1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. SİYASİ TERCİHTE EHVEN-İ ŞER…
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASİ TERCİHTE EHVEN-İ ŞER…

A+A-

Ne zamandır; içtimaî meseleler’den uzak kalıp, manevi havamı dinlen diren…Gönül insanları ile birlikte olmaya ve onlarla dünya girdabında yuvarlanıp giden insanımızın manevi alemine dokunmak için gayret ederkern; siyasi havadan da mümkün oldukça uzak durmaya çalışıyorum. Bir şekilde görev aldığım, kısa müddetlerle mecburen nazar etmekle iktifa ettiğim siyasi ahval; bu sosyal durumumu ve programımı aksatırken  ruhu sersem, aklı’da  geveze ediyor. 
Eskiden siyaseti siyasetçiler ile partilerin yakın kadroları yapar, gevezeliği basın mensuplarına düşerdi. Geçti gitti... Artık herkes siyasetçi, herkes yazar, herkes stratejist, herkes hatib. Herkesin duyduğu tek ses, kendi sesi, Hayır kendi sesi değil; kendi sesi sandığı gürültülü bir yankılanma…
Bu dehşetli hakikatlere rağmen önümüzde ciddiyeti ortada bir seçim var. Neticeleri hepimizi şu veya bu ölçülerde ilgilendiren bu seçime karşı bigâne kalmak mümkün değil. İster istemez düşüncelerimi sizlerle paylaşma ve  ifâde etme ihtiyacı duyuyorum. Ama önce sık zikrettiğim bir kaç noktayı tekrarlamak istiyorum:
Bir kere; Ülkemizde yürürlükte olan siyasete inanan, ve milletin merkezde olmadığı, Parti genel başkanının iki dudağı arasında talimatlandırdığı emre dici sözlerle yapılan mevcud siyaseti tasvib edenlerden değilim. Menfaat ve yalan üzerine kurulu olduğunu görmemek için kör olmak yetmez, şuursuz olmak da gerekir, Belli bir yaş olgunluğuna geldim, zaman zamanda hatırını kıramadığım, büyüklerimin yaptığı tekliflere hayır diyemediğimden yerel seviyede görev aldığım bu sahada; hafızam siyaset sahnesinde temiz kalmış tek bir ismi önüme koymuyor. Temiz başlayanların ekseriyeti, ya tasfiye edilerek ya küstürülerek,yada daha farklı oyunlarla bir şekilde siyaset’den çizik yemiş olarak bitirdiler.
Siyaset arenasını evliyalar yatağı olarak görenler hüsran yaşar, hüsran yaşıyor. 
Sonra, asrın tabiatı hayr-ı mahza müsaid olmadığından oy verdiğim partiyi ehvenüşşer makamında görüyorum. 
AK Parti’yi de başından beri ehvenüşşer telâkki ederek destekledim, ondan hayr-ı mahz bekleyip alkışlayanlarla da hiçbir zaman hemfikir olmadım ve değilim.
Ve de tek bir ferdin bile bütünüyle masum, bütünüyle temiz olamadığı bu asr-ı âhirde milyonlarca müntesib ve tarafdarı bulunan siyâsî bir partinin temiz ve günahsız olduğuna hükmetmek, şuursuzluğunu ilân etmek olur. Ölçü, hasenatının seyyiatına galebe gelmesi olmalı. Bilhassa selefleri ile kıyaslandığında AK partinin millet ve memleket hesabına geçen fayda ve hasenatlarının günahlarına galib geldiğini düşünüyorum. İstatistiğe vurulabilecek bir mesele değil ama kanaattim bu istikamette. Dolayısı ile hatalarını tenkid, doğrularını takdir ediyorum; etmekte de devam edeceğim
Bilhassa dehşetli FETÖ belasının def’ine çalışılırken meydana gelen panik, korku ve bilgi kirliliğinin bir çok masumun hukukunu da heder etmiş olmasını sıkça tenkid ettim; ediyorum. Hukuk ve hukuk adamının hissiyatı olmaz, olsa zulmeder. Nokta-i nazar, hukuk çerçevesinde kılı kırka yararak hüküm vermektir. Şüphe ve ihtimalden hareketle ceza; adalet değil, zulümdür. İstemeyerek bile olsa bu hususta aldığı ahların AK Parti için kaderî bir karşılığının olacağını biliyor ve karar makamında bulunanlar adına endişe duyuyorum. 
Bir insanı zan ve şüphe ile bütün haklarından men edip, âile hayat ve saadetini de mahvedip bir yıl içeride tuttuktan sonra “pardon” deyip salmak, hukuk için tam bir yüz karası ve dehşetli bir zulümdür! Ne yapalım, oldu bir kere ile geçiştirilemez.
Bütün bunlara rağmen, yukarıdaki çerçevede kalarak oyumu Erdoğan ve partisine vereceğimi, benden bir işaret bekleyen dostlarım için ifade etmek isterim. Temennim hata ve kusurlarından temizlenmek için daha samimi gayret göstermeleridir.
Şunu da net bir şekilde ifade etmek isterim ki, sayın cumhurbaşkanından ve Ak Parti’den daha ehil ve daha faziletli olup iktidara yakın bir alternatif şahıs veya parti olsaydı, düşüncem farklı olabilirdi. Fakat yok, Hem daha iyi, hem de milletin teveccühüne mazhar olmuş ehil bir parti yok.
Allah, İslâm Ümmetini içine düştüğü badirelerden kurtarsın... İttihad-ı İslâm için kalbinde zerre kadar bir heyecan hissedip gayret edenlere de yardım eylesin...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.