1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Siyaset- Usul Ve Esas
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset- Usul Ve Esas

A+A-
Yazıma Hz. Mevlana’nın bir sözü ile başlıyorum.

Ne demiş Hz. Mevlana ?

 "Dün, dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım..."

Gerçekten çok doğrudur. O’nun sözünün üstüne  yorum yapmak abesle iştigaldir.
Düne takılıp kalmak, bugünü ve yarını  doğru ve güzel geçirmemizi engeller. Yarınların planlarını yapamayız.
Bu durum  ile hayatın her alanında adeta ışık hızıyla akıp giden zamana ve gelişmelere ancak böyle ayak uydurup, yarışın içinde yer alabilirsiniz. Hele ki; Türkiye gibi büyük bir ülke olarak 2023 hedeflerinize artık ramak kala, aksini düşünmek yine belirtmek gerekirse   abesle iştigaldir.
Yaşamdan aldığımız tecrübede göstermektedir ki,siyasette de bu böyle. Dün yaşananlar dünde kaldı, bugün artık önümüze bakma zamanı. Çünkü; büyüyen Türkiye, 7 yıl içinde dünyanın ilk 10 ekonomisinden birisi olacaksa eğer, enerjisini kendi iç meselelerinden çok dışarıyla rekabeti için harcamalı, bulunduğu cografyada güçlü olmalıdır. “Ben” değil, biz mantığı ile hareket edilmeli ve ihtiraslarımızdan vaz geçmeliyiz.  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanlığı'ndan ayrılacağı ve kongrede yeniden aday olmayacağıyla ilgili konuşmasını dinlerken bunları düşündüm. Siyasi nezakete azami dikkat ettiği, her kelimesi, her cümlesi ders  gibi konuşan, insanları, inandığı kişileri yaralamak istemeyen, ülkenin geleceğini düşünen  Davutoğlu ‘nu  dinlerken siyasette usul, esastan çok daha önemli olduğu ve bu alanda hatır- gönül ve vefa diye bir şeyin olamayacağını bir kez daha hatırladım.
Siyasetin kuralları, dikkati ve özeni bazen her şey demektir.Siyaset bir sosyal bilim olarak kabul edilse bile aynı zamanda matematik kadar keskin ve bazen de canlı organizmayı analiz etmeni gerektirecek kadar, biyoloji bilimi gibidir.
Bazen her şey bitti dediğin noktada yepyeni bir sayfa açılır. Şimdi Türkiye için, AK parti için ve hatta Ahmet Davutoğlu için yeni bir dönem, yeni bir sayfa açılacak. Bu durum 22 Mayıs’ta daha da netleşecek ama, insanlar beklidiklerini ve istediklerine kavuşabilecek mi, işte burada durmak lazım.
Bazen her şey benim dediğin noktada oyunun dışında kalırsın.

İyi niyetli olabilirsin..
Gayretli ve hatta rakamlara bakarak "başarılı" da sayılabilirsin.
Ama.. Dedim ya, siyasette usul, esastan önce gelir..
Usule, kurala, kaideye, özene sözde dikkat eder, dolaylı ya da dolaysız özde ihmal edersen kağıt üstünde yazılı olmayan ve hiçbir bilimde formül karşılığı bulunmayan siyaset seni bir yerden bir yere getirebilir.AK Parti hareketinin tartışmasız doğal lideri, gerçek lideri, değişmez lideri bugün Cumhurbaşkanlığı koltuğunda otursa da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ancak bu kimsenin bitip- tükenmek bilmeyen ihtirası, hırsı ise son zamanlarda insanları tedirgin etmekte, Türkiye’nin nereye gittiği ve gideceği noktasında endişeler getirmektedir. Böyle olunca da  Erdoğan bu günkü konumu ve gücü ile  önüne çıkan, alternatifi olabilecek kimseleri ezip geçmektedir. Bu ezip geçtiği kimseler kim bilir beklide  her konuda kendisinden üstün olabilir.
Tayyip Erdoğan öyle bir lider ki; hiçbir zaman  kişiler üzerinden bir siyasi kurgu yapmıyor.
Uyumlu bir Cumhurbaşkanı- Başbakan ilişkisi var idi. Ancak sıkıntıların da olduğu gözlemleniyor, bazı konularda fikir ayrılığı olduğunu dikkatli kişiler görmekteydi. . Ve bugünün sağduyulu siyasetçilerinin tam tersi örnekleri yarın görev başına geldiğinde devleti ve sistemi tamamen kilitleyebilirler
 Davutoğlu'nun açıklamasının ardından artık yeni şeyler söyleme zamanı geldi ve, 22 Mayıs'ta AK Parti Kongresi'nde seçilecek yeni Genel Başkan ve Başbakan'ın, yeni kabinenin ve milletin oyuyla bugün milli iradeyi temsil eden ana muhalefet ve diğer muhalefetin 1. Görevi; Anayasa değişikliği olmalıdır...
Demek ki, siyasette 24 saatin bile çok uzun bir zaman dilimi olduğunu söyleyen Süleyman Demirel  bir kez daha haklı çıktı.Siyasi kriz, AK Parti'de bölünme, çatlama, patlama bekleyenler Ahmet Davutoğlu'nun MYK sonrası yaptığı açıklamalarla bir kez daha sükut-u hayale uğradı.
Şimdi gözler 22 Mayıs'ta toplanacak kongrede...
Benim izlenimlerim, beni yanıltmıyorsa yeni Genel başkan ya  Numan Kurtulmuş, ya Binali Yıldırım ya da bir başkası…
Meselenin özeti budur...
Haydi hayırlısı... 
Bu yazı toplam 286 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.