Murat KARAKOYUNLU

Murat KARAKOYUNLU

Yazarın Tüm Yazıları >

Sonraki Oyun

A+A-

Günden güne bir belirsizliğe doğru gittiğini düşündüğümüz Suriye’de savaş bir anda farklı bir mecraya doğru döndü. ABD ve Rusya, Suriye’de ateşkes konusunda anlaştılar. Kağıt üstünde müjdeli bir haber bu. Ancak uygulamada öyle değil. Zira anlaşmaya göre DAEŞ, Nusra Cephesi ve BM listesinde terörist kabul edilen gruplar, bu ateşkes anlaşmasının dışında kalacak. Yani ABD’nin, Rusya’nın ve Esad güçlerinin bölgedeki saldırıları devam edecek. Açıkcası, var gibi gösterilen bir anlaşma ile, kelimesi kelimesine saçma bir fiili durum önümüzdeki günlerden itibaren hayatımızda olacak. Zira bölgedeki herhangi bir güç, pekala Nusra’yı, DAEŞ’i ya da anlaşma dışı bırakılan herhangi bir yapıyı vuruyoruz bahanesiyle istediği hamleyi yapmaya devam edecek. Örneğin Nusra Cephesinin İdlib, Halep ve Şam’daki kolları bombalanıyor bahanesiyle pekala bir takım sivil ya da muhalif güçler hedef haline gelebilecek.

Diğer taraftan Nusra, DAEŞ ve diğer terörist gruplardan boşaltılacak alanları dolduracak kuvvetin Esad güçleri olmayacağı artık kesin olduğuna göre, bölgede yer alan alternatif güç kim olacak. Tüm bu soruların cevabı gösteriyor ki 27 Şubat itibariyle başlayacak olan ateşkes, doğrudan Türkiye’yi sınırlandırmaya yönelik bir hamledir.

Şöyle ki, ateşkes uygulamaya girdiği tarihten itibaren, Türkiye, BM tarafından terörist grup listesinde yer almayan PYD’ye karşı herhangi bir eylem gerçekleştiremeyecek. Bir eylem gerçekleşirse bu, ateşkesin ihlali anlamına gelecek ve dünya kamuoyu nezdinde Türkiye, zor durumda bırakılacak.
Peki şimdi ne olacak.

Birbiri ile kavgalı gibi görünen büyük güçlerin hızlı bir manevra ile yön değiştirmeleri, günümüz diplomasisinin ne denli kıvrak bir yapı arz ettiğini gözler önüne seriyor. ABD, Rusya ve İran’ın bölge içerisindeki durumlarını, kimin kiminle dost ya da düşman olduğunu savaş öncesinde hepimiz bildiğimizi sanıyorduk. Ancak bu durum hızla değişti. İran’ın ambargonun kaldırılması karşılığında Suriye sürecine seyirci kalması, Esad’ın elindeki sınırlara razı bir şekilde kuzeyinde gerçekleşecek yeni yapıya göz yumması ve Rusya’nın Ortadoğu’daki son kalesi olan Esad rejimini bir şekilde garanti altına alması, çıkarların örtüşmesinden başka bir şey değil. Daha önceki bir yazımda da belirttiğim üzere Türkiye’nin sınırlarını sağlama alması şu dönemde Türkiye açısından en büyük kazançtır. Zira su yüzüne çıkmasa bile PKK ve PYD çizgisinin Suriye toprakları ile sınırlı kalmak istemediği, kurulmak istenen yeni yapı da Türkiye’den de toprak talep ettiği aşikar.

Türkiye sınırları dışında gerçekleşen bir yapılanmaya karşı şu dönemde ancak bugüne kadar ki şekliyle karşı koyabilmektedir. Bir sonraki adım, sınırlarının dışında bir savaşa Türkiye’nin girmesi demektir ki buna bugün kalkışmak, konjonktürel olarak mümkün değil.

Dolayısıyla Türkiye, Irak’ta yaşanan 36 paralelin kuzeyi tarzı bir yapılanmanın, PYD aracılığıyla Suriye’nin kuzeyinde de gerçekleşeceğine hazırlıklı olmalıdır. Bir sonraki adımını, oluşan yeni yapının dışardan bir müdahale ile gerçekleştiğini görerek atmalı ve uzun vadede farklı mezhepsel, dinsel, dilsel ve ırksal yapıların bulunduğu bu coğrafyada; bugün atılmaya çalışılan mayanın tutmayacağı gerçeğine oynamalıdır.

Açıkcası Türkiye, Irak’ta Barzani Kürdistanı , Suriye’de PYD, İran’da Pejak ve Türkiye’de PKK şeklinde ayrışmış bu yapının yeni haritadaki şekillenmesini iyi takip etmelidir. Bölgenin doğal nüfus yapısının korunmasına yardımcı olmalı, geri dönme süreci başladığı andan itibaren, sınırlarımız içerisindeki mültecilerin yerleştirilmesi sürecinde kendine uyan pozisyonu almalıdır. Zira önümüzdeki yıllar bu kadar çok başlı bir Kürt yapısına müsaade etmeyecek ve birbirine düşman kardeşler arasında bir kavga pek tabiki olacaktır. Ve Türkiye üzerindeki asıl oyun, bu kavga esnasında oynanacaktır.
Bu yazı toplam 467 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.