1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. SÖZDE LAİKLERİN, ÖZDE ANLAYAMADIĞI GERÇEKLER!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

SÖZDE LAİKLERİN, ÖZDE ANLAYAMADIĞI GERÇEKLER!

A+A-

Etrafınızda uyanık geçinen tiplemeler vardır. Benim etrafımda da yeterince var. Bunların odaklandığı sizin düşünce ekseninizde sapmalar ortaya çıkartıp kendi mantıklarına uygun gördüğü yamuk bir cihete kaydırma çabasıdır. 
Çokça karşılaştım bu tür tiplerle… İşin garibi sizin tasvip ettiğiniz siyasi görüşü kısmen onayladığı algısıyla arada bir gazınızı almayı da ihmal etmezler. Fırsatı bulunca da giydirebildikleri kadar giydirmeye soyunurlar. İşte çok geçmeden bilinçaltlarına yerleşmiş olan gizli düşünceler için perdeler kalkmaya başlar ve karşınıza çıplak görünümlü batıl fikir çıkar. 
Bunlarla çok uğraştım. Bir türlü bitmediler. Onlarla laf olsun diye konuşmak zorunda kalırsınız. Şu haklılık egoları var ya! Bunlarda ne kadar şişkin öyle!
Arada bir çeşitli ortamlarda tartıştıklarımız olur. Biz savunduklarımızı eleştirirken samimiyizdir, sonuç odaklıyızdır. Ama onlar daha çok yanlış veya doğru olduğuna bakmaksızın size kendi fikirlerini süslü laflarla dikte etmeye çalışırlar.
Genelde sosyal demokrat geçinen kesimler için yaygın bir kanıdır. Kafalarınca kurguladıkları işin acısı, gerçekten inandıkları doğrulara saplanıp kalmışlardır. Hedefleri size bir şekilde etki etmektir.
Sosyal demokrat anlayışlı insanların kendilerine taraf toplamada kullandıkları metot bellidir. 
Sizi ya dinci olmakla, ya geri kafalı olmakla, ya ilkel olmakla, ya çember sakallı olmakla, yahutta giyim kuşamınızla yererek akıllarınca çağdaş oldukları algısı yaratmak isterler. İşin kötüsü buna da inanmışlardır. 
Açık ve net ifade etmek isterim ki, şu an Türkiye’nin en ilkel ve geri kafalı siyasi oluşumu CHP’dir. Onları destekleyenlerin ya da o yönde düşünenlerin bir çoğunda ise  savundukları fikrin ardında durabilecek kadar kapasite yoktur. Aynı zamanda yanında onun değirmenine su taşıyanları da eklediğinizde kombine örümcek kafalı oluşum ortaya çıkar ki Allah onların şerrinden bu vatanı, bu millet muhafaza eylesin. 
AK Parti, ilerleme adımlarında gidebileceği en ileri noktaya kadar gidiyor. Teknolojik devrim denilecek yeniliklere imza atıyor. Diğerleri sadece eleştiriyor, dalga geçiyor, hafife alıyor. Olmayan çaplarının farkında bile değiller…Kendilerine çağdaş denmesi onlara yetiyor. Gerçek olmasa dahi...
Ülkemiz gibi daha çok dini ve geleneksel yapılanmasıyla ortaya çıkan bir vatan için olması gereken bir takım gerçekler gözardı ediliyor. 
Ne gibi mi?
AK Parti’nin temelinde islamilik var. Fakat yüce dinimize göre olması gereken çok sayıda hassasiyetimizin korunmasına ilişkin çabalarda ve gerçekleştirmede maalesef birçoğundan sınıfta kalınıyor. 
İmam Hatip Okulları ile alakalı yaptıkları takdire şayan atılımla birlikte, burada okuyan gençlerimizin ve diğer liselerde okuyan gençlerimizin yaşam seyirlerinde dünyevileşme olgusu oldukça baskın çıkmakta. 
Ne gibi mi?
Kur’an okuyor ama ruhuna nakşetmiyor. 
Oruç tutuyor ama bunda ki asıl amaca matuf bir mantığa değil de gelenek tarzında bir açlık çekiyor. Anlayacağınız, çok şey var ama ruh yok. Ne kadar rakam yazarsanız yazın, sıfırla çarptığınız zaman hepsini sıfırlıyor. Bu da öyle bir durum işte! Çok ibadet ya da çok cihat amaçlı faaliyetler olsa da bunları alabora eden sıfır davranışı ortadan kaldırmadıkça sonuç değişmiyor. 
İmam Hatip örneği verince malum kesim hemen atlamasın öyle! 
Hani şu dillerine doladıkları islamcı yetişiyor anlayışıyla bu okulları tukaka ilan eden sözde sosyal demokrat kesimi kastediyorum. 
Bu okullarda verilen eğitimin adına Anadolu Lisesi ya da Fen Lisesi dediğiniz okullara nispetle hiçbir farkı olmadığını o koca kafalarınıza bir kazımalısınız. Çünkü düz lisede ya da Anadolu Liselerinde okuttukları fen ilimlerinin aynısı birebir olmak üzere İmam Hatip’lerde de okutuluyor. 
Tek farkı, bu derslerin yanında Kuran-ı Kerim, Arapça, hadis, tefsir, akaid, siyer gibi derslerinde yer alması. Bazıları ne hikmetse, islami ilimlerle beşeri ilimlerin yanyana gelmesinden fevkalade rahatsızlık duyuyorlar. 
Birilerinin islami alanda ki eğitime karşı takındıkları tavırla çıkarılmaya çalışılan bir algı var. O da imam hatiplilerin sadece dini alanda eğitim almaları gibi asılsız saptırmalar bahanesiyle diğerlerinin yanında küçük düşürme çabası. Bu filmi bugün daha net görebiliyoruz. Bu çarpık imajın yıkılmasında cumhurbaşkanının oldukça etkin olduğunu ifade etmeliyim. 
Beşeri ilimler tek başına değil de daha çok dini ilimle birleştiğinde değer kazanır. Bu ülkede İmam Hatipli olmayan cumhurbaşkanlarının olduğu yıllarda yaşananları, yaşatılanları çoğumuz biliriz. Özellikle 1990 yılından önce dünyaya gelen kardeşlerimize sorabilirsiniz. Din ile devlet işleri konusunda ahkam kesenlere denecek en mantıklı söz : “Atma Remzi din kardeşiyiz” olur. Dediğim gibi basit çıkarımlarla kafa bulandırmaya çalışan bir muhalefet güruhumuz var. Onlara fırsat vermemek lazım.
Mesajım ulaştı mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.