1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Siyasal Yapıda Bütünleşme Sağlanmalıdır
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasal Yapıda Bütünleşme Sağlanmalıdır

A+A-

Anayasa değişiklik paketine eleştiriler yapılabilir. Yapılması gerekir. Ama toplumu kışkırtacak, toplumsal ve siyasi bütünleşmeyi zedeleyecek, toplumu gerecek açıklama ve eylemlerinde yapılmaması gerekir. Buna ilişkin ana muhalefet partisi tarafından meydanlara inilmesi açıklamasının yapması çeşitli provokatörlere ve toplumun daha da gerilmesi bağlamında şiddet ve teröre dönüşebilmesi ihtimali görülmektedir.

Basın yayın kuruluşlarında yer alan haberlerde de yavaş yavaş eylemlere dönüştürülmesi kaçınılmaz görülmektedir. Bazı toplu alışveriş merkezlerin deve sokaklarda ülkemizde çeşitli bahanelerle sosyal ve siyasi ayrışmaya yönelik eylemlere toplumsal duyarlılık konusunda hassa olunması gerekir. Hassas olmalıyız.
Ülkemizde anayasa, yasa ve mevzuat çerçevesinde herkes haklarını, yetkilerini kullanabilir. Ama şiddete ve olayların sokağa dökülmesine hayır!
Anayasa değişiklik paketine dair eleştirilerini dile getiren Baykal, paketteki değişiklik maddeleri hakkında halkın yeterli bilgi sahibi olmadığını söyledi. Aynı ifade ana muhalefet tarafından 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğine ilişkin referandumunda yapılan oylama sonucu aynı iddia gündeme getirilmişti. Ama yapılan anketlerde ve bizimde yaptığımız anket araştırmasında en az %67 sinin anayasa değişikliğine ilişkin maddeler hakkında bilgisi vardı. Biraz bilgisi olanların oranı ise %23 olarak ortaya çıkmıştı.
Aynı iddia yine aynı söylemle halkın bilgisizliğine ilişkin bu tür yanlış yönlendirmeler ve yanlış algı yönetiminin yaygınlaştırılması toplumu germe açısından yapılan son derece yanlış sun’i güncellemelerdir.
Ortaya atılan(halkın bilgisinin olmadığına ilişkin) iddia doğru mu değil mi araştırma yapılması gerekir. Bu konuda anket sondajlarının yapılması bilimsel objektif açısından yararlı görülmektedir. Ama bu konuda bizim önpilot denemesi açısından yaptığımız ankette anayasa değişikliğine ilişkin halkın %68’i evet sonucu ortaya çıkmaktadır.
Diğer açıdan Baykal’ın bir sözü ise “anayasa değişikliğini millete anlatmak için en küçük bir çaba gösteriyor musunuz?" şeklinde ki beyanı ise öngörülü bir vurguyu ifade etmektedir.
Bu konuda hükümet, resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin ilgili alan birimleri anayasa değişikliği konusunda toplantı, konferans, panel, açık oturumlar şeklinde kitle iletişim araçları vasıtasıyla halkımızın bilgilendirilmesi önem taşımaktadır
Anayasa değişikliğine ilişkin maddelerin içeriğini ve etkilerini anlamak vatandaşlık görev ve sorumluluk bilincinde olunması gerekir. Verilen beyanların, yapılan açıklamaların millet egemenliği ile zıt olduğunu da beyan etmek bilimsel açıdan eksik bir yanlışlamadır.
Anayasa değişikliğine ilişkin referandum Millet egemenliği yerine şahıs hegemonyası değildir. Çünkü halkoylaması ile halkın, temel siyasal problemleri incelemeye ve katkıda bulunmaya çağrılması, halkın vatanseverlik duygularını geliştirir. Halktan çözüm istemek, halka kamusal sorunlar üzerinde düşünmeyi öğretir. Halkoylamasında halk, devletin kaderini belirlediğini hisseder ve böylece sorumluluklarının bilincine varır. Keza, halkoylaması dönemlerinde halk, kitle iletişim araçlarını yakından izleyerek, ülkenin ekonomik sosyal sorunları hakkında bilgi sahibi olur.
Bu konuda topluma yanlış bilgilendirme daha doğrusu bilgi kirliliği empoze edilmeye çalışılmaktadır. Yok efendim, taslak kabul edilirse, hem –artık kaldırılacak olan- başbakanlık makamından olacak, hem de AK Parti’nin olağanüstü kongreyle yeniden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı genel başkan seçmesi halinde, parti başkanı koltuğundan Binali Yıldırım indirileceği konusu temcid pilavı gibi sunulmaktadır.
Bu makam ve görevler halka hizmet olduğunu bir türlü anlamak istemiyorlar yada öyle işlerine geliyor.
Daha önce ifade etmiştik. Halka ilişkin kararlarda halk oylaması önemli olmaktadır. Buna ilişkin bir özdeyişimiz de vardı. “Halkımız ihmal eder ama imhal etmez (imhal: Doğru ve haklı bulma, gereğini yapma)

Bu yazı toplam 717 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.