1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Son 10 yılda Ankara’nın bütçesinin nasıl finanse edildiğini raporda detaylı bir şekilde anlattılar
Son 10 yılda Ankara’nın bütçesinin nasıl finanse edildiğini raporda detaylı bir şekilde anlattılar

Son 10 yılda Ankara’nın bütçesinin nasıl finanse edildiğini raporda detaylı bir şekilde anlattılar

Geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerin ardından uzun bir aradan sonra Ankara’nın Belediye Başkanı değişti ve yeni Başkan Mansur Yavaş, son durumu raporlaştırarak Başkentli’ye paylaşıma sundu. Raporda ilginç noktalar yer alıyor.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi, internet sitesinde yayınladığı son durum raporunda eski dönemlerin defterlerini de ortaya koyuyor. Karşılaştırmalı olarak yayınlanan raporda son dönemde imza atılan işler ve önceki dönemlerin mali tabloları da yer alıyor.

Raporun hemen başlarında yani 16’ncı sayfadan itibaren Ankara Büyükşehir’in bütçesinin nasıl finanse edildiğine dair bilgiler bulunuyor.

1 ANA BAŞLIK 4 ALT BAŞLIK

Raporun bu kısmında konu “Son 10 yılda bütçe nasıl finanse edildi” başlığıyla verilmiş. Bu bölüm yine 4 alt başlıkta toplanıyor. Banka kredileri, taşınmazların satışı, özelleştirmeler, bütçe kaynakları bu bölümün alt başlıkları olarak rapordaki yerini almış.

TAŞINMAZLARDAN ELDE EDİLEN GELİR

Ankara’da 2010 yılı dâhil son 10 yılda taşınır ve taşınmazların satışından elde edilen gelir 2 milyar 173 milyon 794 bin 10 dolar. Raporda yer alan tabloda söz konusu bedelin bugünkü Türk Lirası’na karşılığı ise 14 milyar 781 milyon 799 bin 268 lira ediyor. Hesaplamanın 6,80 TL dolar kuru üzerinden yapldığı da yapılan açıklamada yer alıyor.

BANKA KREDİLERİ

Dolar kuru üzerinden yıl yıl çıkarılan banka kredilerinin karşılıklarının bugünkü değerinin hesaplanmasıyla bulunan rakamlarla ortaya konan tabloda ise Ankara Büyükşehir Belediyesi, son 10 yılda toplamda 1 milyar 450 milyon 424 bin 721 doların Türk Lirası karşılığı olan 9 milyar 862 milyon 888 bin 103 lira kredi kullandığı rapordaki yerini aldı.

Ayrıca banka faizlerine ödenen miktarın Türk Lirası karşılığının 3 milyar 579 milyon 496 bin 97 lira olduğu belirtiliyor.

ÖZELLEŞTİRMELER

Belediye şirketlerinden Belbeton, Başkentgaz’ın özelleştirmelerinden Belediye’nin kasasına 33 milyar Türk Lirası’nın girdiği yine raporda yer alan detaylardan.

BÜTÇE KAYNAKLARI

Raporda son 10 yılın gelirleri de yerini aldı. Burada yer alan bilgilere göre Ankara Büyükşehir Belediyesi, son 10 yılda Ankara Büyükşehir’den 39 milyar 700 milyon, ASKİ’den 16 milyar 400 milyon, EGO’dan 6 milyar 500 milyon liranın karşılığı olan toplamda 62 milyar 600 milyon lirayı kasasına koydu.

Yıllık ortalama gelirin 17 milyar Türk Lirası olarak verildiği tabloda 10 yılda kasaya giren paranın 176 milyar 626 milyon olduğu görülüyor.

Öte yandan ASKİ’den son 10 yılda Büyükşehir’e aktarılan miktarın 1 milyar 217 milyon dolar olduğu ve bunun Türk Lirası karşılığının da bugünkü haliyle 8 milyar 300 milyon lira olduğu rapordaki bir diğer detay.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.