Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Hayatımız

A+A-

İnsan sosyal bir varlıktır. Bu sebeple de içinde yer aldığı toplumdan ayrı kalması kolay değildir. Fakat içinde bulunduğumuz dönemde sanki sosyal bir yaratılışa sahip bulunduğumuzu unutmuş görünüyoruz. Belki de bunun farkında değiliz.
Şöyle biraz geriye baktığımızda, hangi yaşta olursak olalım, hayatımızın belki de en güzel, en müreffeh günlerini ve yıllarını yaşamaya başladığımız bir dönemde birden bire hayatımızın alt üst olduğunu görüyoruz.
Bunun da en büyük sebebi 15 Temmuz da maruz kaldığımız kalkışma olayı olduğunu hemen fark edebiliyoruz.
Aslında kendi hâlinde günlük olaylar içinde sıkıntısız olarak hayatını sürdüren ve üzerinde resmi bir sorumluluğu da bulunmayan kimseler için bu olay hayatının alt üst olmasına sebep olmuş görünüyor.
Biraz dikkatlice baktığımızda bunun da normal olduğunu görmekteyiz. Çünkü olay normal değil ve görevlilerin bile dikkatlerinden kaçmış olduğu görülmektedir. Yani böyle bir şeyi önceden bilememiş ve görememiş olsa bile sezememiş ve hissedememiş olması felâketin boyutunun büyüklüğünü görmeye ve göstermeye yetmektedir.
İşte böyle bir durum sosyal hayatımızı alt üst etmiş bulunmaktadır. Yaşıyoruz ama içinde yaşadığımız toplum insanının ne mutluluklarının ne de hüzünlerinin farkına varabiliyoruz.
Aslında günlük hayatımızın devam ettiği toplumun hareketliliği bizleri de alıp götürecek nitelikte olmasına rağmen bir türlü kendimizi bunun içinde yer almış olarak göremiyoruz.

Hüzünlerimiz neşeye dönmemiş bulunmaktadır. Fakat bir başkasının hüzünlerini de göremiyoruz.
Meselâ gerek arkadaşlarımızdan, gerek akrabalarımızdan ve gerek komşularımızdan hasta olanları ziyaret etmemiz gerektiğini bile düşünemiyoruz.
Hiç şüphesiz bu durumun böyle bir noktaya gelmesinde önceden beri yaşayışımızın büyük bir etkisi olduğu muhakkaktır. Çünkü toplum olarak ne hüzünleri ve ne de mutlulukları gerektiği gibi paylaşamıyoruz.
Bu durum bizim öteden beri huyumuz ve davranışımız. Bazen askere giden bir yakınımızın bile neredeyse döneceğine yakın bir zamanda durumunu öğreniyoruz veya hastalandığından, hastalığını atlatıp işine devam etmeye başladıktan sonra ancak haberdar olabiliyoruz.
Bu da bizim içinde yaşadığımız toplumdan kopuk olduğumuzu gösterir.
Hâlbuki, bir Müslüman yakın, uzak akrabalarına ve arkadaşlarına olduğu kadar, konu komşusuna da yakınlık duymalı ve onlarından durumlarından da haberdar olmalıdır. Böyle olmak bir Müslüman’ın tabii durumudur. Fakat her nedense bunu unutmuş görünüyoruz.
İçinde bulunduğumuz durum ise kendimizi masum göstermek için arkasına sığındığımız bir bahane olmaktan başka bir özellik taşımaz.
Bu da içinde bulunduğumuz durumdan kurtulmamızı sağlamaya yetmez. Artık kendimize gelip içinde yaşadığımız toplumun bir parçası olduğumuzu ve hayatı müşterek yaşadığımızı hatırlamalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.