1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Sosyal medyada evlatlık ediniyorlar
Sosyal medyada evlatlık ediniyorlar

Sosyal medyada evlatlık ediniyorlar

Sosyal medya üzerinden çocuklarını satmak isteyen aileler internet aracılığı ile çocuklarını satmak istediklerini ilan ediyor.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Av. Hande Bağcı, komisyonun kuruluş amacı hakkında baroların çocuk hakları, kurul, komisyon ve merkezleri arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak olduğunu ifade etti. Çocuk haklarının tanınması, korunması, uygulanması, geliştirilmesi ve izlenmesine yönelik mesleki ve kuramsal çalışmalar yapıldığını söyleyen Bağcı, internet üzerinden yasal olmayan ve hukuki geçerliliği de olmayan siteler üzerinden ailelerin çocuklarını evlatlık verme pazarlıkları ve alışverişleri olduğunu belirtti. Bağcı, “Ancak bizim bu olaylardan Konya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak haberdar olabilme imkanımız ancak bu konuda şikayet üzerine açılmış bir derdest dava söz konusu olduğunda oluyor.” dedi.  Konya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak göreve başladıkları tarihten itibaren Konya’da bu tür bir vaka ile karşılaşmadıklarına dikkat çeken Bağcı, bu konuda taraf oldukları her hangi bir davanın söz konusu olmadığını dile getirdi.

BELLİ ŞARTLARA BAĞLI OLDUĞU İÇİN BU YOLA BAŞVURABİLİYORLAR

Evlat edinenin Türkiye’de belli şartlara ve kurallara bağlandığını söyleyen Bağcı, “Evlat edinme; evlat edindirilmeye uygun bir çocukla, evlat edinmeye uygun kişi/eşler arasında hukuki bağlar sağlanarak, çocuk ebeveyn ilişkisinin kurulmasıdır. Evlat edinme ülkemizde beli şartlara ve kurallara bağlanmıştır. Bu kurallar bazen aileler için yerine getirilmesi imkansız olabiliyor. Böyle durumlarda ise aileler yasal olamayan yollara başvurabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

13920642_10153971822212981_6591710862067946011_n.jpg
Av. Hande Bağcı, sosyal medya üzerinden evlatlık veren ya da evlatlık alan kişiler hakkında
Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine göre yargılama yapıldığını kaydederek, olayın oluş durumuna göre yargılamanın yapıldığın vurguladı. Son olarak evlat edinmenin Türk Hukuku’ndaki standartlarını açıklayan Bağcı, “Türk Medeni Kanunun 305’den 320’ye kadar maddeleri, Çocukların korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliğine Dair Sözleşmenin Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun, Küçüklerin Evlât Edinilmesinde Aracılık Faaliyetlerinin Yürütülmesine İlişkin Tüzük, Bu mevzuat ve işleyişe yönelik olarak hazırlanan genelge ve dağıtımlı yazılar, kapsamında yürütülmektedir.” diyerek ifadelerini sonlandırdı.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.