1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. SONBAHARIN SON AYINDA ÖĞRETMENLERE SELAM OLSUN!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

SONBAHARIN SON AYINDA ÖĞRETMENLERE SELAM OLSUN!

A+A-

Bugün hava rüzgârlı son dut yaprakları da dökülmeye başladı. Ninem dut yaprağı üşüdü mü kış geldi demektir. Derdi. Öyle ise kış kapıyı çaldı.
Evet, rüzgâr esiyor rüzgâr esmesi bana asker ocağındaki günleri çağrıştırdı. Rüzgâr gülü altında mermi yoluna etki eden faktörleri anlatırdım.
Rüzgârgülünün yönünü hiçbir zaman kendi tain edemez. Rüzgâr hangi yönden eserse o yöne döner. Ancak, bu rüzgârın esintisini boşa gitmiyor. Rüzgâr enerjisine dönüşür.
Rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü yararlı olan mekanik veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir.
*
Yıllar geçerken insana belli tecrübe yükler. Çumra’nın namı diğer Evliya Mahmut bana;
--Hacı Ahmet ben seni tanıdığımda sen eskiden kara saçlı, kara kâküllü idin şimdi pamuk dede oluverdin.
Doğru söylüyorsun Mahmut Ağabeyim.
Yıllar başıma gümüşi hale indirdi.
Zaman zaman deli esen rüzgârları,
Benim garip başımda mı dindirdi.
Ve apak olup saçlarıma sindirdi.
Diyerek dörtlükle cevap verdim.
**
Dünden bugüne gelirken neler neler gördük. Gördüklerimizi tecrübe diye ceplerimize doldurduk. Nazım Çimen Hocam; “Tecrübe yenen kazıkların bileşkesidir.” Derdi fizik hocası gibi tarif ederdi.
Burada Nazım Çimen Hocamla birlikte 
40 Yıl önceki İlkokul Öğretmenim Rahmetli Seydişehir Karaviranlı Osman ÖZKAN’I her zaman saygıyla anar ziyaret eder ellerinden öperdim. Çünkü o eli öpülesi öğreten öğretmendir. Önderdir. Şimdi ise fatihalar gönderiyorum.
Her konuda gerektiğinde orada olan insandır öğretmen..
Allah rızasına nail olma noktasında vazifesinin şuurunda olanları her zaman başımın üstünde tutarım. Öğretmenleri bu noktadan çok sever ve saygı duyarım. Ali Amca;
--- Arada sabırsız, fütursuz, ferasetsiz olanları da ayırt etmek gerekir. Zira en kıymetlilerimiz geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı onlara emanet ediyoruz. Ki, onlarda emanet ehli olsun diye beklemek en tabi hakkımızdır.
--- Elbette Ali Amca ben her zaman siz gibi büyüklerimi saygı ile dinlerim. Şimdiye kadar siz gibi büyüklerimin sözlerine kulak vermemden zarar görmedik. Ak saçlı tecrübe yüklü büyüklerimiz dinlemek bize fayda getirir.
Onun içindir ki, kendini yetiştirmiş hep yenilikleri takip eden tam donanımlı öğretmenlerimize selam olsun. Cenabı Allah yardımcıları olsun. Her iki dünyası mamur olsun. Diye dua ederiz. Edelim de…
Yeri gelir öğretmen ara bulur, hakem olur.
Ara bulmak güzeldir.
Zira Hz. Ali(ra) ;
“SİZİN EN KÖTÜNÜZ İNSANLARI ÇEKİŞTİREREK DOSTLAR ARASINDA AYRILIK DÜŞÜREN TEMİZ İNSANLARDA KUSUR BULAN KİMSELERDİR!” Buyuruyor.
Burada yeri gelmişken Ahmet bin İshak Hazretleri, vefatından kısa bir zaman önce yanındakilere şu hadisi şerifle amel etmelerini vasiyet etti.
“BANA EN SEVGİLİ OLANINIZ, KIYAMET GÜNÜ BANA MEVKİCE EN YAKIN BULUNACAK OLANINIZ, AHLAKÇA EN GÜZEL OLANINIZDIR.
BANA EN MENFUR OANINIZ, KIYAMET GÜNÜ EN UZAK OLANINIZ , GEVEZELER, BOŞBOĞAZLAR VE YÜKSEKTEN ATANLARDIR..
Cemaatte bulunanlardan bazıları;
--- EY ALLAH'IN RESÛLÜ! YÜKSEKTEN ATAN KİMLERDİR? Diye sordular.
--- ONLAR MÜTEKEBBİR (büyüklük taslayan) KİMSELERDİR. Cevabını verdi.
Ne demiştik?
Kişi elinde daha doğrusu dağarcığında ne varsa karşıya onu atacaktır. Gül varsa gül, pislik varsa pislik atacaktır.
Onun için moralimizi bozmaya gerek yoktur.
Kedinin lamba tutması fareyi görünceye kadardır. Kedi fareyi gördüğü an aslına döner. Bu onların yaratılışında vardır. Zorla bir yere varamayız. Belli süreçten sonra yine ilk halini alması tabiidir.
Her ne olursa olsun insan varlığıyla, aklı düşüncesiyle, kalbi imanıyla, Cenabı Allah'a olan kulluğuyla imtihan dünyasında yaşayışı ibadetiyle diğer yaratıklardan farklı makama kavuşacaktır.
Hülasa dünya denen misafirhanenin saman alevi gibi gelip geçici makamlarına, malına mülküne, eğlencesine sefasına aldanarak esas ebedi âlemde kaybedenlerden olmamamız için yapılan uyarılara kulak vermeliyiz.
Muhakkak doğrunun yardımcısı Hazreti Allah'tır.
Ha bu arada namı diğer Etli ekmekçi Rıza Usta;"Ortalık yanıp kavrulurken bizden tık yok." Diyor. Var herkesin hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı vardır be Koca Ustam!
Neyzen Tevfik Geçer diyor;
“”Izdırabın sonu yok sanma, bu alemde geçer,
Ömr-i fani gibidir, gün de geçer, dem de geçer,
Gam karar eyliyemez hande-i hurrem de geçer,
Devr-i şadi de geçer, gussa-i matem de geçer,
Gece gündüz yok olur, an-ı dem adem de geçer
Paylaşım sitesinde arkadaşım çenesini tutarak poz vermiş. Resmin altına not düştüm. Sizin çenenizi tutmanıza gerek yok kardeşim. Esas çenesini tutamayanlar tutsun.
Öte yandan doğum günü vesilesiyle gelen iletiler arasında zihnimde yer alan hemşerimiz müsteşar yardımcısının yazdığı sizlerle paylaşmak istiyorum.
“Bir bir geride kaldı günler, aylar, yıllar… Geçen zaman geçti. Bir daha gelmemek üzere ..Bugüne kavuştuğumuz için sevinçli olsak da yüreğimizin bir köşesinde hüzün..Önümüzde bilinmeze doğru yürünecek mesafeler var.
Yol meçhul, zaman meçhul. Sağlık ve afiyetle nice yıllara kavuşmanızı dilerken gölgeler âlemindeki hayat seferinizin altından ırmaklar akan cennetin eşsiz güzelliklerine doğuşunuza vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim.”
Dileklerine katılmamak olur mu?
Evet, kışın muştularıyla inşallah kış sağlıkla yaşanır ve baharı karşılarız..
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.