1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Sıradan Bir Yazı
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Sıradan Bir Yazı

A+A-
Sıradan bir günün sıradan bir anında okuduğunuz bu sıradan yazının size ve bana sağlayacağı katkının önemine dair bir hasbihale başlamış bulunuyoruz.

Bilgi verme amacı gütmesem de içindeki ufak tefek bilgi kırıntıları da ayağınıza takılacak olursa sizi uyaracağım. Bu sıradan yazının etrafında dolanırken sadece ben değil sizler de dikkatli olmalısınız. Çünkü her şeyi benden bekleme eğiliminde olduğunuzu düşünmesem de sizleri yönlendirmemi ve tehlikeli yerlerde uyarı yapmamı beklediğinizi hisseder gibiyim. Belki de bana öyle geliyor da hakkınızda suizan mı yapıyorum diye şöyle bir kolaçan ediyorum kendimi…

Sıradan olmanın küçümsendiği zamanlarda farklı olmak adına farklı davranmaya öykünen gençler gibi sıra dışılık takıntısına kendimizi kurban etmeyeceğiz.
Bu arada sıradan veya sıra dışı olmak arasındaki farka dair bir okuma yaptığınızı da unutmayın. Burada dikkatli olmanızı ehemmiyetle vurgularım ki senden önce de başkalarının hatalarını tekrar etmeyesin. İşte burada düşmeyesin diye uyarmak istedim seni, evet sen, ben mi diye etrafına bakınan arkadaşım, sen, sen!

Sıradan olmanın yanında sıradanlığın sadeliği ve içtenliği yansıtan güçlü bir yönü de vardır. Bu nedenle sıradanlık güzeldir. Olduğunuz gibiyseniz zaten sıradansınız demektir. Sıradan olmanın dayanılmaz bir özgürlüğü de vardır ki asla korumaya çalıştığınız, sakladığınız zafiyet veya eksiklikleriniz yoktur. Çünkü olduğunuz gibi göründüğünüz için eksiklikleriniz veya zafiyetlerinizle barışıksınız demektir. Sıradan olup sıradan bir yaşamın sıradan mutluluğuna talip olabilecek kadar sıradan bir insan olmanın getireceği huzuru başka nerede bulabileceğiz ki?

Sıra dışı olmakta ise farklılık, diğerlerine benzememe kaygısı ağır bir yük gibi biner sırtımıza da çok zaman bunu fark edemeyiz. Özellikle gençlerimiz kendilerine “hiçbir şey olmaz, ulaşılamaz” düşüncesindedirler fakat hayat denen bu çetrefilli yolda henüz hayatının baharında daha kışı görmemişken, kışın o dondurucu ayaz ve soğuğunu yemeden baharın ılık rüzgârına kendini kaptırmış hızla giderken sert bir düşüş yapacakları ihtimali hepimizi kaygılandırmalıdır.

Kendini unutup yazının içinde kaybolduğun düşüncesi ile şimdi biraz dinleneceğiz. Bu yazılar seni yormak için değil aksine sana ve kendime bir katkı sağlasın diye yazılmış sıradan yazılardır. Fakat kontrolsüz yazılmış yazıların bizi nerelere götüreceği belirsizlik içerdiği için daha kontrollü yazmaya çalışıyorum. Bunu anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyorum. Çünkü benim için yorucu olanın sizin için de yorucu olacağını düşünüyorum. Gördüğünüz gibi yazı yazarken dahi sizin için ne kadar kolay, anlaşılır ve yorucu olmamasına yönelik ciddi bir çaba içerisindeyim! Hatta yazının içindeki mayınlı bölgelerde sizi de uyarmaya çalışarak sağ salim yazının sonuna ulaştırmaya çalışıyorum. Bütün bunlar az şey mi, elbette değil!

Bu kadar dinlenmeden sonra tekrar iş başı yaparak yazımızı tamamlamaya çalışalım. Sıradan bir yazı yazmaya çalışırken sıradan ya da sıra dışı olmanın farklılıklarını incelemeye çalıştık. Bunu beraber yaptık seninle, sen derken seni kastediyorum eyyy okuuurrr! diye sesli bir nara atmamı beklemiyorsunuzdur umarım.

Bu yazının serüvenine baktığımızda sıradan bir yazı olduğu yönünde ciddi kuşkularım oluşmaya başladı.
Bizim amacımız sıradan bir yazı yazmaktı fakat üslubumuz sıra dışı bir gelişim göstermiş olabilir. Ama bunun için özellikle çok bir çaba ve gayret göstermedim. Seninle yaptığımız sıradan sohbetin dışına çıkıp da sıra dışı bir hal almış olduğu için beni suçlamayacaksınız zannederim!
Neticede sıradan başlayıp sıra dışı nitelik kazandığına yönelik ithamların arttığı bir yazının da sonuna kadar seni ulaştırmış oluyorum. Ben seni sağ salim buraya kadar getirdim, bundan sonrasına ben karışamam!
Sonrası mı? Buna sen karar vereceksin. Ya başka yazılarda tekrar buluşup bu yazıda eksik kalan noktaları tartışıp netleştireceğiz. Ya da hep bir yerlerde eksik kalacak!
Karar senin!  
Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.