1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. SOSYAL MEDYA YAPILANMASININ NEGATİF ETKİLERİ
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

SOSYAL MEDYA YAPILANMASININ NEGATİF ETKİLERİ

A+A-

Sevgili okurlarım size birkaç sorum olacak…

Facebook’ta aboneliğiniz var mı? Benim var.

Twitter’de aboneliğiniz var mı? Benim onda da var.

Linkedin’de aboneliğiniz var mı? Oraya da çok eskiden üye olmuşum.

Bunlardan Facebook’u oldukça aktif kullanıyorum. Twitter’den haz almıyorum. Bu sebeple fazlaca paylaşımım da olmuyor. Linkedin’de ise iş dünyası için oldukça ciddi kişilerle kontakt sağlıyor olsam da fazlaca zaman ayırma imkânım olmuyor.  Biliyor musunuz? Bu sitelerin merkezi olan Amerika’da halkın büyük çoğunluğu sosyal paylaşım sayfaları Facebook, Twitter ve Linkedin'de saatler harcamalarına rağmen bu siteleri oldukça rahatsız edici buluyorlarmış.
Ülkemizde bu alanda inanılmaz bir yöneliş olduğu muhakkak. İnsanlar egolarını tatmin etmede, diğer insanlara laf sokmada, yediğini içtiğini gubara gubara diğerlerinin gözüne sokmada sebep olarak gördüğü facebook’a sonsuz bir tutkuyla bağlanmış olmalarının temelinde içinde yaşayan ama bir türlü geri adım atmak bilmeyen diğerlerine karşı üstünlük psikolojisini yansıtabildiği belki de tek alan olarak bu siteye müracaat ediliyor.

Birçok yerde karşılaştığım ama daha önce hiç tanımadığım onca insan kalkıp yanıma geliyor, hal hatır soruyor, kendisini bilemediğimi söylediğimde de facebook’tan tanıdığını ifade ediyorlar.

Çok ilginç bir iletişim yöntemi. Bu gidişle yurtdışı seyahatlerimde de karşıma çıkan birilerinin beni facebook hesabımdan tanıdığını ifade ederek elimi sıkması hiç tuhafıma gitmeyecek.

Dünyayı bu kadar küçültmeyi fevkalade başaran bu sosyal paylaşım siteleri kanalıyla yerküremizin öbür ucunda ki bir Japon’la dost olabiliyoruz. Hiç tanımadığımız nice insanla inanılmaz bir dostluk ve paylaşımlar sağlayabiliyoruz.

Özellikle dünyanın küçülegeldiği günümüzde de salı günü yayınlanan Amerika Tüketici Memnuniyet Endeksi'ne (ACSI) göre Facebook, Twitter ve Linkedin gibi sosyal medya sayfaları ülke genelinde en düşük puanı alan şirketler arasında yer alıyor. Ancak genel olarak sosyal medya şirketleri tüketici memnuniyeti endeksinde en kötü dördüncü sırada. Bu sektör 100 üzerinden 71 puan almış.  

Bağımsız olarak ABD genelinde tüketici memnuniyetini ölçen ACSI, 6 binden fazla kişinin katılımı ile yapılan bir anket.

ACSI konuyla ilgili raporunda, "Mahremiyet kaygıları ve reklamların yaygınlaşması sosyal medyaya yönelik memnuniyeti düşürüyor. Buna ek olarak sosyal medya sayfaları çeşitli cihazlar üzerindeki kullanım kolaylığı ve sayfa performansı olarak da diğer e-ticaret şirketlerinin internet sayfalarının gerisinde kalıyor." demiş.

Bazı sosyal paylaşım sayfalarına ise diğer sosyal paylaşım sayfalarına olduğundan daha fazla nefret ediliyor. Örneğin Facebook ile Linkedin araştırmada yer alan yedi sosyal paylaşım sayfası içerisinde en düşük puanı alan sayfalar. Her iki sayfanın puanı da 67. ASCI müdürü David VanAmburg konuyla ilgili yorumunda bunun nedeninin bu sayfaların kullanımının diğer sayfaların kullanımına kıyasla daha karmaşık olması ve reklamların bu sayfalarda daha fazla öne çıkması olabileceğini söyledi. Twitter'de tüketicilerin pek de memnun olduğu bir sayfa değil. Twitter'ın puanı 69.

Dünyada sosyal medya kullanımı iyice zirveye oturdu. Artık insanların kendini ifade edebilme alanı olan bu sitelerin korkunç bir zaman yeme makinesi olduğunu da ifade edeyim. Bazıları bunu hayat tarzı haline dönüştürmüş. Bazıları bu kanalla birilerine mesaj veriyor. Bazıları bu siteleri kullanarak kendini olduğundan farklı gösterme çabası içerisinde bazıları art niyetli olarak site üzerinden kendini farklı göstererek meydana getirdiği algı operasyonuyla saf insanları rahatça dolandırabiliyor.

Tüm bilgiler, tüm mahremiyet internet sitelerinde dolaşıyor. Kimsenin gizlisi saklısı kalmadı. Hatta öyle bir psikoloji ortaya çıktı ki bundan 10 yıl önce tamamıyla mahremiyet alanına girer denilerek esirgenen tüm ailevi paylaşımlar sosyal medya sitelerinde halkın takdirine sunulmuş ve gelen her beğeni yapılan her yorum insanları nefsini okşar hale dönüşmüş.

Buna öğrenciler kapılsa aslında bu kadar yadırgamayacağım da koskoca işadamları, cami imamları, belediye başkanları ve daha buradan yazmadığım çok farklı sayıda meslek erbabı da bu akıntıya kürek çeker hale dönüşmüş.

İnsanların çocuğunun bir derdini dinlemek yahut ta eşiyle hasbihal etme yerine bu sitelere harcadığı aşırı vakit bugün gelinen sosyal medya çılgınlığında ki noktayı gösteriyor.

Onca bilgileri paylaştığımız bu sitelerin özel bilgilerimizi kullanabilecek olması artık hiçbirimizin umurunda değil. Zaten gizli saklımız kalmadı ki!

Sohbetler artık karşılıklı somyalarda oturarak bol muhabbet ortamları yerine elektronik bir aygıtın karşısına geçerek ferdi olarak yanımıza aldığımız bir kahveyi yudumlarken yapılıyor.

Peki, bu iyi mi kötü mü?

Yaşanan sosyal kopukluğa baktığınızda bir şeylerin yolunda gitmediğini görmek sizce ne ifade ediyor?

Bu yazı toplam 828 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.