1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. Sivil toplum ve MÜSİAD
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Sivil toplum ve MÜSİAD

A+A-
Türkiye’de gerçek anlamda bir ‘sivil toplum’dan bahsetmek mümkün mü, bilmiyorum. Herkesin bir anda kahraman ya da hain ilan edilebildiği bizim gibi ülkelerde, sivil toplum olmak oldukça zor.
Ülkemizdeki her sivil toplum örgütü, ne yazık ki, siyasi partilerle bir şekilde bağlantı içerisinde. Bu da eleştiri kültürünü yaşatmayan bir iklimin hakim olmasına neden oluyor.
Siyasetin bahçesinde sivil toplumculuk oynamak zihin tembelliğini de beraberinde getiriyor. Ancak STK’larımız siyasetin bahçesinin göbeğinden uzaklaşıp, bahçe duvarının kenarına bile gelebildiğinde ortaya ‘hayırlı işler’ çıkabiliyor.
 
***
Siyaset bahçesinin duvar kenarı, yerel meselelerdir. Bu anlamda yerel meselelerde şehirlerimiz ve bölgelerimiz için fikir üretebilmeliyiz.
Fikir üretiminin merkezi ise sivil toplum örgütlerimiz olabilmeli.
Fikir üretiminin en iyi örneğini Dr. Lütfi Şimşek, 2007 yılında ortaya koymuştu.
2007’de MÜSİAD Şube Başkanı olan Selçuk Öztürk, bugün KTO Başkanı. O zaman MÜSİAD’ın yönetiminde olan Dr. Şimşek ise bugün MÜSİAD Şube Başkanı.  O dönemde Dr. Lütfi Şimşek’in hazırladığı ‘Konya Ulaşım Raporu’ bugün bile bile biz basın mensuplarının yararlandığı bir kaynak.  Ulaşım raporundan sonra bir-iki rapor daha yayınlandı ve fikir üretimi durdu.
 
***
2007’de Konya için fikir üretimini zorunlu kılan ortam neydi de raporlar hazırlanıyordu? Bugün Konya meselelerini gündemde tutmamızı, ‘siyasetten talep etmemizi’ engelleyen şartlar neler?
Çok açık. Konya artık siyasette daha güçlü ve birçok sorun talep etmeden çözülüyor, çözülmese de ‘göze batmamak için’ sessiz kalınıyor. Ancak şehrimizin için bir şeyler yapmamız gerektiği de çok açık. Raporlar hazırlamaya da gerek yok. Örneğin sivil toplum örgütlerimiz şehri yönetenleri çağırarak ‘Konya’da trafik meselesini nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? Savaşın mağdurları Suriyeliler ile ilgili bir politikanız var mı?’ (Bu insanlar, insan gibi yaşamak zorunda. İnsani şartları sağlayamazsak birkaç yıl sonra fuhuşa sürüklenecekler, mafyatik yollara başvuracaklardır.) diye soramazlar mı?
 
***
Gazeteciler sorduğunda, soruların altında başka anlamlar aranabilir. Ancak sivil toplum örgütlerimiz bir gazeteci gibi olayı karşıdan sorgulamak zorunda değiller. Şehrin meselesi üzerinde yan yana durarak çözüm bulmak daha kolay. Çözüm yükümlülüğü olanlar üzerinde toplumsal baskı yaratmak hepimizin görevi. Bu anlamda Konya için değerli fikirler üreten Dr. Lütfi Şimşek ve en üretken STK olan MÜSİAD’dan beklentilerimiz var. KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ten beklentilerimiz var. Onların öncülüğünde ‘ortak aklın’ Konya için harekete geçmesi gerekiyor.
 
 
Bu kısmı yazının en altında gri bir kutucuk içinde ver.
 
---
Mevlana’da sıra çilesi
 
Memleketten ziyaretime gelen yeğenimle Cumartesi günü Hz. Pir’in huzura gidip, manevi havanın tadına varmak istedik. Müzede yapılan restorasyon takdire şayan, bu anlamda emeği geçenlere teşekkür etmek gerekir.
Ancak müzeye girişte yaşanan anlamsız kuyruk çilesi biran önce giderilmeli. İnsanlar uzun kuyruklarda güneşin altında dakikalarca bekletiliyor.
Aralık ayından bu yana müze ücretsiz gezilebiliyor, ancak ziyaretçilere hala bilet kesiliyor. Bilet kesilmesinin amacını anlamak imkansız. Eğer müzeyi kaç kişinin ziyaret ettiği tespit edilecekse, teknoloji ilerledi. Artık böylesi ilkel yöntemlere başvurmanın gereği yok.  Bizim anlamadığımız bir nedenle bilet kesiliyor ise başka bir yöntem bulmakta fayda var. Bizden söylemesi…
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.