Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sofya

A+A-

Yazıma Hz. Mevlana’nın bir sözü ile başlamak istiyorum.
Hz. Pir diyor ki:
“Sen ne kadar anlatırsan anlat, karşındaki kişi ancak kendi bildiği kadar anlar!”
Gezmek, görmek ve güzellikleri keşfetmek içimden geldi.
Size güzellik ve bilgelik kelimesinden gelen Bulgaristan’ın başkentine de ismini veren Sofya’dan bahsetmek istiyorum.
Dünya kenti, Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet’in bizlere hediye ettiği Ayasofya’dan aşina olduğumuz Sofia kelimesinden aşina olduğumuz Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya adını veren Azize Sofa’nın anıtı 22 metre yüksekliğinde. Daha çok yeni sayılabilecek olmasına rağmen kentin sembolü olmuştur.
Edindiğim bilgilere göre 2 bin yılında heykeltıraş Georgi Chapkanov tarafından yapılan bu anıt heykel, daha önce Sofya meydanında bulunan Lenin heykeli kaldırılarak 2001 yılında dikilmiş.
İstanbul’daki Ayasofya müzesinden aşina olduğumuz Sofia kelimesi bilgelik anlamı taşımaktadır. Bu anıt heykelin bilgeliği destekleyecek unsurlara sahip olduğu bildiriliyor.
Anıt heykele baktığımızda sol elinde bilgeliğin sembolü kabul edilen baykuş, sağ elinde ise özellikle Yunan ve Romalıların başarı ve zafer simgesi olarak kullandıkları defne tacını tuttuğunu görüyoruz. Ayrıca bu anıt heykel gücün ve kadirinde simgesi sayılıyor.
Rus kilisesi olarak bilinen St. Nicholas kilisesinden yürümeye başladığınızda sizi karşılayan anıt heykel, aynı zamanda eski Sofya kentinin sevimli binalarla bezeli, sokaklarının açıldığı bir meydanda bulunuyor. Yüz hatları çok belirgin olan bu anıt heykel, Bulgaristan’da güzelliğin yansıması olarak kabul ediliyor.
Bulgaristan ve Sofya bildiğiniz gibi yaklaşık 400 yıl Osmanlı egemenliğindeydi. Daha sonra ise Osmanlı’nın son dönemlerinde Rusya’nın egemenliğine geçti ve demir perde ülkesi oldu. Bu anıt heykelse Bulgaristan’ın Rusya’dan ayrılmasıyla yapımından sonra kıyafeti, uzun süre açık diye tartışma yaratmış. Ancak son yıllarda bu anıt heykeli, Soyfa’nın koruyucusu olarak Bulgarlarca kabul ediliyor.
Azize Sofia ve kızları Vyara, Nadajda ileLyubov’dan kalan ve her yıl Eylül ayının ortasında inanç, umut ve sevgi bayramı olarak kutlanan günde Bulgaristan’da bu gün Sofia için kutlanıyor.
İşte size kısacıkta olsa anıt heykeli ve Sofia’yı anlatmaya çalıştım. Yolunuz bizim, daha doğrusu Türklerin eski yurtlarından olan Balkanlara düşerse burayı da görmeyi ihmal etmeyiniz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.