1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Son Anketler Ve Cemil Çiçek
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Son Anketler Ve Cemil Çiçek

A+A-

Genel seçimlere hızlı biçimde ilerliyoruz.
Siyasi partiler genel seçimlere kendi imkânları ve yöntemleri ile hazırlanıyorlar. Yeni partiler kuruluyor. Şu anda öğrendiğimize göre yaklaşık 100 parti var. Ancak bunların pek çoğu tabela partisi.
Türkiye’de sanırım genel seçimlerde yine AK parti, CHP, MHP, HDP, SP ve diğer partiler yarışacaktır.
2015 seçimleri öncesi yayınlanan 17 seçim anketinde, Erdoğan’sız AK Parti yüzde 40’ın altına düşmedi. Ahmet Davutoğlu liderliğindeki AK Parti birinciliği kimseye bırakmayor. Bakalım yaşanan olaylar, yapılacak çalışmalar ve halkın teamülleri seçime nasıl yansıyacak, bunları gelecekte göreceğiz.
Haziran 2015’te yapılması planlanan genel seçimler öncesi anket şirketleri yaptıkları araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. 6 Mayıs 2014 ile 13 Kasım 2014 tarihleri arasında yayınlanan anketler, Erdoğan’sız Ak Parti’nin yüzde 40 bandının altına düşmediği sonucunu ortaya çıkardı.
Elime ulaşan son 13 Kasım 2014’te yayınlanan en son anket olan Metropoll genel seçim anket sonuçlarına göre Ak Parti yüzde 40.6 ile birinci parti durumunda. Ak Parti’yi yüzde 22.8 ile CHP takip ederken, MHP yüzde 13.4 oy oranıyla takip ediyor. HDP ise yüzde 7.1 oya sahip.
HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yakaladığı yüzde 9.78’lik oy oranı HDP’nin seçim barajını geçip geçemeyeceği tartışmalarını da beraberinde getirmişti. Yayınlanan anket sonuçlarının genelinde HDP yüzde 10’luk seçim barajının altında kalıyor. HDP’nin seçim barajını geçtiği tek anket ise ORC Araştırma’nın 22 Ağustos’ta yayınlanan anketi oldu. HDP bu ankette yüzde 10.2 oyla barajın üstüne çıktı.
Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevine başlaması sonrası yaşanan en büyük tartışma Ahmet Davutoğlu liderliğindeki AK Parti’nin oy kaybı riskiydi. 12 ayrı araştırma şirketinin yayınladığı 17 ayrı anket sonuçlarına göre AK Parti’nin oy oranı çoğunlukla yüzde 45-49 bandında yer alıyor. AK Parti’nin yüzde 50 üzerine çıktığı anket sayısı ise 4 oldu. AK Parti’nin oy oranı en yüksek yüzde 51.7 ile ANAR’ın 15 Eylül’de yaptığı ankette çıktı.
Yukarıda da belirttiğim gibi, siyasette 24 saat çok uzun bir zaman. Dünya konjonktüründeki gelişmeler seçmenin tercihini nasıl etkileyecek henüz belli değil. Ancak şunu da belirteyim ki, AK partinin sosyal politikalardaki başarısı oy oranını korumaktadır.
Diğer bir konu ise iki günden beri alevlenen AK partili eski bakanların meclis araştırması ve komisyon çalışmalarının basına sansür konmasıyla ilgili. CHP ve muhalefet bunu TBMM meclis başkanı Cemil Çiçek tarafından talep edildiğini iddia etti.
Cemil Çiçek’i uzun zamandır tanır ve beğenirim. ANAP döneminden beri seviyeli bir siyasetçidir. TBMM’ni de bence küçük eleştiri olacak davranış ve uygulamaları dışında başarılıdır. Aynı zaman da dürüst olduğunu düşünüyorum.
Dün kendisini bu konuda bir TV’deki programda dinledim. Konuşmaları tamamen akıl ve mantığı uygundur. Zaten komisyon çalışmalarının basına kapatılması talebi kendisi değil, komisyon başkanı tarafından mahkemeye başvurulduğudur.
Gerek iktidar, gerek muhalefet yaptıkları açıklamalar için derin ve kesin şekilde öğrendikten sonra yapmalı ve olur olmaz açıklamalarla toplumu germemelidir. Meclis çalışmaları halkın görüşüne açıktır ve kimse meclisi kapatmamalıdır. Çalışmalar devlet geleceğini ilgilendiren konular dışında açıktır. Açıl olmalıdır. Ancak meclis slogan atma yeri de olmamalıdır.
 

Bu yazı toplam 108 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.