1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Siydi Vakasına Uğrayasıca
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Siydi Vakasına Uğrayasıca

A+A-

Konya’da yaşayan, Konya kültürüne vâkıf olanlar başlıktaki deyimin (SİYDİ VAKASINA UĞRAYASICA) Konyalı hanımların kızdıkları biri, ama genellikle hayırsız, söz dinlemeyen çocuklar için söyledikleri beddualardan biri olduğunu bilirler. Bu bedduayı yapan hanımlar dâhil, birçok kişi bu sözcüklerin anlamını bilmez ama buna rağmen kullanırlar.
Bu ve buna benzer deyimler, kelamı kibarlar milletimizin İslam Kültürü ile nasıl mecz olduğunu gösteren belgelerdir. Bu bedduadaki gibi anlamı bilinmeyen sözlerin yanında “Temizlik imandandır, milletin efendisi ona hizmet edendir, çalışmak ibadettir…” gibi sözlerin birçoğunun kaynağı ya bir ayettir ya da bir hadis.
Gonyalı! Hanımların kullandığı bu bedduanın anlamına ve kaynağı gelince: Bu sözün orijinali şudur: “Said bin ebi vakkasın (ra) okuna uğrayasıca”: (Allah saklasın)“ Niye Ömer’in(ra), niye Ali’nin(kerremellahü veche) değil de Sad bin ebi Vakkas?
Sad Bin Ebi Vakkas Kimdir?
O ilk beş Müslüman’dan biridir. Genç yaşta Müslüman olmuş, Mekke de İslam için ilk kanı döken sahabe unvanını o kazanmıştır. Sadece bu mu? Hayır. Allah yolunda ilk ok atma şerefi ona nasip olmuştur. Sad (r.a) söyle demektedir: "Araplardan Allah yolunda ilk ok atan kimse benim" O, hakkında ayet nazil olan sahabelerden biri olma şerefine de sahiptir. O, "Benim hakkımda dört ayet nazil olmuştur" demektedir. Bu ayetlerden bir tanesi, “Mekkeli Müşriklerin Rasûlullah (s.a.v)'den yanındaki, ona iman etmiş güçsüz kimseleri kovmasını İstemeleri üzerine nazil olan, Allah rızasını dileyerek aksam sabah ona dua eden kimseleri kovma" ayetidir (el-Enam, 6/52) diğer ayetler şunlardır: el-Enfal, 8/1; Lokman, 31/15; el-Maıde 9)
Peygamberimizin Övdüğü Sahabelerden Biri: Sa'd
Peygamberimiz onun için buyurdu: "At Sa'd Anam babam sana feda olsun!" Uhut savasında, müşriklerin üstünlüğü ele geçirdiği ve Müslümanların paniğe kapılarak dağıldığı esnada Rasûlullah (s.a.s)'ın yanından ayrılmayıp gövdelerini siper ederek onu korumaya çalışan birkaç kişiden birisi Sa'd b. Ebı Vakkas (r.a) idi. O, cesaretinden hiç bir şey kaybetmeden ok atmaya devam ediyordu. Sa'd (r.a) ok atmakta mahirdi ve onun attığı ok hedefini şaşırmıyordu. Rasûlullah (s.a.v) ona ok veriyor ve söyle diyordu: "At Sa'd Anam babam sana feda olsun " Rasûlullah (s.a.v), övgü, rıza ve hoşnutluğu ifade eden bu kelimeleri, ana ve babasını bir arada zikrederek başka hiç kimse için kullanmamıştır.
Bunları niçin yazdım? 2012 yılının Ramazanına bir gün kala, bu güzel ibadeti tam manası ile yaşamanın yollarından biri de, biryandan oruç tutarken bir yandan da, bize cenneti kazandıracak yolları gösteren dinimizin, bize kadar ulaşmasında canını ortaya koyan o büyük insanların hayatlarını öğrenmek ve çocuklarımıza öğrencilerimize öğretmektir. Böylece neslimizin Televizyonlarda gösterilen ve çocuklarımızın idolü haline gelen hayali kahramanlar yerine cenneti kazanmış, Peygamber övgüsüne mazhar olmuş hakiki kahramanları taklit etmelerini sağlamış oluruz.
Dinimizi Kurandan hadisten öğrenebildiğimiz gibi Onun bize kadar ulaşmasında büyük fedakârlıklar gösteren yiğitlerin hayatlarını öğrenmek de geçerli bir yoldur.
Hayırlı Ramazanlar! Allah cümlemizi Sad bin ebi vakkasın okuna hedef olmaktan korusun!
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.