1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. “SIRTINA GİYDİĞİN GÖMLEĞE BİLE GÜVENMEYECEKSİN! ÇÜNKÜ…”
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

“SIRTINA GİYDİĞİN GÖMLEĞE BİLE GÜVENMEYECEKSİN! ÇÜNKÜ…”

A+A-

İlmin, eğitimin en büyük amacı, en mühim gayesi, insana kendini tanıtması olmalıdır. Kendini (yani insanı) bilmeyen,  ben kimim? Nereden geldim, Nereye gidiyorum? Beni kim yarattı? 500 sene önce neredeydim? 1000 sene sonra nerde olacağım? Zaman nedir?  Sonu var mıdır? Ezel i ebet ne demektir? Mekânın sahibi kimdir? Dünya, galaksiler, evren, arş  ne kadar büyüktür?  Varlıkların başlangıcı ve sonu var mıdır? Bu âlem nasıl oluştu? Tesadüf mü, yoksa  tüm bunların bir sahibi var mı…? Bu sorulara tutarlı cevaplar bulamayan, çelişkisiz bir dünya ve ahiret görüşü sunamayan dinler, sistemler… Uygulandıkları toplumların fertlerini ne bu dünyada mutlu ve huzurlu edebilirler, ne de insanlığa barış ve adalet getirebilirler. Çünkü binanın temeli yanlış atılmıştır. 

Dünya yaratıldıktan günümüze kadar binlerce devler kuruldu binlerce kavim yaşadı. Yukarıda sorulan ana sorulara doğru cevaplar verip buna göre hayatlarını dizayn eden fertler, cemiyetler hem bu dünyada huzur ve barış içinde yaşadılar,  hem de öbür alem de “sonsuz mutluluk diyarı” olan cennete gittiler.  Allah’ı hakkıyla tanıyıp bilen,  Kuranı hakkıyla öğrenen, peygamberimizin/peygamberlerin yüce ahlaklarını, örnek hayatlarını kendilerine rehber yapan kişiler ve kavimler ile bu hakikatleri hukuk olarak uygulayan devletler insanlığa en ideal ve en iyi numuneler sunmuşlardır

Bizim inandığımız ve örnek alınmasını ısrarla savunduğumuz İslami sisteme göre insanlar,  içlerinde hem iyilik hem de kötülük tohumları barındırırlar. Yani hepimizin içinde hem Habil’den hem Kabilden, hem melekten hem şeytandan tohumlar vardır. Biz bunlardan hangisinin suyunu, gübresini daha çok verirsek o daha fazla büyür, öbürünü bastırır ve benliğimizi kaplar.  Bu nedenle hepimiz,  lakin illa sorumlu makamda olanlarımız( aile reisleri, müdürler,  muhtarlar,  vekiller, bakanlar,  Cumhurbaşkanı)  bu gerçekleri bilmek ve hayata uygulamak zorundadırlar.

DÜN DÜNDÜR BU GÜN İSE YARIN OLACAKTIR

Peygamberimizin ölüm yaşına gelmiş biri olarak, bu yaşa kadar edindiğim siyasi tecrübelerim,  toplumsal olayları değerlendirme birikimim bana şunu gösterdi ki İnsan değimiz varlık etrafına göre şekil alan, yaşadığı cemiyetin kültürüne göre dünya görüşünü oluşturan edilgen bir yapıya sahiptir. Bu çemberleri kırıp hakikate ulaşanlar pek azdır. Bu nedenle bizler ve bilhassa bizi yönetenler şunu iyi bilmeliyiz: insanlar çiğ süt emmişlerdir. İçimizde hem Kabillik hem Habillik tohumları var. Bunun için gerek fert olarak,  gerekse yönetici olarak insanlarla devletlerle siyasi, ekonomik, askeri ilişkiler kurarken çok ama çok dikkatli olmak zorundayız. Çünkü insanlar ve yöneticiler dün iyi dediğine bu gün kötü, dün düşman dediğine bu gün dost diyebiliyor.

BİR KAÇ ÖRNEK YAZALIM

Türkiye’de yaşayan bizler, sağcısı, solcusu, ailevisi, Sünni’si…Çok duygusal insanlarız Bu nedenle hem iç siyasette hem dış siyasette öyle savrulmalar yaşıyoruz ki Mevleviler bile  bizim kadar dönemez. (aynı savrulmalar tüm dünyada da var.)  Süleymani’nin öldürülmesi olayından sonra bakın neler oldu?  90 larda dindar kesime ;”Mollalar İran'a” diye bağıranlar, bugün “ Mollalar buraya” demeye başladılar.  Bunun tersi o günlerde İran’ı bir İslam devleti gibi görüp Humeyni’yi göklere çıkaranlar bu gün İran'ın katliamlarını gördükten sonra ABD ile İran’ı aynı potaya koyma noktasına geldiler. Bir zamanlar ABD ye yandaş olan, “ Komünistler Moskova’ya” diye bağıran gruplar bu gün Putinle bir olup ABD ye karşı ittifak kuruyorlar.  

Dinimiz İslama göre gavur gavurdur. İnsanlar yarı Habil yarı kabildir. Hiç birine güvenmeyeceksin. Hepimiz illa yöneticilerimiz bırak düşmanına, giydiği gömleğe bile güvenmeyecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.