1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Solda yeni bir parti daha kuruluyor
Solda yeni bir parti daha kuruluyor

Solda yeni bir parti daha kuruluyor

BDP’den Meclis’e giren Türk solu kökenli milletvekillerinin de aralarında yer aldığı yeni bir sol sosyalist parti daha kuruluyor.

A+A-
Halkların Demokratik Kongresi (HDK), parti başvurusunu bugün yapılması bekleniyor. Partinin adı Halkların Demokratik Partisi (HDP) olacak.

Barış ve Demokrasi Parti (BDP) listelerinden Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder’in yanı sıra Sebahat Tuncel’in de genel kurul üyeliğini yaptığı HDK’nın parti kurma çalışmaları son aşamaya geldi. Tüzük ve programı üzerinde çalışmalar tamamlandı. Partinin kurucuları belirlendi. Partinin kurucuları arasında
Prof. Dr. Fatma Gök, Yavuz Önen, Ziya Ulusoy, Ferhat Tunç, Suavi, Ahmet Telli, Hacı Orman da yer alıyor.

HDP’nin, tüm ezilenlerin ve sömürülenlerin; dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, kadınların, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, gençlerin, işsizlerin, emeklilerin, engellilerin, LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylerin, göçmenlerin, yaşam alanları tahrip edilenlerin; aydın, yazar, sanatçı ve bilim insanları ile bütün bu kesimlerle mücadele yürüten güçlerin partisi olması amaçlanıyor.

Partinin kuruluş dilekçesinin bugün verilmesi, açıklamasının ise Kasım ayındaki HDK toplantısında duyurulması bekleniyor.

HDP’nin kurulmasıyla birlikte BDP’nin bu çatının altına mı katılacağı, yoksa milletvekillerinin bir bölümünün ayrılmasıyla birlikte tamamen Kürt milliyetçi bir partiye mi dönüşeceği merak konusu.

HDK'nin kuracağı parti, kongre içinde bir yapı olacak. Kongre'nin bütün ilkelerini ve politik yaklaşımlarını benimseyecek. Yerel seçimlere, genel seçimlere, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılma sürecinde etkin olacak. Kongre bileşenlerinin seçimlere birlikte ve ortak adaylarla girebilmelerinin ve faaliyet sürdürebilmelerinin; ayrıca Kongre dışında yer alan siyasal partiler ve oluşumlar dahil her türden örgütlenmenin de bir seçim ittifakına katılabilmesinin bir aracı olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.