1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Siyasetin Yağdanlıklarına Dikkat
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin Yağdanlıklarına Dikkat

A+A-

Siyasette hareketli günler yaşanıyor. AK Parti’nin daha güçlü bir başarıyla iktidara tekrar gelmesi milletimizin beklentileri arasındadır. Bugüne kadar yapılan hizmetleri genel anlamda değerlendirdiğimiz zaman ülkemiz için hayırlı bir yönetim sergilendiğini açıkça ifade etmekte yarar var. İşte üst üste gelen bu başarılardan ötürü devam ede gelen halkımızın teveccühü, haliyle diğer muhalefet partilerinin canını sıkmakta ve yeni çözümler arayışına itmektedir. Her zaman ifade etmiş olduğum halka karşı dürüst olmak ve gerçek düşüncelerini destekleyen icraatlarda bulunmak noktasında bir seyir takip etmemeleri gariptir. Onlara göre çok zor gelen bu siyaset anlayışı aslında iç yapılarının dışa yansımasıdır aslında.
Her neyse! Bu konuyu fazlaca uzatıp kafanızı ütülemeye niyetim yok. Ama ifade etmek istediğim bir gerçek var. AK Parti’nin yönetim kadrosunda bir zamanlar bende görev almıştım. Üzerime düşen görevleri büyük bir heyecan ve istekle yapmış ve başbakanımızın millete hizmet heyecanına daha alt kademeden bir nebzede olsa destek ve çaba sarf etmiştim. Şahsi gösterdiğim çabalar, sonuna kadara başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a helal olsun.
Şunu gözlemliyorum. Teşkilatlar bünyesinde siyaseti kendine en üst amaç edinmiş bazı kişiler var. Siyaseti kullanarak diğerlerini arkadaş değil rakip gören ve fırsat bulduğunda da acıtmaktan üzmekten geri adım atmayan bu psikolojide ki insanların varlığı AK Parti için hüsnü zannı hırpalayan bir durumdur.
Teşkilatta aldığı görevle kendini bazı konularda nihai karar mercii gibi gören ve ağzından çıkan birkaç kelamla kimin daha da çok AK Parti’li olduğuna ya da olamadığına karar verebilecek yetide olduğunu zanneden zavallılardan birinin geçtiğimiz günlerde verilen bir vefa yemeği için tabi olduğu başkanın talimatına rağmen kimlerin davet edilip edilmeyeceği gibi bir hakka sahip olduğunu düşünmesi kişiliğinin klinik incelemeye söz konusu olduğunu ortaya koyar.
Anlaşılıyor mu?
Kısacası kendini koyduğu ama kimsenin kendini tanımadığı bir mertebeye göre hareket ediyor.
Aynı şahsın KTO seçim çalışmaları esnasında Tayat’ta karşılaştığımda şu an içinde bulunduğu teşkilat ve başkanı için sarf ettiği menfi ifadeler aklıma geldi de kendi kendime güldüm.
Teşkilatın başkanına buradan seslenmek istiyorum. “Başkan, etrafınızda kümelenmiş yağdanlıklardan kurtulun. Ya da kontrol altına alın. Onların ne size ne de teşkilata bir faydası olamaz. Ben sizin hüsnü niyetle davet ettiğiniz halde hazımsızlık çeken zavallıların yaranmak uğruna giriştikleri çabayı buradan size, çeşitli vesilelerle de genel merkeze ileteceğim. Bu arada davete katılmasına engel olunan şahıslar adına ben buradan size teşekkürlerimi iletiyorum. Yemenin içmenin önemi yoktur. Sonuçta samimiyetine inanılan bir liderin hatırına çok emekler büyük bir heyecanla sarf edilir.”
Şunu ifade etmeden geçemeyeceğim. Teşkilat kimsenin tapulu malı veya mülkü değildir. Bütün mevkiler gelip geçicidir. Lütfen eleştirilere açık olunuz. Eleştirilere açık olmanız sizin daha da pişmenize ve başarıya giden yolda daha da etkin olmanıza vesile olur. Siz hakkınızda ki gelebilecek tüm eleştirilere kapıyı kapatırsanız, hakikatleri görmenize giden yolları tıkamış olur ve feraset yeteneğinizi kaybedersiniz. Ben buradan sonuna kadar destek olduğum AK Parti’nin başarısı için her zaman dua ediyorum. Ama yeri geldiğinde eleştirilerimi de yapıyorum. Biliyorsunuz, hiçbir fani hatadan münezzeh değildir. Ama hak erleri olmak insanlara dost olmak ve ufacık tefecik eleştirilerden gocunup sebeplerine inmek yerine ipleri koparmak olgun bir siyaset adamı perspektifi ile taban tabana zıt bir durumdur. Evet, anladığınız gibi haklıyım. Yazılarıma dikkatle bir odaklanın, benim eleştirilerim şahıslara yönelik karalamaktan öte sisteme yöneliktir. Bırakın da sistemi eleştirme hakkına sahip olunsun. Yoksa medyayı bir takım kıstaslarla kontrol altına alarak toz pembe bir siyaset içerisinde varabileceğiniz son nokta halihazırda içinde bulunduğunuz konumun daha üstü değildir.
Az önce yukarıda bahsi geçen tip yağdanlıklarla kıyaslama yapılacak olursa, benim AK Parti’ye müspet yönde katkımın o tiplerin çabalarının çok fevkinde olduğunu sonuna kadar iddia ediyorum.
Buradan köşemden memleketimiz için çok özel ve önemli olduğunu bildiğim AK Parti’nin icraatlarını aynı zamanda çok farklı yerlerde ki dost meclislerinde de şifahen paylaşarak, beklentiye dayalı olmayan samimi bir çaba ile ortaya koyuyorum. Çünkü ileriye dönük bir amaç ve hedef gütmüyorum. Sadece başbakanımızın samimiyetine olan inancım bu konuda beni etkin kılıyor. Şu memlekette uzun zamandır süregelen vesayet rejiminin artık sona ermesi ve halkımızın kendini tam olarak ifade edebilmesi için atılan adımların sekteye uğramasını istediğim için bu kadar net düşüncelerimi ortaya koyuyorum.
Yeri gelecek eleştirilerimi de yapacağım. Günü gelecek övgülerimi de yağdıracağım. Ama hep övgüye dayalı bir yaklaşımla sizin hakkınızda eleştirel yaklaşım gösterenlere karşı gerçek bir siyaset adamı kisvesiyle sadece yutkunuverin. Bu yaptığınız sizi çok daha pozitif noktaya taşıyacak.
Pireye kızıp yorganı yakanlardan değilim. Ama yanlışların oransal olarak doğrulardan katbekat fazla olduğu günümüzde etrafınızda size bir şeyler ifade etmeye çabalayan insanların ağzından çıkanlara bir kulak verdikten sonra empati yapın.
Hakkı ve hakikati bulmada ki en geçerli yol budur.
Merhum Akif ne güzel ifade etmiş :
Allah'a dayan, sa'ye sarıl ,hikmete ram ol; yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum