1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Siyasette Son Gelişmeler
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasette Son Gelişmeler

A+A-

Memleketimizdeki siyasi havaya bakınca bu günlerde biraz değişmiş gibi görünüyor.
Bu güne kadar, HDP yi bir tarafa bırakırsak, gerçekten iktidara talip olan biri sağda biri de solda iki partinin 2002 den beri iktidarda bulunan partiyi iktidardan indirebilmek için olmadık düzenin peşinde koştuklarını gördük.

Bugün ise iktidar peşinde olan sağdaki MHP’nin eylemlerinin yanında söylemlerinin de değiştiğini görmekteyiz. Bu durumu hayra yormaktan başka bir şey de gelmiyor aklımıza.
Hiç şüphesiz ister sağda olsun, ister solda memleketin idaresine talip olan bir partinin, iktidarda bulunan partinin her yaptığını hoş görecek, her söylediğini tasdik edecek değildir. Eğer böyle olsa ondan ayrı bir parti olması bile peşinen hoş görülemez. Ancak bu durumun aksi de doğrudur. Yani muhalefette bulunan bir partinin iktidar partisinin her yaptığı icraatı kötülemesi de doğru değildir.
Ne var ki, bahse konu muhalefet partileri iktidarda bulunan partinin her yaptıklarını ve her söylediklerini peşinen reddetmek üzere kurulmuş bir parti havasını sürdürdüler.
Normal olan ve öteden beri normal olarak görünen ise hiç şüphesiz, her parti bir ihtiyaçtan veya bir siyasi boşluğu doldurmak için kurulmuş olduğuna göre, muhalefette kalan partiler, ister mecliste temsilcileri bulunsun ve ister bulunmasın, iktidarda bulunan partinin eksik ve yanlışlarını görerek bunları seçmenlerine duyurmak için var olmuşlardır.
Bu sebeple de eksik ve yanlışları daima dile getireceklerdir. Ancak doğru olanları ve doğru söylemleri duyduğunda da lehinde konuşmasa bile, hiç olmazsa aleyhinde de konuşmayacak ki, seçmenleri onların gerçekten iktidara gelmek ve gelirlerse de memleket için iyi işler yapabileceğine inansın ve kendilerini seçimlerde desteklesin.
Fakat ne yazık ki, bugüne kadar, muhalefet partilerinde böyle bir davranış görmedik. Aksine iktidar partisi ne söyledi ve ne yaptıysa mecliste temsilcileri bulunan siyasi partilerimiz, Genel Başkanından en son ferdine kadar, baştan onu reddetmeyi muhalefet yapmak olarak gördüler.
Ancak son günlerde, hatta şöyle de diyebiliriz, parti içinde genel başkanlık için oluşan muhalefetin kaybetmesinden sonra, Devlet Bahçeli’nin muhalefet tutumu değişti ve hemen hemen normal bir muhalefetten beklenen noktaya geldi. Söylemleri değişti.
İktidarın kalkışmayı bastırmasından sonra her yaptığını reddetmek ve her söylediğinin aksini söylemek sevdasından vazgeçti gibi geliyor.
Hiç şüphesiz bir muhalefet partisi için, böyle bir davranış, sadece kendi seçmenleri değil, aynı zamanda bütün seçmenler nezdinde kabule şayan bir davranış olarak görülür; nitekim öyle görüldüğü de müşahede edilmektedir.

Son günlerde en son seçimde Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmiş olması ve bu sebeple de Cumhurbaşkanlığı makamının aktif bir hâle dönüşmesi muhalefet partilerince pek kabule şayan görünmüyordu. Fakat yapılan işlerin doğru ve memleketin lehine olduğu ve gerçekten de bazı işlerin çabuklukla yapılması gerektiği görülünce bir muhalefet partisi olan MHP nin de tavrı değişti. Bu değişiklik partinin genel başkanı tarafından dillendirildi.
Bu sebeple de yıllardan beri hep iyi olmadığı iktidar ve muhalefet partileri tarafından bilindiği hâlde bir türlü üzerine gidilemeyen, sözle gidilse de fiiliyatta bir türlü ittifak hâsıl olmayan Anayasa değişikliği nihayet gerçekleşecek gibi görünüyor.
Darısı diğer konuların başına diyelim.

Bu yazı toplam 395 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.