1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sokak düğünleri yasaklanmayacak
Sokak düğünleri yasaklanmayacak

Sokak düğünleri yasaklanmayacak

Danıştay, Tunceli Belediyesinin gürültü sınır değerlerini sağlama kapsamında sokak düğünlerini yasaklama işleminin iptali için açılan davayı reddeden yerel mahkeme kararını bozdu.

A+A-
Tunceli Belediye Başkanlığı, şehir merkezinde açık alanda yapılan düğünlerde öngörülen gürültü sınır değerlerinin sağlanması mümkün olmadığı gerekçesiyle sokak düğünlerini yasakladı. İşlemin iptali istemiyle Malatya İdare Mahkemesi'nde açılan dava ise reddedildi.

Mahkeme kararında, belediyelerin, konut gibi gürültüye duyarlı alanların yakınında, bitişiğinde, alt ve üstündeki alanlarda düğün ve benzeri açık hava aktivitelerinin yasaklanması, bu tür aktivitelerden çevreye yayılan gürültü düzeyinin kontrol altına alınması için uygun alanların ve sürelerin belirlenmesi konusunda yetkili olduğu anlatıldı.

Düğünlerde kullanılan elektronik müzik aletlerinin gürültü düzeyinin sürekli olarak belli bir seviyede tutulmasının mümkün olmadığı, bu nedenle ölçüm yapılamayacağı belirtilen kararda, gürültünün önlenmesi amacıyla sokak düğünlerinin yasaklanmasında hukuka aykırılık bulunmadığına hükmedildi.

Bozma kararı

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Danıştay 14. Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu.

İlde çevre kirliliğine neden olan veya olabilecek tesis ve işletmeleri belirlemek, yapılan iş ve işlemleri incelemek, değerlendirmek, gerekli önlemleri almak konusunda il mahalli çevre kurulunun yetkili olduğu belirtilen kararda, bu kapsamdaki tüm il şehir merkezinde açık havada yapılan düğünlerin gerçekleştirileceği alanların belirlenmesi ve yasaklanması konusunun da il mahalli çevre kurulunun yetkisinde olduğuna işaret edildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.