1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ŞİŞİRİLEN FİYATLARLA HALKA YAŞATILAN ZULÜM!..
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ŞİŞİRİLEN FİYATLARLA HALKA YAŞATILAN ZULÜM!..

A+A-

Ülkemizde bugüne kadar görülmemiş düzeyde patlak veren gıda teröründe gördüğüm kadarıyla cepheler çoğalmış. Benim bildiğim cepheleşme düşmana karşı savaş meydanında ki mevzilerde yapılırdı. Demekki geçen zaman zarfında bu alanda da değişimler baş göstermiş. Dış düşmanların kumpaslarını bir kenara koymuşuz. Kendimize bir cephe açmışız, düşman olarak ta kendi halkımızı karşımıza almışız. 
Çöpe atılan tonlarca soğan içinizi acıtmadı mı?
Yanlış anlamayın. Konu sadece soğan değil… Patates, Biber, domates……
Rabbimin bizlere bahşettiği o nimetin birilerinin kursağından her geçişinde ecir kazandığınızı düşünemeyecek kadar mı dünyaya kapıldınız?
Ne oldu şimdi israf edilen ve çöplerde çürüyen tonlarca nimetin hesabını nasıl vereceğinizi sorarak saçma cevaplarınızı duymak yerine, o nimetler kendi halkınızın evlatları arasında uygun fiyatla yerini bulsa ve birilerinin kursağından geçmesine vesile olsaydınız olmaz mıydı?
Çok kazanınca ne yapacaktınız?
Yeni villalar, daireler alacaktınız?
Altınızda ki arabayı daha da modelleyecektiniz?
İnsanlar size gıptayla bakacaktı öyle mi?
Altında ki son model arabalarla caddelerde şovmenlik yapanlara halkımız gıptayla değil nefretle bakıyor.
Son bir yıldır halkın yediğini, içtiğini burnundan getirdiniz.
Masum bakışlı, ana kuzularının karnı doyarken babalarının meteliksiz ceplerinden arta kalana göz koyarak sattığınız sebze ve meyveler karşı kazancınız sadece size mutlu etti ama o ana ve babaları mutlu edemedi.
Siz şişkin keseyle bol keseden bir hayat yaşarken birileri gözyaşını içine akıttı. Sizin doymayan yapınız, çocuklarımızın harçlığına, evin kirasına, su faturasına, elektrik faturasına ve daha nice faturalara yansıdı. 
Bilmiyorsunuz. Dünyada hiçbir mutsuzluğun üstüne diğerlerinin mutluluğu bina edilememiştir. Tüm insanların mutluluğuna ulaşmada ki tek çözüm yaşayan her ferdin yaşam standartlarının yerinde olmasıyla mümkün olacaktır.
Eğer dünyada birileri tok gezerken, aç insanlar da varsa asla huzur ortamı vücuda gelmeyecek ve her daim çatışma ve kavga ortamı kol gezecektir. 
Bu sebeple diyorum ki dünyamız kabzımal ağalarının zannettiği gibi sınırsız hedeflerle dolu değildir. Yaşamınızı kontrol ve dizayn eden bir gücün varlığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Dünya çöplüğünde taş çatlasa sağlığınızla dört dörtlük yaşayabileceğiniz dönem taş çatlasın 60 senedir. Eğer ömrünüz varsa kalanı zaten çocukluk ve elden ayaktan kesildiğiniz yaşlılık dönemidir.
Umarım bu yazım soğan ağalarına da ulaşır ve almaları gereken dersi bihakkın alırlar. Eğer bu ders ahirete kalırsa, vay hallerine!
Şu an mübarek ramazan ayını idrak ediyoruz. Konuya bir de islami açıdan bakmamız gerekirse; 
İslam toplumunda karaborsacılık haramdır. Karaborsa, bir malın fiyatının artması için piyasadan çekilmesi, stok edilmesi, satılmaması ve fiyatı artınca satılmasıdır. Ticarette normal kâr helâldir. Fakat, ticaretin gayesi her ne pahasına olursa olsun kâr, hele aşırı kâr elde etmek değildir. İslâm'ın haram kıldığı aşırı kâr yollarından biri de karaborsadır. Karaborsanın insanlara pek çok zararı vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
Piyasada suni darlık meydana getirmek, tüketimi sun'î olarak artırmak, bu vesîleyle enflasyonu yükseltmek, fazla fiyatla tüketicinin mağdur edilmesi, alıcı-satıcı arasındaki itimat, iyi niyet, sevgi ve saygının ortadan kalkması... Birkaç kişinin aşırı para kazanması için buna başvurması, günahtır. Karaborsacılık, dînen haramdır. Bazı müctehidler ihtikarın sadece insan ve hayvan yiyeceklerinde olduğunu kabul etmişlerdir. Buna göre yiyecek maddesi dışında kalan diğer ihtiyaç maddeleri de, karaborsacılığın sınırı içine girmektedir. Şu an ülkemizde yaşanan gerçek, tam anlamıyla karaborsacılıktır. Buna kim sebep oluyorsa, olduysa hesabını vermekle mükelleftir. Cesaret edebilen varsa buyursun, midesini haramla doldurmaya devam etsin. Yanlış üzere bina ettiği hayatını mazlumların hakkı üzerinden inşa etmeye devam etsinler. Bu devran er ya da geç dönecek, herkes yaptığıyla yüzleşecek.

Bu yazı toplam 1164 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.