1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Siyasette Herkes Kendi İşine BirBakabilse
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasette Herkes Kendi İşine BirBakabilse

A+A-

Demokratikleşme ve sivilleşme neticesinde siyasal yönetimlerin dahaşeffaflaştığı görülmektedir.. Birey ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinaldığı kararları ve yaptıkları uygulamaları daha yakından kontrol etmekistiyor. Özetle, tüm dünyada yönetimde açıklığın (şeffaflaşmanın) giderek dahaönem kazanacağı söylenebilir.
Siyasal sistemle toplumsal sisteminetkileşiminde değişim sürecinde değişimi etkileyebilecek faktörlerin toplumunve siyasetin tüm katmanları ile paylaşılması şeffaflaşma ve bilgilendirmeaçısından yararlı görülmektedir. Değişimin dengeli bir biçimdegerçekleştirilmesi için direnç ve tepki oluşumunun ölçülmesi gerekir. Değişiminya da açılımın nasıl olacağı konusunda yapılantoplantılar, görüşmelerin halk tarafından bilgilendirilmesi yanında siyasiidarenin tüm bileşenleri tarafından da açılıma ilişkin çözüm sürecini yönü veniteliği bağlamında bilgilendirmenin de yapılması gerekir. Bu yapılmadığı zamanbilinmediği zaman kişiler ve kurumlar tarafından yürütülen politikalara karşı değişimlerekarşı aykırı söylemler hatta dirençlerin var olduğuna ilişkin gösterilmeyeçalışılmaktadır. Bu konuda son günlerde çözüm süreciyle ilgili bilgilendirmebağlamında ilgili makamlara ve Cumhurbaşkanımıza da eksik bilgilendirmeninyapıldığı vurgusu yapılmıştır.. Bu çözüm ve değişim sürecinde iki önemliunsurun ihmal edilmesi çeşitli açılardan yönetimde çift başlılığa yolaçabileceği istismarına da yol açabilmektedir.Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet arasındaki gerilim abartılarak bazı kesimlertarafından ya da siyaset bilimciler tarafından 'Daha yeni başladı.Daha bir şey görmediniz. Çok daha kötü şeyler olabilir.'şeklinde kırılmaların olabileceği vurgularına siyaset bilim prof'u olarakbilimsel olarak bir değer ifade etmemektedir.
Özellikle sesli düşünme noktasında buözeleştirinin bazı kesimler tarafından istismar edildiği görmekteyiz . Bukonuda bazı bilimsel vurguların yapılmasını da yararlı bulmaktayım
1.Bilgi eksikliği,değişim konusunda yeterli bilgilendirmemenin olmaması direncin oluşumuna yol açabilmektedir. Cumhurbaşkanımız izlemeheyetini gazetelerden öğrendim şeklindeki açıklamalar B.Arınç’ın ifade ettiğigibi, eksik bilgilendirmenin sonucu oluşan bir hatanın sonucu oluşmuştur. Amadaha önemlisi ise her şeyin açık ve şeffaf olunması bağlamında ortadakibelirsizliklerin kaldırılmasıdır.
2.Belirsizlik, Değişime ilişkin çözümlemelerin nasılolacağı, neler getirip neler götüreceği konusunda belirsizliklerin giderilmesi gerekir.
Son 10 yıldır Türkiye istikrarlı bir yönetime kavuşmuştur. Buistikrarlı yönetimde en büyük rol oynayan etken iktidarın halkın %50 sindenfazla destek alan siyasi iktidar tarafından yürütülüyor olmasıdır.Başbakanlık ile Cumhurbaşkanlığı arasını açılarak hükümetle Saray arasındaderin bir görüş ayrılığı şeklinde topluma sunum yapılması çeşitli yanlışlıkları içerisinde barındırmaktadır.Hemen dış basında “bu sadece Kürt meselesindeki bir görüş ayrılığı gibi değil,yetki konusunda da bir görüş ayrılığı İç politikadaki cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasındakisürtüşmeleri de unutmamak gerekir. SüleymanDemirel, Tansu Çiller'le, Turgut Özal, Mesut Yılmaz'la, AhmetNecdet Sezer, Bülent Ecevit'le büyük tartışmalar yaşamıştır. Hatta Türkiye, birgecede Sayın Sezer’in zamanın başbakanı Sayın Ecevit’e fırlattığı Anayasakitapçığı nedeniyle 5 milyar dolar kaybetmiş, Türkiye ekonomik krizegömülmüştür.
Türkiye’deki parlamenter sistemde koalisyonların iyiçalışamaması, devlet başkanlığı sistemine sıcak bakışların daha daperçinleşmesine yol açmaktadır. Cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasındakisürtüşmeler yönetimde zaafa yol açmış, istikrarsızlığa, güç boşluğuna sebepolmuş, yönetimler manipülasyona açık hale gelmişlerdir. Bu durum ise kaos ortamıoluşturmak isteyen faiz ve döviz lobicileri yanında ülkemizin gelişmesinihazmedemeyen zihniyete kendi tuzak ve tezgahlarını meşrulaştırabileceği uygun zemini ve bahanelerisunma fırsatı da doğurabilecektir. Dünya ekonomisi, ülkelerin iç içe geçtiğibir ortamda sermaye de küresel bazda hareket etmekte ve farklı ülkelereyatırımlar yapmaktadır. Girişimciler büyük yatırımlar için istikrarlı, siyasikaos riskinin olmadığı ülkeler tercih edilmektedir. Kaosun olduğu,cumhurbaşkanı-başbakan sürtüşmelerinin yaşandığı, ortamlar yatırımcılarıcaydırmakta ve mevcut yatırımların da ülke dışına kaydırılmasına sebepolmaktadır. Her an seçim ihtimalinin olduğu, yasama-yürütme-yargınınbirbirlerinin alanlarına müdahale etmeye çalıştığı ortamlar, sebep olduklarıbelirsizliklerden dolayı yatırımcıların önlerini görmelerine engel olmakta veülke ekonomisine zarar vermektedir. Ülkemizde de hükümetin tek partide olduğuzamanlarla, koalisyon zamanları arasındaki ekonomik veriler ve ülkeye gelenyatırımlar açısından karşılaştırmalar yapıldığında, siyasi istikrarın önemi ortayaçıkmaktadır Bunun için kapalılığın yerine bilgilendirme, belirsizliğin yerineşeffaflığın her kişi ve kurum tarafından yerine getirilmesi önem arzetmektedir.
 

Bu yazı toplam 290 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.