1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. ŞÖYLE BİR SOSYAL DENEY YAPILSA
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞÖYLE BİR SOSYAL DENEY YAPILSA

A+A-

İnsanlık hali işte içinde yaşadığımız çevrenin, sürekli beraber olduğunuz çocuklarımızın, arkadaşlarımızın hem fiziksel olarak, hem huy olarak nasıl değiştiğini pek fark etmeyiz. Bunun zıttı olarak da yıllarca arkadaşlık ettikten sonra,  uzun süre  ayrı kaldığımız arkadaşları, şehirleri... Görünce de onlardaki büyük değişiklikleri hayretler içinde fark eder ve bu duruma çok taaccüp ederiz.            

Böyle durumları  çoğumuz yaşamışızdır. Bu psikoloji insanlığın tabii bir halidir. 20 30 sene önce ilkokulda beraber okuduğumuz, birlikte büyüdüğümüz. bu süre zarfında görmediğimiz bir arkadaşı gördüğümüzde nasıl da şaşırırız, “Allah Allah deriz ' Sen şöyle şöyleydin, şu hale gelmişsin...' Hâlbuki  aynı değişiklik bizde de olmuştur ama biz biteviye bizle  beraber olduğumuz için bunu farkında değilizdir.

 Bu gerçeklik yaşadığımız çevre için de geçerlidir.  Gözümüzün önünde yapılan yollar, köprüler,  büyük değişiklikler yapmıştır, ama bizler onları sürekli gördüğümüzden onların yaptıkları büyük değişimin farkında olamayız.  Bundan dolayı bilhassa yurtdışında olup 4-5 sene Türkiye'ye gelmeyen akrabalarımız Türkiye'ye gelince daha iyi fark ediyorlar ülkedeki değişimi. " Allah Allah" diyorlar 'ne olmuş bu ülkeye Yollar, geçitler, binilen arabalar, yapılan evler...' diyorlar.

Son 17 yıla damga vuran AK Parti iktidarında yapılan büyük  yatırımların sürekli gündemde olması, Türkiye de yaşayan bizlerin onlarla beraber büyümüş olması  da böyle bir durum ortaya koyuyor. Sanki duble yollar hep varmış, sanki İstanbul'a yapılan büyük yatırımlar hep ordaymış gibi geliyor bize. Bundan dolayı yapılan yatırımların değerini anlamıyor halkımızın bir kısmı. Bu eserlerin kıymeti ancak onların yokluğu ile görülür. Hükümet şöyle bir uygulama yapsa yatırımların gerçek değeri anlaşılır: Ankara Konya yolu eskiden olduğu gibi birkaç günlüğüne tek yola indirilse,  İstanbul'da  bir günlüğüne (yatırımlara karşı çıkanların bu yatırımların değerini anlaması için)  Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tünelleri;  "yapılan hizmetlerin  değerini anlamak için sosyal bir deney yapacağız." Denilerek kapatılsa…Ne olur? Şöyle olur: trafik durur.

Aynı şekilde Bolu Tüneli başta olmak üzere, hızlı tren ve büyük tüneller kısa bir süreliğine kapatılsa... Ankara, İstanbul, Adana, Konya, Antalya.... Gibi şehirlerde de birkaç gün sular kesilse veya bir haftalığına Ankara'da, İstanbul'da, Konya'da doğalgaz yerine kömür yakılsa... Ne olur...? Havanın ne kadar kirlendiği, suya yapılan yatırımların ne kadar kıymetli olduğu gün gibi ortaya çıkar.

Tabii bunları yazarken, bunları yapmanın  iktidarın vazifesinin olduğunu da biliyorum. Ama güçlü bir iktidar olmasaydı bunların çoğu da yapılamazdı bunu hatırlatmak istiyorum. . Çünkü daha önceki zayıf iktidarlar döneminde de yatırımlar yapıldı lakin bu kadar yoğun,, bu kadar büyük yatırımlar ancak tek başına güçlü bir iktidar ve çalışkan bir liderle mümkündür.

 Yerli otomobilin yapım aşamasına yaklaşması, savunma Sanayi’ndeki gelişmeler, imza atılan büyük projeler, askerimizin bu gün Libya’da, Suriye’de olması hepimizin gurur duyması gereken işler. Türkiye’ye şehitler artık AK tütün karakolundan, Diyarbakır kırsalından gelmiyor. Suriye’den,  Iraktan geliyor… Bu hale gelmemizi sağlayanlara da teşekkür etmek de vefanın bir gereği.     

Siyasiler kendi aralarında çok sert, çok büyük tartışmalar yapabilirler, biz vatandaşlar olarak bunlardan fazla etkilenmemeliyiz. Objektif olarak tarihle bu günü mantıklı bir şekilde karşılaştırıp yapılan olumlu işleri takdir etmeliyiz ki ilerleme, düzelme, iyilik, güzellik... Artsın. Yanlışları da ( İstanbul sözleşmesi gibi) görüp sorumluları ikaz etmeliyiz ki onlarda azalsın. Emri bilmağruf nehyi anilmünker hem Yüce dinimizin bir emridir hem de kültürümüzün bir geleneğidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.