1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Siyaset Zor Sanat !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset Zor Sanat !

A+A-

Siyaset bilimci değilim.
Ancak siyasetin çok çetrefilli ve zor bir sanat olduğunu yaşamım boyunca gördüm.
Yine siyaset her “babayiğit”in yapabileceği bir iş değildir.
Aslına bakarsanız insana hizmet zordur.
Kimseyi memnun edemezsiniz. Dünyanın neresinde olursa olsun demokratik bir ülkede, partisini baraj sınırına taşıyan bir genel başkan istifa eder. 1999'da Deniz Baykal, CHP barajın altında kaldığı için istifa etmişti.
Demokratik ülkelerde siyaset profesyonel bir meslek değildir... Türkiye'de ise çoğunlukla profesyonel bir meslek olarak görülüyor.Şöyle son günlerde Türkiye’deki dönen dolaplara bakıyorum da, bu işin zorluğunu bir kez daha görmekteyiz.
Çünkü Türkiye'de siyasi anlayış ''parti demek, lider demektir'' notasına kadar taşındı.Türkiye'de neden lider sultası var ? Neden genel başkan olan bir daha gitmiyor? Türkiye’de bu işi rahmetli Erdal İnönü ve siyasetten kopmasa bile Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Başka var mı ?
Türkiye tarihi boyunca, siyasette, demokrasiye 1961 Anayasası ile bir miktar yaklaşmıştır. Ancak 1982 darbesi ile bu imkan son bulmuştur.Rahmetli eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in dediği gibi “Siyasette 24 saat çok uzun zamandır.”
Türkiye’de yaşadığımız 15 Temmuz FETO darbe girişimi öncesi ve daha öncesi “Başkanlık “ sık sık gündeme geliyordu.
Sonra 15 Temmuz FETO darbesini yaşadık. Bundan sonra başkanlık sanki biraz soğudu ve rafa kaldırılmıştı.
15 Temmuz öncesi meclis içinde ve dışında bulunan partilerin hemen hepsi Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın başkanlık konusundaki konuşmalarına ciddi biçimde karşı idiler. Bu karşı olanların başında ise MHP ve Devlet Bahçeli, arkasından da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve partisi geliyordu. HDP zaten baştan beri karşı çıkıyordu.
Ancak 15 Temmuz sonrası sanki siyasete” sihirli bir değnek” dokundu. MHP tavrı ve yaklaşımı belli konularda 180 derece değil, 360 derece döndü. CHP ise bazı şartlara bağlıyordu. Başkanlık konusunu.
Bu iyi mi oldu, kötü mü oldu bilemem. Bunun cevabını zaman verecektir.Ancak Türkiye’nin geleceği için hayırlı ise buna kimsenin bir diyeceği olmaması gerekir.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmaları AK partiye umut ve güven verdi. Ancak görülüyor ki, MHP içinde Anayasa ve başkanlık için taslağın meclise gelmesi halinde bu parti içinde bazı çatlaklar olabileceği şimdiden belli oldu. MHP’li 5 vekil mecliste bu yasa taslağına “HAYIR” diyeceklerini, Referanduma gidilmesi halinde de parti tabanı ile birlikte hareket ederek “Hayır” için çalışacaklarını belirtiyorlar.
Bundan sonra daha nasıl bir gelişme olacak birlikte göreceğiz ama, denklem çözümü zor bir sürece gidiyor gibi geliyor.
Başta da söyledim.
Siyaset zor bir sanat.
Geçtiğimiz günlerde Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu’nu dinledim. Hadim’e çok hizmet ettiğini ve geçmişte de hizmet edenlere teşekkür ettiğini bildiriyordu. Hizmet süresi içinde bahçe ve yayla yolları yapımında çok iş yaptıklarını, buna rağmen bazı isteklerin yasaya aykırı olması nedeniyle yapılamadığı zaman insanların kırıldığını ve hele hele küçük yerlerde siyasetin zor bir iş olduğunu belirtiyordu.
Arkasından da şunu söylüyordu “ İnanın insanlığa ve yöremize hizmet etmek beni yormuyor. Daha çok çalışmak istiyorum.Ancak öyle oluyor ki, bir oya 5 yıl hizmet ediyorsunuz. Buna rağmen basit bir isteği yapılmaz ise senden kötüsü yok diyor.
İşte siyaset ve İşte siyasetin getirdiği…
Yazımı Üstad Necip Fazıl’ın bir dörtlüğü ile bitireyim.
Dünya güzel olsaydı,
Doğarken ağlamazdık.
Yaşarken temiz kalsaydık,
Ölünce yıkanmazdık.

.


 

Bu yazı toplam 297 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.