1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Sorunsuzluk Sorununuzu Önemseyin
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Sorunsuzluk Sorununuzu Önemseyin

A+A-
Bütün varsayımlarınız ve beklentileriniz sorunsuzluk üzerine ise, ilk karşılaşacağınız sorunda yaşantınız bir çıkmaza ya da olumsuzluğa eğilim gösterecektir.

Çünkü mükemmeliyetçi bir yaklaşım hayatın her alanında bireyi ve çevresini zorlayan ve yoran bir sorundur.
Mükemmel değilizdir, kusurlarımız ve zaaflarımız vardır. Hatta sorunlarımız da vardır ve çoğu zaman baş etmekte güçlük de yaşıyor olabiliriz.

Oysa genellikle sorunları görmezden gelmeyi, ertelemeyi ya da saklamayı tercih etmekteyiz.
Çünkü sorunlarla yüzleşmek ve bir çözüm arayışına girmek için yeterli sosyal beceri ya da güvenden yoksun olduğumuzu düşünürüz.Çünkü neden durup dururken, sıradanlığı bozup sorunlarla uğraşalım ki değil mi? Bunu yazarken herkese sorunlu gözüyle de bakıyor değiliz! Fakat mükemmel görünmeye çalışarak başkalarını kandırabilirsiniz belki ama kendinizi kandıramazsınız! Sorunlarınızı saklamayı ve ertelemeyi çözüm olarak görmek yerine onlarla yüzleşmek ve çözüm arayışına girmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Pek tabii ki psikolojik rahatsızlıklarla alakalı olmasının yanında, sakin, sessiz ve uyumlu olarak bilinen insanlar neden cinnet geçirip çevresindekileri öldürmek istesinler? İşte bu noktada kendini yalnız ve çaresiz hissetme, sosyal destekten yoksun kalmak da bireyleri daha çok bunalıma sokmaktadır. Belki de çözüm ve çaresi olmasa bile sorunlarla yaşamaya alışık olunmadığından olsa gerek ki var olan problemle baş etmekteki güçlük ya da yönetmekteki güçlük daha çok telafisi güç sorunlara yol açmaktadır.

Bugün haberlerde sıkça yer bulan cinnet getirip çevresindekilere şiddet uygulama, öldürme gibi haberlerin altında yatan da budur. Bireyin, sosyal destekten yoksun olması, kendinden bir şeyler saklandığı hissini yaşaması ya da psikolojik problemlere karşı yalnızlık hissi sorunlara karşı bireyi çaresizleştirmektedir. Çünkü sevgi ve güven insanların sorunlara karşı en büyük destek aldıkları önemli bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı çekilip alınan kişilerin, sosyal ilişkileri sınırlı, bir akran ya da akraba desteği de yoksa psikolojik sorunlarla boğuşmak ve baş etmek konusunda yalnız ve çaresiz kalabiliyorlar.

Ayrıca sorunsuzluğun mümkün olmadığı bir hayatta, sorunları yok etmeye çalışmak çare olamayacağı gibi imkân dâhilinde de değildir.
Öyleyse sorunları yönetilebilir çerçevede ele alıp çözmeye çalışmalı ya da beraber yaşamaya alışmak gerekmektedir. Ayrıca çevremizdeki insanlarla ilişkileri güçlü tutmak, akrabalık ilişkileri ya da komşuluk ilişkileri bu tür sosyal sorunlara merhem olacak ilişkilerdir.

Çocuklarımız için de sorunsuz bir yaşantı kurmaya çalışmak yerine az da olsa sorunlarla yaşamaya alışmalarına veya baş edip çözmeye çalışmalarına yardımcı olmak gerekmektedir. Çünkü aile ilgisi ve desteği küçük yaşlarda yeterli olabilirken büyüdükçe doğal olarak yetersiz kalmaktadır. Aile ilgisi ve desteğinin yerini kısmen doğru bir akran desteğinin alması da çocuklarımız için önemli bir ihtiyaçtır. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 267 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.