olan Kutadgu Bilig siyasetnamesini yazmıştır. Zerkali, Endülüs asıllı astronomdur. Al-Bakrī, coğrafyacı ve tarihçidir.
12. yüzyılda Kaşgarlı Mahmud, Türkî dillerle ilgili “Lügati’t-Türk”ün müellifidir. İbn Bacce, Astronomi, Fizik, filozof ve bilim adamıdır. Cabir Bin Eflah, Batı dünyasında Geber adıyla bilinen ünlü astronomdur İbn-i Rüşd, felsefeci, hekim, fıkıhçı, matematikçi ve tıp âlimidir.
13. yüzyılda El-Kinani, Ortaçağ Endülüs asıllı şair ve yazar olarak ün yapmıştır Abdullâtif el-Bağdadi, hekim ve filozofdur. El Cezerî, Robotik biliminin babası olarak kabul edilen sibernetik üzerine çalışmalar yapan ilk müslüman bilim adamı ve mühendistir. İbn-i Şeddad, tarihçi ve biyografi yazarıdır. İbn el-Baytar, botanikçi, eczacı ve hekimdir. Nasiruddin Tusi, islam filozofudur. El-Kazvini, matematik, fizik, astronomi, coğrafya ve jeoloji bilginidir. İbn Nefis, hekim, anatomi uzmanı, fizyolog, cerrah, oftalmolog (göz hekimi), psikolog, astronom, kozmolog ve jeologdur.
14. yüzyılda Kutbeddin Şirazî, din ve astronomi bilginidir. Ebu el-Fida, tarihçi ve coğrafyacıdır. İbn-i Teymiyye, Ehli hadis anlayışının en önemli âlimlerinden ve görüşleri çeşitli İslam âlimlerini ve akımlarını etkilemiş olan âlim ve düşünürdür. İbn-i Batuta, Orta Çağın en büyük seyyahı ve “Rıhlet-ü İbn Battûta” diye bilinen seyahatnâmenin yazarıdır. İbn Kesîr, muhaddis, müfessir ve tarihçidir. Aydınlı Hacı Paşa, Türk doktor ve din bilginidir.
15. yüzyılda İbn-i Haldun, modern historiyografinin, sosyolojinin ve iktisatın öncülerinden kabul edilen devlet adamı ve tarihçidir. Bursalı Kadızâde Rumi, ortaçağın ünlü Türk matematik ve astronomi bilginidir. Gıyaseddin Cemşid al-Kaşi, Hekim, Matematikçi ve Gökbilimcidir. Uluğ Bey, Timur İmparatorluğu'nun 4. Sultanı, Türk matematikçi ve gökbilimcidir. Sabuncuoğlu Şerefeddin, Osmanlı döneminde tıp alanında önemli eserler vermiş Türk hekim ve cerrahdır. İlk Türkçe cerrahî eserin sahibidir. Ali Kuşçu, gökbilimci, matematikçi ve dilbilimcidir. II. Mehmed veya Fatih Sultan Mehmed, yedinci Osmanlı padişahı, Divan edebiyatında Avnî mahlasını kullanan ünlü bir şairdir.
16. yüzyılda İbn-i Kemal, Osmanlı Şeyhü’l İslâm’ı. Fakih (hukukçu), tarihçi, müfessir, kelamcı, edebiyatçı ve şairdir. Takiyüddin bin Manıf, gökbilimci, mühendis ve matematikçidir. Mirim Çelebi, matematikçi ve gökbilimcidir.
17. yüzyılda Lagâri Hasan Çelebi, bilgin; roketle dikey uçuşu başarıyla gerçekleştiren ilk Müslman Türktür. Hezârfen Ahmed Çelebi, Müslüman Türk bilgini. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardandır.
18. yüzyılda Seyyid İbrahim Hamdi Efendi, seyyah ve coğrafyacıdır. Hekimbaşı Abdülaziz Efendi, hekim, tıp bilgini, bestekâr ve şairdir. (Bursalı) Ali Münşi, Hekim Ali olarak da tanınır. Çeşitli hastalıklar konusunda kitaplar yazarak yabancı dillerden çeviriler yapmıştır. Gelenbevi İsmail Efendi, matematikçidir.
19. yüzyılda Mahmud Raif Efendi, ıslahat yazarı, ressam ve musikî erbabıdır. Şânizade Mehmet Ataullah Efendi, hekim, çevirmen, yazar ve tarihçidir. Abdullah Bey, jeoloji, paleontoloji ve zoolojiye önemli katkılar yapmış bir bilim insanıdır. Türk Kızılayı'nın kuruluşunda da önemli rol almıştır. Hekim İsmail Paşa, siyasetçidir. Hekimbaşı Salih Efendi, hekimdir ve tıp öğretim dilinin Türkçeleştirilmesinde önemli katkıları vardır.
20. yüzyılda Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa, bir Osmanlı generali ve bilim adamıdır. İstanbul'da 1892 yılında İngilizce olarak yazdığı özgün bir eser olan "Linear Algebra" (Lineer Cebir) adlı eseri dünya çapında çağın en önemli Matematik kitaplarından biridir. Mustafa Hayrullah Diker, Türk doktor, asker, akademisyen ve siyasetçidir.
21. yüzyılın bilim adamları olarak kimleri yetiştireceğiz bu eğitim sistemiyle?
Başbakanın da dediği gibi; maalesef “Millî Eğitimde sınıfta kaldık!...”


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.