1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SONDAN İKİNCİYİZ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SONDAN İKİNCİYİZ

A+A-

Sizlere iyi şeyler yazmak için, olayların içinden adeta samanlıkta iğne arar gibi arama yapmaktayız. 
Bakınız özellikle Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın  çaba ve girişimleri ile ABD gerginliği biraz yumuşadı ve arkasından da  Rusya ile yapılan anlaşma ile  S 400’lerin önü açıldı. Bu ülkemiz için tam olmasa da bir başarıdır. Bu başarıyı ve her iki ülke ile aramızdaki yumuşamayı sağlayanlara teşekkür ediyorum.
+++  
Birde ülkenin iç meseleleri var. Bunlarda bir çözüm üretilirse sevineceğiz. İstatistiklere göre enflasyonda gerileme var deniyor ama, bana çok inandırıcı gelmiyor. Bu bir…
Birde terör tırmanmasa, hemen her gün bir eve şehit ateşi düşüyor, bitti, bitiyor deniyor ama, terör can almaya devam ediyor.Bu iki.
Birde trafik terörü var. Onun önüne de geçilemiyor, trafik keşmekeşi çözülemiyor. Bu da üç.
Ya işsizlik ?
Resmi rakamlar korkunç. Bu resmi rakamlar bile gerçeği yansıttığını sanmıyorum. İşsizlik ve istihdam, üretim büyük sıkıntı.  İhracat yükseldiği söyleniyor ama,  boksörün dediği gibi acaba bizi kim dövüyor ?  Bu da dört.
Türkiye, 34 Avrupa ülkesinin, üniversite mezunlarının iş bulma oranına göre sıralandığı listede sondan ikinci oldu. Mezunların iş bulma oranında yüzde 64,2 ile AB ortalamasının çok altında kalan Türkiye’de, üniversite mezunu kadınların yalnızca yüzde 57,5’inin üç yıl içinde bir işe yerleşebildiği bildirildi.
 Avrupa İstatistik Ofisi , Türkiye’nin de aralarında olduğu 34 Avrupa ülkesindeki üniversite mezunlarının iş bulma oranını paylaştı. Türkiye, “Avrupa ülkelerindeki üniversite mezunlarının üç yıl içinde iş bulma oranı” sıralamasında sondan ikinci oldu.
Malta, yüzde 96,7 ile üniversiteden mezun olup iş bulanların oranının en yüksek olduğu ülke olurken Türkiye’de bu oran yüzde 64,2 olarak gerçekleşti. Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin ortalaması ise yüzde 85,5 olarak açıklandı.
 Türkiye’de üniversiteden mezun olup da üç yıldır iş arayanların yüzde 36’sı henüz iş bulamadığı bildirilmektedir. Avrupa’da yer alan 34 ülkenin yükseköğretim mezunlarının iş bulma oranına göre sıralandığı listede Türkiye, 32’nci olabildi.
Yine Verilere göre, Türkiye’deki kadın üniversite mezunlarının erkek mezunlara göre daha dezavantajlı olduğunu da ortaya koydu. Üniversite mezunu kadınların yalnızca yüzde 57,5’inin mezuniyetten sonra üç yıl içinde iş bulabildiği belirtildi. Erkek üniversite mezunlarında ise bu oran yüzde 72,4 oldu.
Türkiye, 20-34 yaş aralığındaki üniversite mezunlarının, okulu bitirdikten sonra bir ile üç yıl arasında iş bulma oranında, aralarında Malta, Macaristan ve Estonya’nın da yer aldığı 31 Avrupa ülkesine geçildi. Malta, yükseköğretim mezunlarının iş bulma oranında yüzde 96,7 ile listenin en tepesinde yer alırken İzlanda yüzde 95,8 ile ikinci, Hollanda ise yüzde 94,8 ile üçüncü olduğu açıklanıyor.
Kuzey Makedonya, üniversite mezunlarının üç yıl içinde en az iş bulabildiği ülke oldu. Kuzey Makedonya’daki 20-34 yaş arasındaki üniversite mezunlarının sadece yüzde 55,3’ünün iş bulabildiği kaydedildi. Kuzey Makedonya ile birlikte istatistiklerde Türkiye’nin altında yer alan bir diğer ülke olan Yunanistan’da da bu oran yüzde 59’da kaldı.
Norveç, kadın üniversite mezunlarına en çok istihdam yaratabilen ülke oldu. Norveç’teki kadın mezunların yüzde 96,4’ünün üniversitenin ardından bir işe yerleştiği ifade edildi. Kadın üniversite mezunlarının işe yerleşme oranlarında Norveç’in ardından gelen Malta ve Lüksemburg’da bu oran sırasıyla yüzde 96,1 ve yüzde 94,7 oldu.
+++  
Yazımı  Yunus Emre’nin bir dörtlüğü ile bitireyim.
Edebim el vermez,
Edepsizlik edene.
Susmak en güzel cevap,
Edebi elden gidene

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.