1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sonbahar Ve Kış Ve İşsizlik
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sonbahar Ve Kış Ve İşsizlik

A+A-

Uzunca bir zaman bekledik.
Allaha şükürler olsun, Allah afatından esirgesin yağmurlar başladı. Hatta geçtiğimiz günlerde Konya-Beyşehir yolunda karı bile gördük.
Bunlar kışın habercisi. Hatta korkutucu habercileri gibi.
Her zaman yazarız.
“Bu kış zor geçecek”
“Yaz ayları bolluk ayı, Kış ayları darlık ayı” derdi rahmetli anam.
Yakacak, tıkacak,
Okul masrafları
Elektrik sarfiyatı bizim gibi ailelerle artar.
Gelir aynı, belki de daha azalır.
Geçtiğimiz günlerde açıklandı. Kış ayları yaklaşırken işsizlikte artıyor. Belki birkaç ay daha tarım işçileri çalışırlar.Ondan sonrası yok.
Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi işsizliktir.
Haziran ayı verilerine bakarsanız işsizlik yüzde 9.1. Bu doğru bir rakam mı. Bilemem. Ancak bana bu rakam bile inandırıcı gelmiyor. İş bulamayan ve iş aramaktan vaz geçen kimseler sanırım bu rakama dahil değildir.
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılı Haziran döneminde 2 milyon 654 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 9,1 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,3 kadınlarda ise yüzde 10,9 oldu. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,1 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 16,7 iken,15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 9,3 olarak gerçekleşti.
Birde üniversite mezunu olup, iş bulamayan yada asgari ücrete razı olan işsizler ordusu var.
Haziran 2014 döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin sayısı, 26 milyon 586 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 46,7 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 66,3, kadınlarda ise yüzde 27,6 olarak gerçekleşti.
Haziran ayından sonraki artış devam etmiştir. Çünkü o günden bugüne yaklaşık 3,5 ay geçti.
Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 5 milyon 937 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 20 milyon 650 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin yüzde 22,3’ü tarım, yüzde 20,1’i sanayi, yüzde 7,4’ü inşaat, yüzde 50,3’ü ise hizmetler sektöründe yer aldı.
İşgücü nüfusu 2014 yılı Haziran döneminde 29 milyon 240 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise yüzde 51,3 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72,3 kadınlarda ise yüzde 30,9 oldu.
Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı 2014 yılı Haziran döneminde yüzde 36,4 olarak gerçekleşti. Bu oran tarım sektöründe yüzde 83,6 iken, tarım dışı sektörlerde yüzde 22,8 oldu.
Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam azaldı, işsiz sayısı arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam sayısı bir önceki döneme göre 96 bin kişi azalarak 25 milyon 859 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam oranı ise 0,2 puanlık azalış ile yüzde 45,4 oldu.
Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlerin sayısında 2014 yılı Haziran döneminde, bir önceki döneme göre 115 bin kişilik artış gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık artış ile yüzde 9,9 oldu.
Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0,1 puanlık azalış ile yüzde 50,4 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerde en fazla artış 62 bin kişi ile hizmet sektöründe gerçekleşti.
Bu tablo göstermektedir ki, bu kış yine zor geçecek. Gerçi önümüzde seçim var. Seçimin getireceği popülizm var. Bazı seçim öncesi işe alınmalar var ama, Türkiye’nin bu yarasına ne kadar merhem olur, birlikte izleyeceğiz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.