1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Siyaset Birazda Edebiyattır
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Birazda Edebiyattır

A+A-

Salı günleri TBMM inde siyasi liderlerin yaptıkları konuşmaları, toplumun önemli bir bölümü ilgi ile takip etmekte. Siyasi liderler, bu büyük imkânı her yönü ile iyi değerlendirmeliler. Dünyanın bir başka ülkesinde siyasiler bu kadar çok konuşma imkânı bulamazlar. Avrupa da siyasiler çok konuşmazlar, konuşsalar da kimse dinlemez. Demokrasiden uzak ülkelerde ise muhaliflere konuşma hakkı verilmez. Bu yönü ile Türkiye çok şanslı. Ana siyasi akımlar görüşlerini rahatça ve zorluk çekmeden, hiç bir engelle karşılaşmadan halka ulaştırabiliyorlar. Bu yönü ile Türkiye dünyaya örnek olabilir.
Gelelim Salı Nutuklarına! İletişimin bu kadar gelişmesi, onlarca TV kanalının, yüzlerce Radyo istasyonunun, yüzlerce internet sitesinin yayında olması, ve bunlara erişimin gerek TVler, gerek bilgisayarlar, gerekse akıllı telefonlar vasıtası ile çok kolay olması, partiler için çok büyük bir imkan, pek büyük bir nimet. Tüm Türkiye halkı, salı konuşmaları sayesinde partiler ve onların görüşleri hakkında her türlü bilgiyi alabiliyorlar. Yani hiçbir parti ortalığa çıkıp ;” benim kendimi halka anlatma imkânım yok…” diyemez. En azından meclisteki 4 parti bunu söyleyemez.
Türkiye’de her salı, siyasi liderler mecliste ve haftanın birçok günü Cumhurbaşkanımız külliyede milyonlarca insanın dinlediği uzun nutuklar serdetmektedirler. Siyasiler ve Cumhurbaşkanımız, bu konuşmaları milyonların dinlediği gerçeğini bilerek hareket etmeliler. Seçilen kelimeler, kurulan cümleler, verilen misaller hem Türkçe gramerine uygun olmalı hem de Edebiyat değeri taşımalı. Çünkü her kelime ruhlara, her cümle gönüllere, her hüküm kalplere isabet eden manevi oklara benzer. Eğer bu oklar uçlarında tedavi amaçlı ilaç taşıyorlarsa insanları tedavi ederler, tersi bir halde ise insanları zehirlerler. Bu manevi mermiler, dinleyenlerin gönüllerine sevgi, kardeşlik, birlik, adalet, hoşgörü, kanaat, iffet, ihlas, tevazu, cömertlik, yaşama sevinci, diğerkâmlık… gibi güzellikler sunmalı… Düşmanlık, zulüm, cimrilik, bencillik, ayrılık… Sunmamalı.

Bu temel ölçülerden sonra gelelim siyasilerin konuşmalarını değerlendirmeye:

1- Cumhurbaşkanımız bu mevzuda epey bir mesafe aldı. Gerek metinlerdeki kelimelerin seçimi, gerek konuşma yapılırken metindeki cümlelerin anlamına uygun ses tonunun iyi kullanılması, tümcelerin manasına uygun vücut dilinin gösterilmesi, ve en önemlisi nutuklarında çok sık şiirlere yer vermesi onun konuşmalarını başarılı kılıyor. Sayın Erdoğan sayesinde birçok genç Sezai Karakoç’u, Necip Fazılı, Arif Nihat Asya’yı ve onların şiirlerini tanıdı. Birçok insan Cumhurbaşkanı sayesinde şiire sevgi duymaya başladı. Mehmet Akif den de çok sık alıntılar yapan Erdoğan biraz da başka şairlere yönelirse başarısı devam eder. Onun zaten bir şiir CD’ side mevcut. Adı, Bu Şarkı Burada Bitmez

