1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Son ankete göre 'Başkanlık' başladı
Son ankete göre 'Başkanlık' başladı

Son ankete göre 'Başkanlık' başladı

Son ankete göre genel seçmenin yüzde 54,8’i, zaten Başkanlık sistemine geçildiğini düşünüyor. MAK Araştırma'nın Başkanı Mehmet Ali Kulat 65. Hükümetin kurulmasıyla toplumda bu kanaatin pekiştiğini kaydetti.

A+A-

MAK Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, yeni hükümetin programında önemli bir yer tutan sistem değişikliğini halkın desteklediğini ve genel seçmenin yüzde 54,8'lik kısmının Binali Yıldırım sonrası fiili başkanlık sisteminin başladığı kanaatinde olduğunu belirtti.

YILDIRIM DOĞRU TERCİH

MAK Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Başbakan Binali Yıldırım ile başlayan yeni dönemle ilgili olarak vatandaşların kanaatlerini değerlendirdi. Kulat, yapılan son anket sonuçlarına göre AK Parti seçmeninin yüzde 93,8'lik oranda 'AK Parti'nin oylan artar dediğini ve yüzde 94'lük kısmın da "Binali Yıldırım doğru tercih" dediğini dile getirdi.

BAŞKANLIĞA DESTEK

Halka "Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkan olmasını istiyor musunuz?" diye sorulduğunda büyük destek verildiğini belirten Kulat, "Türkiye'de fiilen zaten bir Başkanlık Sistemi var ve Başkan da Recep Tayyip Erdoğan. Son anket sonuçlarımıza göre genel seçmenin yüzde 54,8'lik kısmı. Binali Yıldırım sonrası AK Parti'deki değişimin fiili başkanlık sistemini başlattığını dile getirdi" ifadelerini kullandı.

MAK Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, AK Parti'de Binali Yıldırım ile başlayan yeni dönemle ilgili olarak vatandaşların kanaatlerini Milat'a değerlendirdi. Kulat, yapılan son anket sonuçlarına göre AK Parti'ye daha önce en az bir kere oy vermiş seçmenin yüzde 93,8'lik oranda 'AK Parti'nin oyları artar' cevabını verdiğini dile getirdi.

YILDIRIM TERCİHİ DOĞRU

Başbakan Binali Yıldırım'ın AK Parti MKYK toplantısında aday olarak açıklanmasının hemen ardından konuyu telefon anketiyle vatandaşlara sorduklarını kaydeden Kulat, AK Parti'ye oy verdiğini söyleyen seçmenin yüzde 94'lük oranının Binali Yıldırım'ın doğru tercih olduğunu belirttiğini söyledi. Bu oranın şu anda daha da artmış olacağını ifade eden Kulat, Binali Yıldırım'ın Başbakan olmasının halkta olumlu bir hava ve beklenti yarattığına dikkat çekti.

Halkın başkanlık sistemine destek verdiği şu günlerde yurt gezilerine devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir'de kendisini bulgur pilavı yemeye davet eden bir ailenin isteğini kırmadı.

PARTİNİN OYLARI ARTAR

Kulat, "Seçmene "Binali Yıldırım ile AK Parti'nin oylarının artacağını düşüyor musunuz?" sorusunu yönelttiğimizde AK Parti seçmeninde bu oran yüzde 94 civarında çıktı. AK Parti'ye oy vermeyen seçmenler dahi Binali Yıldırım ile AK Parti'nin oylarının artacağını düşünüyor. Seçmende oluşan bu olumlu kanaatin sebebini araştırdığımızda ise Binali Yıldırım döneminde yapılmış somut projelerin vatandaşlarda olumlu bir hava yarattığı anlaşılıyor" dedi.

HALK BAŞARILI BULUYOR

AK Parti'ye oy vermeyen seçmende daha önceki dönemlerde partiye ve parti yöneticilerine karşı sert bir duruş olduğunu kaydeden Kulat, bu algının Başbakan Binali Yıldırım ile kırıldığını söyledi. Kulat, "Son günlerde Binali Yıldırım'ı vatandaşlar beğeniyle karşılıyor. Çünkü insanlar çok konuşulmasından ziyade icrayı seviyorlar. Binali Yıldırım'da bu anlamda icracı bir geçmişe sahip. Bu memlekette yaşayan herkes Binali Yıldırım'ın yaptığı çalışmalarla, projelerle mutlaka temas halinde. İnsanlar bu nedenle somut dokunulabilen bir fotoğraf görüyorlar. Ben bu dönemi tarif edecek sloganın 'Gülümseyen ve gülümseten icracı hükümet' olacağını düşünüyorum" dedi.

