1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Somalili Öğrenciler 2 Şubat'ta Ankara'da
Somalili Öğrenciler 2 Şubat'ta Ankara'da

Somalili Öğrenciler 2 Şubat'ta Ankara'da

Türkiye Diyanet Vakfı, 400 Somalili öğrenciyi çeşitli üniversitelerde eğitim vermek üzere 2 Şubat'ta Türkiye'ye getiriyor.

A+A-
Kastamonu, Samsun ve İstanbul 'da eğitim görecek öğrenciler ile Somali'de görevli müftü, Kur'an kursu hocası ve imamlardan oluşan 40 kişilik grup da Konya'da hizmet içi eğitime alınacak. 
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı, 400 Somalili öğrenciyi çeşitli üniversitelerde eğitim vermek üzere 2 Şubat'ta Türkiye'ye getiriyor. Kastamonu, Samsun ve İstanbul 'da eğitim görecek öğrenciler ile Somali'de görevli müftü, Kur'an kursu hocası ve imamlardan oluşan 40 kişilik grup da Konya'da hizmet içi eğitime alınacak. 
Öğrencilerin gelişi için 2 Şubat Perşambe günü Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenecek törene Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katılacak. 
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı, imam hatip liseleri, ilahiyat fakültesi ve Kur'an kurslarında eğitim verilmek üzere 400 Somalili öğrenciyi 2 Şubat'ta Türkiye'ye getirecek. Kastamonu, Samsun ve İstanbul'da eğitim görecek öğrencilerin yanı sıra Somali'den 40 din görevlisi de Türkiye'de hizmet içi eğitim alacak. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı İsmail Palakoğlu, Somali'deki faaliyetlerin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, bu ülkede vakfın koordinatörleri ve ofislerinin yanı sıra 1 rehabilitasyon merkezi ve hizmet verdikleri 5 yetimhanenin bulunduğunu, geçen hafta imzaladıkları protokolle de kendilerine yeni bir yetimhane binasının tahsisinin yapıldığını ifade etti. Camilerin tadilatı ve restorasyonunun da gelecek günlerde yapılacağını dile getiren Palakoğlu, Türkiye'den gönderdikleri Kur'an-ı Kerimlerin de camiler ve Kur'an kurslarında Somali halkına dağıtıldığını bildirdi. 
İsmail Palakoğlu, Somali'ye yönelik en önemli projelerinden birinin de eğitim faaliyeti olduğunu, bu kapsamda Somali'den öğrenci ve din görevlilerinin Türkiye'de eğitim alması için çalışma başlattıklarını söyledi. Organizasyonu Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yaptıklarını ifade eden Palakoğlu, 3 ay önce Somali'nin her bölgesinden 3 bine yakın öğrenciyle mülakatların gerçekleştirildiğini, ardından Türkiye'ye getirilecek 400 öğrencinin tespit edildiğini söyledi. 
Palakoğlu, Somali'den 50 erkek öğrencinin vakfın bursuyla Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ilahiyat Fakültesi'nde eğitim göreceğini dile getirerek, 250 erkek öğrencinin de Kastamonu İhsangazi'deki yatılı bölge okullarında Türkçe hazırlık okuduktan sonra gelecek eğitim öğretim yılında Türkiye'nin çeşitli illerindeki imam hatip liselerine kayıtlarının yaptırılacağını belirtti. Somali'den gelecek 100 kız öğrencinin ise İstanbul'daki Kur'an kurslarına yerleştirileceğini anlatan Palakoğlu, öğrencilerin, buradaki bir yıllık Türk dili ve kültürel eğitimlerinin ardından, başarılı olmaları halinde çeşitli lise ve üniversitelerde eğitim görmelerinin de mümkün olacağını kaydetti. Palakoğlu, Somali'de görev yapan müftü, Kur'an kursu hocası ve imamlardan oluşan 40 kişilik grubun da Türkiye'ye getirilerek, Konya'daki eğitim merkezlerinde hizmet içi eğitime tabi tutulacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.