2- Kılıçdaroğlu bu mevzuda maalesef biraz amatör kalıyor. Hem konuşma metinlerinde heyecan ve edebiyat yok, hem de el kol hareketleri manaya uygun yapılmıyor. Örnek vermek gerekirse Sayın Kılıçdaroğlunun görüntülü bir konuşmasını alın. Kendi sesini kısın, onun sesinin yerine bir müzik koyun, o müzikle Kılıçdaroğlunun hareketleri arasında bir ahenk göreceksiniz. CHP lideri bir konuşmacı gibi değil bir orkestra şefi gibi kullanıyor ellerini. Konuşmalarında şiire, atasözüne pek rastlanmıyor. Sürekli iğneleyici ve hakaretamiz konuştuğu için dinleyenlere negatif enerji yüklüyor, belki tabanı böyle istiyor bilmiyorum. Lakin sayın lider sadece o tabanla iktidar olmayacağı gerçeğini bilmeli. Ve muhtemel oy alabileceği kesimlere yönelik konuşmalar da yapmalı (değil mi?) Normalde Türkiye’de ve dünyada sol, sanatı diğer siyasi gruplara göre daha çok ve daha etkili kullanır. Türkiye’de CHP bunu pek yapamıyor. Seçim reklamlarında ve seçim şarkılarında da aynı şeyleri yaşamaktayız.

3- Başbakan Binali Yıldırım henüz lider olduğundan onu genişçe değerlendirmek şimdilik imkânsız. Lakin onun konuşmalarındaki en pozitif taraf güler yüzlüğü. Umarım yaşayacakları onun yüzündeki tebessümü ve konuşmalarındaki esprileri yok etmez. Henüz yolun başında yani.

4- Bahçeliye gelince. Sayın Bahçelinin sesi çok net ve dolgun değil. Rahatsızlığı da (sık sık öksürmesi) konuşmasını zayıflatıyor. Buna rağmen o bu tabi eksiklikleri gidermeyi başardı. Sayın lider son aylarda müthiş bir çıkış yakaladı. Onun konuşma metinlerini hazırlayanları tebrik etmek gerek. Sayın Bahçeli Konuşmalarında, Atasözleri ve deyimleri o kadar yerinde kullanıyor ki dinleyenler mest oluyor. Kelimeler ve cümleler akla, zihne saplanıp kalıyor. MHP liderinin konuşmalarında en dikkat çeken ve dinleyenleri hayran bırakan bir hususta muhataplarına yaptığı en ağır eleştirileri bile yumuşatan esprili bir dil kullanması. Ses tonunu, el kol hareketlerini konuştuğu cümlenin anlamına göre pekiyi ayarlaması da onun nutkunu hem dinlenir kılıyor hem de konuşmasını güçlendiriyor. Onu dinleyenler nerede alkış yapılacağını, nerede susulacağını, nerede coşulacağını çok açık ve pek net hissedebiliyorlar. Bütün bunlar bir araya gelince Sayın Bahçeli son ayların en büyük çıkışını yakalayan lider haline geliyor.

5- HDP lideri Demirtaş gerek eskimiş ve köhne bir ideolijinin jargonu ile konuştuğundan, gerek kanlı bir örgütün kızıl gölgesi üzerini kapladığından sesini çok küçük bir azınlık hariç dinleyen pek yok gibi. Keşke Sayın lider bir ara yaptığı gibi hakiki mazlumların sesini siyasi yollarla halka duyurma rolünü üstlenseydi.
Konuşmaları, nutukları etkili kılan birçok faktör vardır. Lakin bu etkilerin hiç biri konuşmacının hasbiliği ve söylediklerine samimi bir şekilde inanması kadar etkili değildir. Çünkü söz, kelam ruhun bir meyvesidir. Karşı ruhlar, sözün, kelamın kalpten, candan, ruhtan mı geliyor yoksa dilden veya , boğazdan mı...* Bunu bilirler ve ona göre hareket ederler. Yani kabul veya reddederler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.