PİYASALAR ÇOK OLUMLU

Yeni kabineyi değerlendiren Kulat, "Yeni dönemde Mehmet Şimşek ile milli ekonomi modeli, istihdam oluşturucu ekonomi modeli ve büyüme endeksli ekonomi modeli formülleri üzerinde ekonomide güçlü bir fotoğraf oluştu. Borsanın olumlu tepki vermesi, altında sıradışı bir yükselişin olmaması da piyasaların ekonomiyi olumlu satın aldığını gösterdi diyebiliriz. Adalet Bakanlığı'nda ise Bekir Bozdağ'ın yerini koruması ile yapısal ciddi değişiklikler bu dönemde yapılacak diye düşünüyorum" dedi.

İCRACI BAKANLAR KURULU

Kulat, "Milli Eğitim Bakanlığı'nda bugüne kadar yapılan destekler, öğrencilere kitap, tablet dağıtılması konusunda kimsenin şikâyeti yok. Esas şikâyet eğitimin kalitesi noktasında toplanıyor. İsmet Yılmaz'ın Milli Savunma Bakanı kökenli olmasından dolayı özellikle terörle mücadelede bölgedeki okullarda sorunları çözmeye ve rehabilitasyon yapma anlamında büyük katkısı olacaktır. Binali Yıldırım'ın Başbakanlık görevinin yanı sıra Recep Akdağ'ın da aynı dönemde Sağlık Bakanı olması da tabanda aynı heyecanı oluşturdu. Çünkü insanlar hastanelere gittiklerinde eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkı en çok orada görüyor. Bu anlamda çok pozitif bir yaklaşım oluştu. Tarım Bakanlığı noktasında ise Faruk Çelik ile geçmişe dönük sıkıntılar çözüm yoluna girmişti. Bu devam edecek görünüyor. Dolayısıyla gülümseyen, gülümseten insanları germeyen icracı bir bakanlar kurulu dikkatimizi çekiyor.Bu hükümetin icracı bir hükümet olduğunu net olarak görebiliriz" dedi.

NET ADIMLAR BEKLENİYOR

Halkın parti içindeki bu değişim sonrasında beklentilerine de değinen Kulat, Türkiye'de ki en temel sorunların terörle mücadele, adalet ve eğitim konu başlıkları olarak görüldüğüne dikkat çekti. Vatandaşların terörle mücadele konusunda hızlı ve güçlü adımlar atılmasını istediğini belirten Kulat, "Kabinenin oluşumunda özellikle İstanbul'da ki Dolmabahçe Sarayında terör örgütünün uzantısı parti ile masaya oturan milletvekillerinin listede olmayışı bu anlamda olumlu bulundu. Adalet konusunda çok adil adımlar atılması bekleniyor. Eğitimde konusunda da çok sık değişen sınav sistemleri ile karşı karşıyayız. Bu tıkanıklığın bu dönemde çok ciddi yapıcı ve kalıcı bir çözümle halledilmesi gerekiyor. Ayrıca Türkiye'de yoğun bir Suriye'li göçmen var. Bunlara yönelik düzenlemeler de gündeme önümüzdeki günlerde gelecek diye düşünüyorum" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK

Başkanlık Sistemi ile ilgili vatandaşların görüşlerini paylaşan Kulat, "Vatandaşlara "Başkanlık Sistemini biliyor musunuz?" diye sorduğumuzda Türk tipi başkanlık sisteminin içi ne şekilde doldurulacak yeterince bilmiyor. Ama "Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkan olmasını istiyor musunuz? diye sorduğumuzda bunu desteklediklerini ifade ediyorlar. Türkiye'de fiilen zaten bir Başkanlık Sistemi var ve bu başkanlık sisteminde de başkan Recep Tayyip Erdoğan. Vatandaş AK Parti'yi 'Tayyib'in partisi' olarak görüyor. Kongrede Bekir Bozdağ'ın ifadesiyle de AK Parti'nin 'Tayyip'in partisi' olduğu tescillendi. Son anket sonuçlarımıza göre genel seçmenin yüzde 54,8'lik kısmı, Binali Yıldırım sonrası AK Parti'deki değişimin fiili başkanlık sistemini başlattığını dile getirdi. Önümüzdeki süreçte öyle zannediyorum ki mecliste sayısal çoğunluk giderilerek parti içinden fire verilmezse başkanlık gündeme gelecek. Ama bu sıkıntılı görülürse de partili cumhurbaşkanlığı sistemi tercih edilecek" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.