1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sosyal medya mağdur etmesin
Sosyal medya mağdur etmesin

Sosyal medya mağdur etmesin

Sosyal medya alışkanları ile ilgili uyarılarda bulunan Meram Rehberlik Araştırma Merkezi Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölümü Başkanı Kerim Candan, sosyal medya mağdurlarının sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

A+A-

M. Nuri KEKLİK

Sosyal medya alışkanları ile ilgili uyarılarda bulunan Meram Rehberlik Araştırma Merkezi Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölümü Başkanı Kerim Candan, sosyal medya mağdurlarının sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Candan, “Tehlike her yaş grubunu kapsamakla beraber özellikle çocuk ve ergenleri daha çok ilgilendiren tehlikeler vardır. Bu nedenle sosyal medya ve internet kullanımının tehlikeleri konusunda gençlere hatırlatmada bulunmalı ve anne-babaların bu konularda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Anne babalar, akıllı telefonu çocuklarının okulu uzak değilse lise 1’e başlayıncaya kadar almamalıdır. Okulu uzaksa ya da farklı bir ihtiyaç durumu varsa tabii ki ortaokulda da alınabilir.

Anne babalar sosyal medyada, çocuklarının resmini kullanırken çocuklarından izin alsınlar. Özel olanları zaten paylaşmasınlar. Akıllı telefon kullanımı konusunda çocuklarına bilgi versinler. Yabancı veya tanıdıklarla konuşurken görüntü aktarımı ve kameranın kapalı olmasına dikkat etsinler.”ifadelerini kullandı.

EBEVEYNLERE UYARILAR

Çocukların sosyal medyadaki tehlikeleri fark edemeyebileceğini aktaran Candan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıllı telefonların elinde sanal ortamda yabancılara karşı dikkat etmeleri ve mutlaka hesaplarının anne-babalarının gözetiminde şeffaf olması için aile içinde açık bir iletişim olmalıdır. Çocuklarının odasına çekilip uzun süre telefonla ilgilenip ilgilenmediğini kontrol etsinler, böyle bir durum varsa akşamları beraber oturarak yanınızda ilgilenmesine fırsat vererek bilgi almaya çalışsınlar.

Ergenlik döneminde sosyal medya takipçi sayısı ve arkadaş sayısı çok önemli olabiliyor. Bunlar gerçekten güvenilebilir kişiler mi? Kendi resmi yerine başkasının profil resmini kullananlara karşı mesafeli ve dikkatli olmalılardır. Hatta uzak durmalıdırlar. Argo, küfür, cinsellik ve şiddet içerikli paylaşımlar profil sahibinin düzeyi konusunda bilgi vermekle beraber yeterli olmamaktadır. Çünkü gençleri aldatmak, etkilemek ve yönlendirmek için sahte isim, resim ve sevgi, saygı, ahlaklı ve dindar görünüm çizerek paylaşımlarda bulunabilirler.”
s200_kerim.candan.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.