1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Siyasette heyecan başladı. 
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasette heyecan başladı. 

A+A-

Kulislerde uzun süredir parti kuracağı konuşulan Eski Başbakan Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın partisini ne zaman kuracakları, parti ismi ve logosunun ne olacağı merak ediliyordu.
İlk açıklama geçtiğimiz Cuma günü Eski Başbakan Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu, partisinin kurucu üyeleri ile birlikte "Bizim bir Geleceğimiz var" sloganıyla partisinin adını ‘Gelecek Partisi’, logosunu da yeşil renkli çınar yaprağı olarak kamuoyu ile paylaştı.
İlk söylemi ise  "Her türlü vesayetten arındırılmış demokratik bir Parlamenter Sistemi savunuyoruz" oldu.
Kurucu üyeler arasında Konyalı olan ve yakından tanıdığımız Abdullah Başçı, Musa Arat, Prof.Dr. Mustafa Baloğlu, Ömer Ünal, Serkan Özcan, Salih Aynural, Konya eski Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Ali Akmaz gibi isimler var. Biz ülkemizin geleceği, milletimizin refahı için hizmet yoluna çıkanlara hep hayır duasında bulunuruz. Bu millet dünyaya nizam veren, medeniyeti yaşayan ve yaşatan bir millettir.
Vatandaş siyasette kavga istemiyor. Anlaşılan bu beklenti yeni dönem için kırmızı çizgiyi oluşturacak.
Demek ki; kişiler üzerinden siyaset yapma veya oy devşirme dönemi kapanacak. Gündeme baktığımızda vatandaşın bu tavrının ne kadar önemli olduğunu da görüyoruz. Çünkü etrafımız ateş çemberi. 
İçerde kavga edecek zaman değil.
Davutoğlu’nun "İlk adımını samimiyetle attığımız bu yürüyüşün halkımız, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılına hazırlandığımız bu dönemde bir araya geldik. 70 yıllık demokrasi tarihimizin sancıları içinden geçmiş 3 nesil olarak buradayız. Geçmişe ağıt yakmaya değil ortak gelecek inşa etmeye geliyoruz. Yeni şeyler söylemeye geliyoruz. Surat asmaya değil tebessüm etmeye geliyoruz. Gün, bizi ayrıştıran politikaları değil, bizi birleştiren ilkeleri konuşma günüdür" sözlerini bu açıdan önemsiyorum.
70’li, 80’li yılları yaşayanlar siyasette liderlerin üslubunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirler. 
Siyasetteki heyecan bize Erzurumlu İbrahim Hakkı k.s hazretlerinin şiirinde verdiği mesajı hatırlattı. 
Hak şerleri hayreyler
Zannetme ki gayreyler
Ârif ânı seyreyler
Mevlâ görelim n’eyler
N’eylerse güzel eyler.
Allaha emanet olunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar