1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Somuncu Baba K.S.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Somuncu Baba K.S.

A+A-

Anadolunun manevi mihmandarı Somuncu Baba, namıyla tanınan Şeyh hamidi Veli, zahiri ve batıni ilimlerde yetişmiş tasavvufun yüksek mertebelerine erişmiş bir Allah dostudur.
“ Sen bulmayı değil aramayı seviyorsun. Bu yüzden hep yalnızsın. Ey uçsuz hayallerin umutsuz yolcusu! Gideceği yolu belli olmayana her yol doğru gelir.”der aşkın kalemi.
Samimi olarak yola çıkanları Allaha ulaştıracak pek çok yol vardır. Sahip olduğu ilim ve hikmetle kendini hakka adamış, benliğini hak yolunda yok etmiştir. Sevgi ve tevazu tohumları ekerek gönülleri fethetmiştir. Ancak gönülleri fethetmekle kalmamış aynı zamanda İstanbulun fethini gerçekleştiren akıl ve kadronun da yetişmesini sağlamıştır. Hacı bayramı veliden Fatih Sultan Mehmede uzanan pak silsilenin yolunu açmıştır. Onun bıraktığı ilim ve hikmet mirası, yeni nesillerinde aşk ve muhabbetle yetişmesinde önemli bir adım olmuştur.
Horasan’dan yola çıkan Şemseddin Musa ve hanımı Aden Banu, Mana’da Davud-u Kayseri’nin “ Hamideddin’i al ve gel” demesiyle Kayseriye gelir. Lakin kafasına takılan! Hamideddin diye birisi yok, bununla kimi kasdetti? düşünür..
Kar danelerinin efildediği gecelerden birinde Şemseddin ve Aden hanımın sıcak yuvalarında büyük bir sevinç yaşandı. Bir çocukları olmuştu. Şemseddin çocuğu kucağına aldığında aklına rüyası geldi ve adını Hamideddin koyuverdi. Akçakaryede Hamideddin, zamanın geçişi kadar hızlı büyüyordu.
Hamideddin, bir ara göklere bakdı. Kırlara, böceklere, kelebeklere, dağlara, taşlara bakarak derin düşüncelre daldı. “Allah hiçbir şeyi boşuna yaratmamıştır dedi.”…. Kayseride eğitimini tamamlamış, büyük medresenin hocalarından faydalanmak için Aksaraya gelir.
Birde Müderris Numan ve Şücai Karamani ile tanışırlar Kayseride. Numan, Şeyh hamididdinle sohbeti koyulaştırır. Numan, şeyhe büyük bir muhabbetle bağlanmıştı. Şeyh de ona:
-Ey Numan! Gelişin bir bayram günüdür. Bu sebeple artık senin adın Bayram olsun. O günden sonra müderris Numanın ismi Bayram oldu. Yıllar sonra şeyhiyle birlikte hacca gidecekler, böylece adı Hacı Bayram olacaktı. Sonra o da bir evliya olunca, hacı Bayram-I Veli olacaktı…
Sonra da Bursa hayatı ve orada Emir Sultan hazretleriyle tanışmalar. Bursada irşad hizmetleri fırında somun çıkarıp satmaklada Somuncu Babab ismiyle meşhur ve maruf bir Allah dostu olur.
Nihayet Ulucami tamamlanmış, caminin açılış günü gelmişti. Bir Cuma günüydü. Halk camiyi hınca hınç doldurmuş ve Padişah, Emir Sultanı çağırıp; Emirim! Bu gün camimizin açılış günü, hutbeyi sen oku dedi. Fakat Emir Sultan:
-Efendim Sultan Baba! Devrin büyüğü aramızdayken bize hutbe okumak düşmez dedi. Ve Padişahımız da Sultan Baba’nın hutbeyi okumasını arzu eder. Padişahı kıramaz ve Somuncu Baba çıkar hutbeye. Hutbede fatiha-I şerifi yedi ayrı şekilde tefsir eder. Namaz bittikten sonra büyük bir hareketlilik ve elini öpmeler, dualar istemeler…çünkü Somuncu Baba, bu tefsirleri başka bir alemde; alimlerin, ariflerin ve peygamberlerin huzurunda yapmıştı.
Fakat Emir Sultan hazretlerine! Bizim sırrımızı ortaya çıkardın. Biz buralardan gideriz der ve Aksarayın yolunu tutar. Tarih 20 Eylül 1412 “ şükür ki,eyvahsız hayatımız, Ervahda son buluyor. Ölen bedendir, aşıklar ölmez”dedi ve Allah c.c. ve Rasünün adı dudaklarından dökülen son kelimelerle ruhunu teslim etti. Böylece de tarihe şan verenler kervanına katılmış oldu. (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.