1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sokak Hayvanları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sokak Hayvanları

A+A-

Biz öyle bir milletiz ki,

“Vur” dendi mi, öldürürüz.

Şu bizim sokak hayvanlarından bahsetmek istiyorum, özellikle de  başı boş sokaklarda dolaşan, çoğunun kulağında küpe olmasına rağmen küpesiz sele serpe kaldırımlara uzanan, insanların oturduğu, yürüdüğü  alanları işgal eden hayvanlar…

Elbette  her canlının yaşama hakkı vardır. Yaşamlarını engellemek, katletmek, çeşitli şekilde ölümlerini  yapmak insanlığa, vicdanı olanlara sığmaz.

Çünkü Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır.

Gel gör ki,  bu dilsiz, damaksız, kendini anlatamayan hayvanları korurken, insanların hakları kısıtlanıyor,sokak köpeklerinden kaçan, kazan yapan, hatta yaralanan insanların varlığını, işine sabah giderken, işinden evine dönerken insanların tedirgin olduğu, bu hayvanların yaralamalarına muhatap olan insanların varlığından haberimiz var.

Elbette bu hayvanları toplayıp, barınaklara götürmek gerekir. Bunlardan rahatsız olan insanlarda rahatlatılabilir.

Bu konuda Konya’nın bir çok bölgesinde, hatta Alaeddin çevresinde çok büyük sıkıntı ve şikayetler gelmektedir. Zaman zaman bize uğrayan Konya Hayvan Hakları Koruma Derneği Başkanı Ümit Börü’de bu konuda bir açıklama yapmıyor.

Hayvan haklarını korurken, insan haklarından kimse bahsetmiyor. Peki  yılan, akrep, süne, karasinek, sivri sinek ve benzeri hayvanları da mı kuruyacağız. Bu hayvanların insanlara verdiği zararı gören göz yok mu?

Kimse hayvanları koruyacağız diye, kendini ve insanlığı feda etmeye hakkı yoktur. Kaldı ki,  sözde sokak köpekleri aşılarla kısırlaştırılıyor denmesine rağmen bu hayvanların pek çoğu yine yavrulamaktadır.

Başka bir tehlikede insanlara, çocuklara gidip- gelirken  bunlardan biri saldırsa, bu hayvanda kuduz olsa, bunun sorumluluğunu kim üstlenecek?

Kent merkezinde belediye başkanları ile görüşmemizde ise,  hayvan hakları koruyucularla karşı karşıya geliyoruz.  Şikâyetlere de cevap veremiyoruz. Mahallelerden getirilen bu sokak hayvanları kent merkezine getirip bırakılıyor demektedirler.

Başı boş hayvanlar ve sokak köpekleri   köylerde, mahallerde de sıkıntı yaratmaktadırlar. Bunun çaresine bi şekilde bakılmalıdır.

Bir ilçe  belediye yetkilisi” bu hayvanları  Konya’ya Büyükşehir belediyesine getirdim. Bu hayvanlar böyle mi getirilir ? diye fırça yedik. Aşı yaptılar ve götür hayvanlarınızı dediler” diye anlatıyor.

Bizde ne yapacağımızı şaşırdık. Bu ilçede  öylesine başı boş köpeklerin fazlalığını gözlerimle ve güpe gündüz gördüm. Bunlar itlaf olmasın, öldürülmesin ama, insanlara zarar vermemesi adına da gerekli çalışmaları eğer insanlara faydalı olmayı düşünüyorlarsa hayvanları koruma derneği ile belediyeler birlikte halletmelidirler.

Yoksa canı yanan kim olursa olsun, bu hayvanların ölümünü sağlarlar.

+++

Hayatta insanında mutlaka bir tutunacak uğur böceği  olmalı.

Sevgi gibi,

Güven gibi,

Dostluk gibi…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.