1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. SİZCE, HDP NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

SİZCE, HDP NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

A+A-

Geçtiğimiz haftalarda sosyal bir paylaşım sitesinden arkadaşlara bir soru yöneltmiş ve çeşitli yorumlar talep etmiştim. Şimdi o yorumlardan bir kısmını buradan paylaşmak istiyorum. Bu konu benim nezdimde son derece ciddi olup, ülke geleceğimiz açısından da bir tehdit unsuru barındırıyor olabilir.
Efendim sorum şuydu?
Arkadaşlar sizlerden yorum istirham ediyorum:
HDP’nin 7 Haziran 2015 seçimlerinde ciddi bir riski göze alarak parti çatısı altında seçime katılma ısrarının altında yatan etken sizce nedir? Kazanamadıkları takdirde sizce ne planlıyor olabilirler?
İşte gelen çeşitli yorumlardan seçtiklerim:
Emin Balcı: Bence sandıkta veya Oylar sayılırken hile yapılacak.
Emin Balcı: İstihbarat Teşkilatının bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor
Emin Balcı: Aman Dikkat. ...
İsmail Özyurt: Bence Türkiye genelinde ki oy oranlarını tam olarak öğrenip ona göre seçimden sonra özerklik için çalışmalara başlayacak ve olayları tırmandıracaklar. Doğu ve Güneydoğu’da oyların çoğunu alarak meclise giremedik. Sistem bizi dışlıyor adı altında halk ve batıdan aldıkları desteği artırmaya çalışacaklar.
Murat Uysal: Bu HDP’nin bir çıkarı olmazsa böyle bir şey yapmaz. Kesin İmralı’da ki başlarıyla alakalı bir şeydir. Ya değilse AKP’nin yanında yer almazlar bence.
Kemal Işılak: "Öcalan diyor ki;
- HDP seçime parti olarak girsin.
- Erdoğan’ın başkanlığına karşı değiliz.
Bu iki talimattan ne anlamalı?
Eğer HDP seçime parti olarak katılır. Ve gerçekten hiç istemesem de…
Baraja takılırsa, bölge vekilleri AKP’ye ikram edilir. Tayyip Erdoğan başkanlık için anayasal çoğunluğa ulaşır." Enis Berberoğlu yazısı. Çözüm süreci benim kabul etmediğim ve edemediğim bir süreç. Bence millete zarar veriyorlar.
Şerif Onar: Bana göre bu bir strateji. HDP, bu seçimle barajı aşamayacağını bildiği için böyle bir yol deneyecek ve barajı aşamayacakları için de "Artık bu ülkede siyaset yapamıyoruz. Başka yollara başvurmak zorundayız" diyerek yeniden bir karışıklık çıkarılmaya çalışılacak gibi görünüyor.
Celalettin Doğan: Bir üst akıl öngörüsüyle bu işe başvurdukları kanaatindeyim. Muhalefetin dediği gibi HDP’nin AK Parti ile anlaşıp baraj altında kalıp İmralı da ki katil için planlar yapıldı laflarına katılmıyorum. HDP bu güne kadar doğudaki oyları alıyordu şimdide ege batı ve iç Anadolu gibi bölgelerde göstereceği adaylar ile gücünü yoklayacak. Eğer paralel oylar ve CHP’den gidecek oyları da düşünürsek benim kanaatıma göre HDP barajı aşacak ve normal siyasetine devam edecek. Geçen yıllara bakdığımızda tek tek partiler içinde bağımsız aday olarak HDP değişik isimler altında hep mecliste oldular. Bundan sonrada kendileri parti olarak meclise girip normal siyasetlerini yapacakları kanaatindeyim.
İsmail Özcan: Yüzde 9 civarı cumhurbaşkanlığı seçiminde oy aldılar. Bu 3,7 milyon oy demek. 30 Mart seçimlerinde 2,9 milyon oyu vardı partinin. Ve bu artış genelde Orta Anadolu’dan oldu. Şimdi bi kaç düşünce ve stratejileri olabilir.
Birincisi cumhur seçimindeki oy artışı bir güven getirmiş olabilir. Bunun sonucunda barajı aşamaz iseler ağırlıklı oyların olduğu Güneydoğu Anadolu’da en çok oyu alındığı halde halkın temsil edilemediğini vurgulayıp infial yaratacaklar.
İkincisi çözüm süreci içerisinde birçok şeyin pazarlığı yapıldığı aşikâr ama bundan kamuoyunun bir bilgisi yok, ortada bir pazarlık söz konusu olabilir. Bunun sonuçlarını düşünmek istemiyorum.
Bu ülkemiz ve sınırlarında oynanan etnik kökene dayandırılan geniş sınırları kapsayan bir oyundur. Bilhassa Doğu ve Güneydoğudaki kardeşlerimizin çok akılcı yaklaşmaları gerek, ülkemizde hiç bir alanda etnik bir ayrım yoktur. Dünyanın her ülkesinde farklı etnik kökenlerde insanlar var, ama hiç bir ülkede ülkemiz ve Ortadoğu hariç bu tip hareketler yok bunu düşünmek gerek
Osman Sarıbaş: Ak Parti çatısının altına girmelerinin tek gayesi İmralı’da ki şahsın koordine ve fikirleriyle özerklik istemi ve hayata geçirme projesidir diye düşünüyorum.
Yasin Akgul: Mutlaka bir çıkarları vardır. Amma HDP seçimlerde kazanamazsa yapacakları belli yine ortalığı karıştırıp yakıp kırmak. Sandıkları, oyları çalmak
Ali Simsek: Demokratik haklarını seçimlerde aramak için üzerlerine düşeni yapsınlar ama asla vatan hainliği yapmasınlar, yapılan tüm yanlışlıklar affedilebilir asla ve kat’i vatan hainliği affedilmez
Görüşlerin toplandığı gerekçeler aslında bir noktada toplanıyor diyebiliriz. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında aldıkları oy oranıyla ülkenin batısından da vekil adayları çıkarmak, barajı aşamazlarsa mağdur edebiyatıyla yeninden yaratacakları bir infialle halkı galeyana getirip ülkeyi karıştırmak ya da uzak ihtimalde olsa İmralı talepleri doğrultusunda hükümetle yapılan anlaşmanın gereğini yerine getirmek.
Bakıp göreceğiz. Sonuç halkımızın hayrına olsun, inşallah.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.