1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. SİYASİ KEŞMEKEŞTEN KURTULMAMIZ LAZIM!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASİ KEŞMEKEŞTEN KURTULMAMIZ LAZIM!

A+A-

CHP ana muhalefet partisi olarak her ne kadar yerel seçimlerde nisbi başarı yakalamış olsa da hala halk tarafından tasvip edilmiyor. 
CHP’nin artan oyları kendi başarısı değil. 
Birincisi bu oylar AK Parti’ye olan özellikle ekonomi başlığında yaşanan sıkıntılara nispeten gelişen tepki sebebiyle açığa çıkan oylardır. 
Diğeri de bu oylar CHP’ye değil Ekrem İmamoğlu’nun şahsına ya da Mansur Yavaş’ın şahsına dönük kullanılan oylardı. Diğer şehirlerde de durum bundan farklı değil…
Kimse Kılıçdaroğlu’nun has yüzü ala gözü için oy vermiyor. 
Halkımız, AK Parti içinde oluşan ve gelişen gün geçtikçe de büyüyen doyumsuz bir kesimin varlığından haberdar olsa da onları sindiremedi. Özellikle son döneminde bu gücün varlığı kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlayınca halk doğal olarak tepki verdi. Bu tepki aslında ilk sinyaldi. AK Parti için daha kötüsü halen bu kesimin varlığının hissediliyor olması, diğeri de ardarda gelen zamlar halkta doğal olarak tepkimeye sebep teşkil etti, ediyor. Çok daha kötüsü ise kulaktan kulağa yayılan ve herkesin canını fazlasıyla sıkan iç ve dış borç yükünün devasa rakamlara ulaştığı ve bunu ödemek için zaten geçim derdinde olan halkın üstüne iyice giderek çözülebileceğine ilişkin oluşan havadır. Tek seçeneğin bu olduğu algısı halkın zihninde iyice yer etmiş olup, sinirleri de ziyadesiyle bozmaktadır. 
Bu algıyı bir takım icraatlerle köreltmediği  için de günden güne büyüyen bir tepki oluşmaktadır. Ben AK Parti’ye mesafeli biri değilim. Ama bu gerçeği görüyor ve uyarıyorum. 
Şu yürüdükçe katmanlaşmış göbeği sallanan ve dünyayı yaratmış edasıyla caka satan tiplemeleri, partiden ne pahasına olursa olsun bir uzaklaştırın artık. Partinin isminde geçen adalet kavramının lafta değil özde uygulandığını halka bir gösterin. Bunu gösteremiyorsunuz. 
Önceden alışılagelen şapkamı koysam halk bana oyunu verir havası yerini farklı bir düşünceye terk etti.
Bana hizmet etmesi bir yana, beni rahatlatan kimse onu desteklerim arkadaş! Düşüncesi belleklerde yer edinmeye başladı. 
Diğer bir düşüncem ise, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ortaya çıkan yönetim boşluğu ve çelişkiler olmuştur. Diğer partilerin cumhurbaşkanına yaklaşım sorunu bundan kaynaklanıyor. Bağımsız bir merci olan makamın tepesinde ki kişinin bir partiye genel başkanlık yapıyor olması haliyle tepki oluşturuyor. Çünkü, şu köşede siyasi rakibi olan partinin genel başkanı olarak gördüğü kişiyi aynı zamanda cumhurbaşkanı sıfatıyla da gördüğü zaman ikileme düşüyor.
Dün siyasi arenada bazı konularda tenakuz yaşadığı kişiyle bugün farklı bir sıfatı altında fikir alışverişinde bulunuyor olsa da zihninin altında yatan o kişinin rakibi olduğu partinin genel başkanı olması. 
İşte bu bulanık ortam ciğerci kedileri gibi fırsat kollayan bir zamanlar bu partinin değeri konumunda ki Gül yahut ta Davutoğlu gibi kimselerin diğerlerinden gelecek destek beklentisi sebebiyle iştaha kapılarak siyasi manevra atmalarına sebep oluyor. 
CHP ise partinin temelinden gelen bu sarsıntı karşısında ellerini ovuşturarak zaman ve zemin kolluyor. Bulduğu her yerden eleştiri oklarını yöneltiyor. 
Sırf tepki olsun diye geçtiğimz haftalarda Kılıçdaroğlu’nun Kıbrıs’ın doğusunda olmadığımız gibi bir saçma düşünceyi ortaya atarak algı çalışmasında ki kendine biçilen rolü oynamaya çalıştığını görüyoruz. Size Kılıçdaroğlu bölgede bizim de gemilerimiz olduğunu bilmiyor olabilir mi?
Hadi canım oradan!
Ona siyasi yön çizenler her kim ise aynı belediye seçimlerinde olduğu gibi siyasi yönelişinde de bir takım önceden planladıkları yol üzerinde yürütme çabası gösteriyorlar. 
Her açıdan kokuşan siyasi sistemimiz bence can çekişiyor. 
Dev imparatorlukların devamı olan ülkemizin bugün geldiği noktada ki siyasi duruşu maalesef hiç içaçıcı görüntü vermiyor. 
Bir yandan içimizde öbeklenmiş teröristlere kucak açan siyasi oluşumun yaptıkları, öte yandan ana muhalefet partisinin bu partiye ilişkin müspet yaklaşımları üstesinden belki de kısa sürede gelebileceğimiz terör belasından sıyrılmamızda büyük engel teşkil ediyor.
Öte yandan her yaptığıyla bizi köşeye sıkıştırma çabasında olan Amerika ve İsrail gibi şeytani güçlerin manevraları arasında ülkemiz bir ateş çemberi içerisine alınmaya çalışılıyor. 
Her zaman demişimdir: Temizlik şart…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.