1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SİYASET KAZANI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASET KAZANI

A+A-

 Seçim yakın mı ?

Seçim uzak mı ?

Hani TV’de bir program vardı.

“Ben bilmem, eşim bilir”

Bende diyorum ki, yukarıdaki soruların cevabını ne ben, ne bir başkanı bilir.

Bu soruların cevabını bilen tek insan var. O da Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Bundan gayrisi hikaye…

AK Parti il başkanı Musa Arat istifa ettikten sonra  Konya il başkanlığına  kurucu il başkanlarından ve eski Milletvekili Hasan Angı getirildi.

Hasan Angı’yı uzun zamandır tanırım.  Tuttuğu işi kopartır. Verdiği sözü yerine getirir. Dobracı, azimli ve samimidir.

Kendisini ziyaret ederek hayırlı olsun dedim. Yaklaşık 15 dakika yanında kaldım ama, bir taraftan telefonlar, bir taraftan eski ve yeni  yöneticiler, belediye başkanları, iş- iş  isteyenler ve hayırlı olsun ziyaretine gelenlerden inanın nefesini alacak durumda değildi.

Ancak Hasan Angı yukarıda da söylediğim gibi koşmaktan,. Çalışmaktan ve idealine karşı çalışmaktan yılmayan bir kişilik.

Kendisiyle kısa süreli bir sohbet yaptık. Bu sohbetinde söylediklerini gazetemizde geçen gün okuduğunuzu sanıyorum. Burada tekrarlamak istemem. Yalnız şu kadarını söyleyeyim, eski bir AK parti il Başkanının söylediği gibi bu parti  kuruluş ve Fabrika ayarlarına dönmüş görünüyor.Gerçi Angı, bu partide ilk günkü felsefe neyse bugünde odur diyor.

Tutar mı ?
Bilemem.

Ancak şunu bilirim ki, Allah çalışanı ve isteyeni geri çevirmez.

Bütün bunlara rağmen siyaset kazanı fena kaynıyor. Bir tarafta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda istifasını veren belediye başkanları, diğer tarafta MHP'den kapı dışarı edilen Meral Akşener'in kurduğu "İYİ" parti. Bir diğer tarafta ise AK Parti'deki belediye başkanlarının istifasını fırsata çevirmeye çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu...

Geçmişte Anavatan Partisi kurulduğunda rahmetli  Özal “ Dört eğilimi bir araya getirdik” demişti ve bu parti Türkiye’de bir süre tuttu.

12. Eylül’den sonra çıkan  DYP’de fena gitmedi.  2002’de kurulan AK Parti   ilk girdiği seçimden bugüne kadar yarışı hep önde götürdü. Şimdi  İyi Parti var.Biraz sağdan, biraz soldan, biraz Anavatan'dan, biraz Doğru yol'dan, biraz CHP'den, biraz da MHP'den kovulmuşlardan , sonra alın size iyi parti. size "iyi" bir parti. Aslında "İyi Parti"

Meral Hanım'ın partisi demek daha doğru. Partinin logosu, ismi, kurucular arasında yer alan bir sürü isim tartışılıyor.Hattta Kocaeli il başkanı Haluk Ulusoy görevini başlamadan bıraktı.
Bu tartışmalar arasında yakın zamanda il ve ilçe başkanlarının belirlenmesi sırasında birçok kavganın yaşanacağının da altını çizmek istiyorum. Hani derler ya "Horozun çok olduğu yerde sabah erken olur." Meral Hanım'ın partisinde de maşallah hepsi horoz. Bu partide de sabah erken olur gibi geliyor.Demedi demeyin.

Ben olanları ve gördüklerimi, tahminlerimi yazıyorum. Kimsenin maşası da olmam, kimseye diyet borcumda yok.

Şimdi isterseniz birazda son yapılan anketlere bakalım.

İyi Parti’nin yaptırdığı anketlere göre;

AK Parti : yüzde 44,

 Meral Akşener’in geçen hafta kurduğu İYİ Parti’nin oy oranı yüzde  18 civarında.

CHP yüzde 18.5, MHP yüzde 8.8, HDP yüzde : 7

Bu durumda MHP ve HDP, TBMM’ye girmek için gerekli yüzde 10’luk barajın altında kalıyor.

Yine Kasım 2019’da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın nasıl oy vereceğini de irdeleyen ankete göre katılımcılara Cumhurbaşkanı olarak görmek isteyeceği isim sorulduğunda yüzde 47,8 oranında Tayyip Erdoğan, yüzde 38 oranında Akşener, yüzde 14.9 oranında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yanıtları çıktı.

Şimdi size dilinizi yutturacak bir iddia anlatayım.

AKPARTİ 'de bazı  il başkanlarının, belediye başkanlarının istifaları daha yeni. Ankara’da.. Kulisler, 2018'e kabine revizyonu ile girilecek iddiaları ile çalkalanıyor. Yolcu bakanlarla, yerine gelecek bakanlar merak konusu…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın kafasında değişik, çapraşık projeler var gibi.Erdoğan'ın kafasında yerel seçimlerin kaldırılması konusunda henüz fikir aşamasında olan bir plan var. R. Erdoğan'ın hâlâ bir belediyede kayyum olarak görev yapan bir Vali ile görüşmesi bana ulaştı.

Vali, Erdoğan ile görüşmesi sırasında konu belediye başkanlarının istifası ve kayyum atamalarına gelir. Vali, Erdoğan'a bu sürecin devam edip etmeyeceğini sorar. "Edebilir" yanıtını alır. Vali bey de kayyum atanan belediyelerde çok verim alındığını, kayyum atanan yerlerde AKPARTİ’'nin lehine rüzgar estiğini ve bunun anketlere de çok olumlu yansıdığını arz eder. "Vatandaş hizmetlerimizden çok memnun" der. Erdoğan da,  bu tablodan mennun olduğunu belirtir. Belediye Başkanları atama ile mi yoksa seçimle mi işbaşına gelsin?.. R. Erdoğan, belediye başkanlarının atama ile göreve gelme sisteminin bazı ülkelerde uygulandığına ve başarılı sonuçlar alındığına işaret eder. Ve düşüncesini söyler :
"Belediye Başkanlarının atama ile göreve gelmesinin daha doğru ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Vali bey de Erdoğan'a yerden göğe hak verir!..

Hatırlarsanız AK parti iktidara geldiğinde:

"Kopenhag Kriterleri'ni gerekirse Ankara Kriterleri yapar yolumuza devam ederiz dedik. Artık vakit yaklaşıyor, gidiş o."

Sonraki yıllarda bir daha tekrar etmişlerdi;

'Gerekirse Kopenhag Kriterleri'ni Ankara Kriterleri yaparız, yine hayata geçiririz. Bu yoldan dönüş yok.'

Tabi ki, siyaset için uzun zaman var. Bekleyip görelim. Daha kazan kaynaya kaynaya tortular atılacak, asıllar ortaya çıkacaktır.

 

Bu yazı toplam 258 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.