1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sosyal Politikalar
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Politikalar

A+A-

Türk Milletinin kesin çizgilerle iki bölümü var. Arada kalan bir kesim ise yok denecek kadar az.
Türkiye’de ya çok zenginler var,
Ya da gelir düzeyi çok altlarda, belki ülkemizde uygulanan asgari ücretin çok altında aylık gelire sahip
Kesim bulunuyor.
Geçmişte bu kesime merhum Turgut Özal döneminde “Orta direk” denilmişti. Belki bu orta direk oluşmuştu ama, sonradan bunlar kayboldu.
Türkiye’de gelir dağılımı zirve ile taban arasında…
Yaşam zor, ülkemizde ise daha zor. Buna birde kış şartları eklenirse zorluklar artıyor. Öyle insanları görüyorum ki, çöplüklerden, kurulan pazarlardan sonra Pazar çöplüklerinden yiyecek toplayan insanlar bunlarla hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar.
Önceki gün Selçuklu Kaymakamlığına uğradım. Bir yetkilinin yanında bir çay içtim. İnanın yarım saat içinde onlarca insan devletten, kaymakamlıktan yardım talebinde bulundu.
Bu insanların pek çoğu cidden ihtiyaç sahibi kimseler. Bazıları da “Devlet nasıl olsa veriyor, bende isteyeyim “ diye talepte bulunuyorlar. Bunları iyi süzgeçten geçirmek lazım.
Devletimiz sosyal devlettir. Vatandaşına sahip çıkmalıdır. İhtiyaçlarını karşılamalıdır ama vatandaşta dürüst ve hak ettiği şeyleri istemelidir. Her şey devletten beklenilmemelidir.
Milletimizi ayakta tutan hükümetin sosyal politikalarıdır. İnsanların umut kaynağı devletin sosyal politikalarıdır. Düşünün bir kere, bundan 10 yıl önce Devlette böylesi bir sosyal politika var mıydı? Nüfus artıyor. İhtiyaçlar büyüyor. Hükümetin bu konuda ayırdığı kaynaklarda artınca işler zorlaşıyor.
Bugün Devletin sosyal politikaları ve sosyal yardımları için muhalefette bu politikaları benimsemiş görünmekte ve muhalefet iktidara gelirse sosyal yardımları iki katına çıkaracağından söz ediyor.
Yukarıda da belirttiğim gibi devlet- hükümet adına ne derseniz deyin, ülkemiz insanlarının ihtiyaçları karşılanmalıdır.Ancak hak edenin ihtiyaçları karşılanmalıdır. Gelir düzeyi olan veya gelir düzeyini saklayan insanlara ise bu yardımlar yapılmamalıdır.
Hangi parti, hangi iktidar iş başına gelirse bu politikalardan vaz geçmemelidir. Ancak bu insanlara iş imkânları da tanınmalıdır. Bu konuda bürokrasi azaltılmalıdır.
Belki bazıları garipseyebilir ama, kendi ihtiyaç sahiplerimiz, kendi insanımız dururken, Pazar yerlerinden, çöplüklerden yiyecek toplarken, dışarıdan gelenlere kendi insanımızı öteleyerek yardım etmeyi doğru bulmuyorum.
Çünkü İslam inancına göre sadaka ve yardımlar önce kendi yakın çevremize verilmelidir. Milleti yaşatalım ki, devlet yaşasın düşüncesini kaybetmemeliyiz. Lüks ve israftan kaçılmalıyız.
+++ +++
Kent ve ilçe merkezlerimizde hakem heyetleri var. Selçuklu ilçesi Türkiye’de yaklaşık 50 kentten daha büyük. Bura da da Selçuklu Kaymakamlığına bağlı Tüketici haklarını korumak adına hakem heyeti görev yapıyor. Bu heyete binlerce başvuru yapılıyor.
Edindiğim bilgiye göre şu anda Selçuklu Hakem heyetine sadece banka kredisi kullanmış ve haksız olarak krediden kesilen alacakları için 35 bine yaklaşan müracaat var. Yetkililer talebin yağmur gibi yağdığını, personel sıkıntısı olduğunu, şu ana kadar yaklaşık 35 bin talepten sadece 7 binine cevap verildiğini ve bir talebin bir yıldan fazla cevapsız kaldığı belirtiliyor.
 

Bu yazı toplam 146 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.